Strona główna
opoka.org.pl
2020-04-08 17:33
nc

Abp Jędraszewski: św. Jan Paweł II Wielki: na drodze Chrystusa

- Chrystusowe dłonie przybite do krzyża nie mogły unieść się w geście błogosławieństwa, ale pozostało Mu słowo - do Dobrego Łotra, do Matki i do Jana, do Ojca w niebie - pisze abp Marek Jędraszewski i zauważa, że w przypadku Papieża było na odwrót.

Autor/źródło: Archidiecezja Krakowska / YouTube

– Chrystusowe dłonie przybite do krzyża nie mogły unieść się w geście błogosławieństwa, ale pozostało Mu słowo – do Dobrego Łotra, do Matki i do Jana, do Ojca w niebie, najpierw prośba, by w swoim niezgłębionym miłosierdziu przebaczył tym, którzy „nie wiedzą, co czynią” (por. Łk 23, 34a), a następnie, by przyjął ducha Jego (por. Łk 23, 46) – napisał abp Marek Jędraszewski w rozważaniu stacji „Pan Jezus do krzyża przybity”.

W kolejnej medytacji nabożeństwa „Św. Jan Paweł II Wielki: na drodze Chrystusa” metropolita krakowski przywołuje kilka ostatnich momentów z życia Ojca Świętego, w których krzyżem była powolna utrata możliwości mówienia. – To było jego doświadczenie niemocy. Ciągle jednak pozostawała możliwość uczynienia gestu błogosławieństwa, skreślenia dłonią znaku krzyża nad wszystkimi, którzy tego błogosławieństwa pragnęli i potrzebowali. I to Ojciec Święty czynił niemal do ostatnich chwil swego życia. Błogosławił… – podkreśla abp Jędraszewski.

Metropolita krakowski przypomniał, że 2 kwietnia 2005 roku, kiedy Jan Paweł II odchodził, przed południem do pokoju papieskiego przychodzili kardynałowie i biskupi z Kurii Rzymskiej, by się pożegnać. – Prosili dla siebie o błogosławieństwo, a równocześnie, zgodnie z włoskim zwyczajem, błogosławili tego, który już zmierzał do domu Ojca… Odchodził pośród błogosławieństw, sam błogosławiąc… – napisał abp Marek Jędraszewski.

„Św. Jan Paweł II Wielki: na drodze Chrystusa” – tak zatytułowane są rozważania drogi krzyżowej przygotowane przez abp. Marka Jędraszewskiego z okazji setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły na nabożeństwo, które tradycyjnie w Niedzielę Palmową jest odprawiane w Nowej Hucie; oparte zostały na czternastu stacjach Męki Pańskiej porównanych z epizodami z życia Jana Pawła II.

Przygotowano także nagranie w formie podcastów. Lektorem biblijnych medytacji jest Bolesław Brzozowski aktor Narodowego Starego Teatru w Krakowie, a rozważania dotyczące życia Jana Pawła II odczytuje sam abp Marek Jędraszewski. Podcasty będą publikowane o godz. 21.37 przez czternaście kolejnych dni od 28 marca do 10 kwietnia.

W wersji drukowanej medytacje ukazały się w formie książki przygotowanej przez wydawnictwo Biały Kruk, które zilustrowało je dziełami sztuki religijnej i fotografiami św. Jana Pawła II autorstwa Adama Bujaka.


Za: Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-04-08 13:42:42
miniaturka

Papież do Polaków: zawierzmy siebie Chrystusowi, który jest Panem życia

W tych dniach, w których z powodu epidemii jesteśmy zalęknieni, pełni troski o naszych bliskich, zawierzmy siebie Chrystusowi, który jest Panem życia – powiedział Papież Franciszek w pozdrowieniach skierowanych do Polaków podczas audiencji generalnej.
2020-04-08 14:02:34
miniaturka

Katedra polowa: w piątek modlitwa ekumeniczna w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej

W piątek o godz. 13.00 w katedrze polowej Wojska Polskiego odbędzie się modlitwa w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 r. Wezmą w niej udział: bp Józef Guzdek, biskup polowy Wojska Polskiego, prawosławny biskup polowy abp Jerzy Pańkowski oraz ewangelicki biskup polowy Mirosław Wola.
2020-04-08 14:47:03
miniaturka

Życzenia bpa Wiesława Lechowicza skierowane do Polonii

„Gorąco pragnąłem spożyć tę Paschę z wami”(Łk 22,15)– tak Jezus zwierzył się apostołom zanim wszedł na krzyżową drogę, drogę paschalną, wiodącą ku zmartwychwstaniu. Wszystkim Polakom żyjącym poza granicami naszego kraju życzę, by odpowiedzieli na to pragnienie Jezusa własnym i gorącym pragnieniem przeżycia Triduum Paschalnego i świąt wielkanocnych w łączności i bliskości z Jezusem!
2020-04-08 15:09:45
miniaturka

Przewodniczący Episkopatu do Żydów: tegoroczna Pascha przypomina o wartości braterstwa

- Tegoroczne wspomnienie wyjścia Izraela z niewoli Egiptu przypada w trudnym czasie pandemii, która stanowi dla nas pewną formę poddania dotychczasowej wolności nieznanym dotąd ograniczeniom - napisał abp Stanisław Gądecki w życzeniach skierowanych do wspólnoty żydowskiej z okazji święta Paschy.
2020-04-08 16:11:33
miniaturka

Franciszek: na krzyżu objawia się bóstwo Chrystusa

Prawdziwe oblicze Boga ujawnia się w Chrystusie na krzyżu – powiedział Ojciec Święty podczas audiencji ogólnej transmitowanej przez media watykańskie z biblioteki Pałacu Apostolskiego. W swojej katechezie papież nawiązał do kulminacji roku liturgicznego - Paschy Jezusa.
2020-04-09 08:20:50
miniaturka

Hiszpania: Twoi biskupi towarzyszą ci

„Twoi biskupi towarzyszą ci” to tytuł programu, w którym wystąpili w niedzielę późnym wieczorem hiszpańscy biskupi. Do boleśnie doświadczonych w tych dniach rodaków zwrócili się z przesłaniem nadziei.