Strona główna
opoka.org.pl
2018-04-16 13:45
S. Zielińska / Justyna Walicka

Abp Jędraszewski: Ewangelia najpiękniejszą inspiracją życia

- Sięgajmy po Pismo Święte, Słowo Boga, ale także Słowo o Bogu i o człowieku. Żyjmy tym Słowem. Przekuwajmy je na codzienność - mówił w Katedrze Wawelskiej abp Marek Jędraszewski z okazji II Narodowego Dnia Czytania Pisma Świętego.

W wygłoszonej homilii metropolita krakowski przypomniał, że zmartwychwstanie Chrystusa stało się dla Apostołów doświadczeniem zmysłowym - widzieli Go, dotykali, spożywał z nimi posiłek, ale nie rozumieli tego wszystkiego, potrzebowali wyjaśnienia. Pan Jezus tłumaczył im Pisma, które w Nim się spełniły. Arcybiskup podkreślił, że jakiś czas później podobnie było z Apostołami - fakt uzdrowienia chromego przez Piotra mocą Boga był doświadczalny zmysłowo dla Żydów, ale niezrozumiały i wymagał wyjaśnienia Piotra.

- Spełnia się zatem ten sam schemat, który można było odczytać, kiedy pochylaliśmy się nad opisem ukazania się Chrystusa Apostołom wieczorem w pierwszy dzień zmartwychwstania. Apostołowie czynili podobnie, wskazując na Pisma i wyjaśniając je, ponieważ byli wierni temu, co Pan Jezus powiedział im w wieczór po zmartwychwstaniu: „wy jesteście tego świadkami". Jesteście świadkami Zmartwychwstałego, którego mogliście widzieć i dotykać i z którym razem spożywaliście pokarmy. Wy macie być świadkami czegoś ważniejszego - wskazywania na to, że Chrystus zmartwychwstały jest kimś zapowiedzianym przez Mojżesza, proroków, psalmy, zapowiedzianym po to, aby pojednać ludzkość z Bogiem. Macie być tego świadkami.

Następnie arcybiskup przywołał historię Piotra i Pawła, którzy odważnie głosząc Chrystusa, co jakiś czas otrzymywali surowy zakaz mówienia o Nim. Nie przestawali jednak, nawet mimo cierpienia, które ich spotykało.

- Takie są dzieje Kościoła trwające już prawie dwa tysiące lat. Jest opór ze strony świata, który nie chce słyszeć o Chrystusie ukrzyżowanym i zmartwychwstałym. I jest głuchy na to, że nauczanie Kościoła pokazuje pełny sens ludzkiego życia i ostateczne horyzonty, do których zmierzają drogi i ścieżki wszystkich nas. Świat woli tego nie słyszeć, świat często na tę prawdę po prostu się zamyka, a ich, głosicieli Dobrej Nowiny, prześladuje.

Metropolita cytował także słowa z ostatniej adhortacji Jana Pawła II z 2003 roku, gdzie papież stawia smutną diagnozę Europejczykom, którzy roztrwonili pozostawione im duchowe dziedzictwo, tracąc tym samym najważniejszy sens życia. Jako antidotum arcybiskup za Ojcem św. podaje lekturę Pisma Świętego.

- Znaleźć sens dla siebie poprzez powrót do Pism. Do tych, które zapowiadały działalność Pańskiego Mesjasza i do tych, które mówiły, że spełniły się prorockie zapowiedzi. Do Ewangelii. Nią żyć, nią się kierować w niej znajdować najświętsze, najpiękniejsze inspiracje do życia osobistego, społecznego, narodowego, państwowego. To jedyna droga, aby Europa, a w niej także Polska mogły odzyskać swoją tożsamość a przede wszystkim nadzieję dla siebie - mówił arcybiskup.

Na zakończenie wyraził także wielką radość i wdzięczność za to, że w obchody II Narodowego Dnia Czytania Pisma Świętego zaangażowali się także najważniejsi przedstawiciele życia państwowego i że właśnie z Ewangelii i społecznej nauki Kościoła czerpią oni inspiracje do kierowania naszą ojczyzną. Arcybiskup gorąco zachęcił także wszystkich zebranych do lektury Pisma Św. na co dzień, by to Słowo stało się najpiękniejszą i najważniejszą inspiracją naszego życia.

- Sięgajmy po Pismo św., Słowo Boga, ale także Słowo o Bogu i o człowieku. Żyjmy tym Słowem. Przekuwajmy je na codzienność dla naszego coraz bardziej nadzieją przenikniętego życia w wymiarze osobistym, ale także społecznym, narodowym i państwowym.

Przed Mszą św., w której uczestniczył między innymi premier RP Mateusz Morawiecki, w ramach obchodów II Narodowego Czytania Pisma Świętego fragmenty Listu św. Pawła do Rzymian odczytali: wicepremier Beata Szydło, olimpijczycy Krystyna i Grzegorz Guzikowie, adwokat Karolina Koszyka oraz doktor medycyny Grzegorz Fitas.


Justyna Walicka | Archidiecezja Krakowska

Video Katarzyna Katarzyńska | Archidiecezja Krakowska

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-04-16 12:46:40
miniaturka
play

Nie przegapmy ran Chrystusa, które nam pokazuje na swoim uwielbionym ciele

Nie przegapmy ran Chrystusa, które nam pokazuje na swoim uwielbionym ciele! Nie odwróćmy wzroku od tego co się stało. – mówił abp Grzegorz Ryś zachęcając do okazania solidarności rodzinie, która utraciła wszystko co posiadała.
2018-04-16 13:05:26
miniaturka

IV Otwarcie Sezonu Motocyklowego w Lutogniewie

Radosne, wspólne świętowanie miłośników dwóch kółek miało miejsce w trwającym jeszcze Tygodniu Miłosierdzia, a kustosz Lutogniewskiego Sanktuarium, przypomniał nam znaczenie tego szczególnego czasu.
2018-04-16 13:30:31
miniaturka

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków

18 kwietnia na świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków. W Polsce jego idea realizuje się poprzez uhonorowanie konserwatorów i właścicieli zabytków, którzy w szczególny sposób przyczynili się do ich ratowania.
2018-04-16 14:27:57
miniaturka

50. Jubileuszowy Tydzień Eklezjologiczny [transmisja]

"Po co teologia" - to hasło 50. Jubileuszowego Tygodnia Eklezjologicznego, który rozpoczął się 16 kwietnia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II w Lublinie. Wydarzenie transmitowane jest online.
2018-04-16 15:00:32
miniaturka

Komunikat Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski

Polityka prorodzinna, obchody 100-lecia odzyskania niepodległości, reforma edukacji, ochrona danych osobowych oraz ochrona seniorów przed oszustami były tematem obrad Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu i Konferencji Episkopatu Polski.
2018-04-16 15:25:20
miniaturka

Bp Bronakowski: reklamowanie alkoholu to toksyczna ideologia

Reklamowanie alkoholu jest „toksyczną ideologią”, która powinna być zakazana, ponieważ wprowadza w błąd i promuje przesłanie sprzeczne z rzeczywistością - powiedział Przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości KEP.