Strona główna
opoka.org.pl
2019-10-03 11:28
nc / jf / AK

Abp Jędraszewski: Bądźmy ludźmi prawego sumienia

Sumienie jest szczególnym darem, jakim został obdarzony człowiek. Pozwala mu odróżnić dobro od zła - mówił abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. z okazji 95. inauguracji roku akademickiego Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Autor/źródło: Waldemar Kompała, Waldemar Kompała, licencja: Jak album

Metropolitę krakowskiego, w Kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, przywitał o. Marian Zawada OCD, przeor klasztoru karmelitów bosych przy Rakowickiej w Krakowie, który zauważył, że przed współczesnym światem stoi zadanie obrony człowieka, sensu dobra, prawdy i piękna. Podkreślił, że ekonomia i teologia – dziedziny, dla których liczą się wartości, mogą dać odpowiedź na pytanie, co zrobić, aby je chronić.

W homilii, arcybiskup odniósł się do fragmentu Księgi Wyjścia, w którym Bóg posłał swojego anioła, aby ochraniał naród wybrany podczas wędrówki. Izraelici mieli go słuchać i podążać za nim z ufnością. Metropolita zwrócił uwagę, że podobną rolę w ludzkim życiu pełni sumienie.

– Sumienie jest szczególnym darem, jakim został obdarzony człowiek. Pozwala mu odróżnić dobro od zła, a w konsekwencji sprawia, że człowiek w sposób radykalny różni się od wszystkich istot zamieszkujących ziemię.

Odwołał się do antropologicznego dzieła Karola Wojtyły z 1969 roku „Osoba i czyn”, w którym papież pisał, że sumienie pełni funkcję informacyjną – mówi, co jest dobre, a co złe; ale pełni także funkcję przynaglającą – jeśli coś jest dobre, to należy to dobro czynić. Autentyczna i prawdziwa wolność jednostki opiera się na wyborze dobra, o którym mówi mu jego dobrze ukształtowane sumienie.

– Wolność nie jest kaprysem, pójściem za głosem namiętności czy instynktów. Wolność jest wyborem prawdziwego dobra. Tutaj rozgrywa się prawdziwy dramat człowieka – wszystko zależy, czy pójdzie za głosem sumienia, czy nie.

Arcybiskup zauważył, że pierwsza papieska encyklika „Redemptor hominis” zawiera liczne refleksje na temat człowieka i zagrożeń, wypływających z wytworów jego umysłu i pracy rąk. Ojciec Święty nakreślił w niej trzy prymaty. Pierwszy z nich to prymat ducha nad materią – jeśli przyjmie się istnienie Boga, wszystko zyskuje swój porządek. Drugim jest pierwszeństwo osoby względem rzeczy, a tym samym określenie właściwej relacji między człowiekiem, a otaczającym go światem. – Trzeba bardziej „być” niż „mieć” (…). Może dojść do tego, że posiadane w nieracjonalny sposób rzeczy staną się bożkami i władcami, a człowiek ich niewolnikiem – przestrzegał metropolita krakowski.

Trzecim prymatem jest pierwszeństwo etyki nad technikę. Rozwojowi techniki musi towarzyszyć poczucie odpowiedzialności. – Nie wszystko jest dozwolone, nawet jeśli możliwości techniczne stawiają przed nami nowe i zaskakujące przestrzenie działania – mówił abp Jędraszewski.

Na zakończenie, metropolita dodał, że kolejna papieska encyklika „Dives in misericordia” dołożyła następny prymat: pierwszeństwo miłosiernej miłości nad sprawiedliwością.

– Te cztery prymaty, mówiące o wielkości człowieka, który uznaje swojego Stwórcę, o człowieku, który nie chce być niewolnikiem rzeczy, o człowieku, który chce być odpowiedzialny za to, co wytwarza swoim umysłem, o człowieku, który chce być otwarty miłosierną miłością na drugiego, mogą się urzeczywistnić, jeżeli do końca pozwolimy prowadzić się naszemu sumieniu. Ono w głębi każdego z nas mówi co jest dobre, i co mamy czynić – mamy iść za tym głosem do końca, stawać się ludźmi sumienia – mówił arcybiskup.

– Prośmy naszych aniołów stróżów, by nas prowadzili, pokazywali drogę, by ich głos był w nas słyszalny, byśmy za tym głosem stale podążali, nawet wtedy, kiedy przyjdzie chwila próby. Kiedy przychodzi chwila zwycięskiej próby, okazuje się, że jesteśmy ludźmi prawego sumienia, a zatem każdy z nas może przyczyniać się do tego, co tak głęboko leżało na sercu św. Janowi Pawłowi II – do budowania cywilizacji miłości – zakończył abp Jędraszewski obiecując modlitwę za profesorów i studentów rozpoczynających kolejny rok akademicki na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.

Za: Joanna Folfasińska | Archidiecezja Krakowska

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2019-10-03 09:57:50
miniaturka

Przed synodem o Amazonii: salezjański ekspert ma obawy

Ks. Juan Bottasso SDB ostrzega, że na przebieg obrad synodalnych będą chciały wpłynąć wielkie przedsiębiorstwa, dla których Amazonia jest źródłem zysku. Sposobem na odwrócenie uwagi od Amazonii i jej problemów mają być tematy zastępcze.
2019-10-03 10:06:17
miniaturka

Kard. Filoni przypomina o potrzebie głoszenia Chrystusa

7 października w bazylice Matki Bożej Większej w Rzymie kard. Filoni, prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, będzie przewodniczył modlitwie różańcowej w intencji misji.
2019-10-03 10:39:12
miniaturka

Odkrywanie piękna misji i odwaga bycia dobrym

"Odważ się być dobrym" to projekt realizowany z okazji Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego, który ogłosił papież Franciszek. Jest to wspólna akcja Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego z Warszawy i Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego – Młodzi Światu z Krakowa.
2019-10-03 11:40:55
miniaturka

Kryzys na Haiti

Wielkie trudności dotknęły ten środkowoamerykański kraj. Port-au-Prince, stolica kraju, jest sparaliżowana. Ludzie wyszli na ulice. Nie mają środków do życia.
2019-10-03 12:14:33
miniaturka

Caritas Polska blisko seniorów

Podsumowanie akcji "Kromka chleba dla sąsiada". Symboliczne dzielenie się chlebem obrazuje tradycyjne powiedzenie: „Kto mi poda szklankę wody i kromkę chleba na starość?”.
2019-10-03 12:33:04
miniaturka

Prymas Wyszyński będzie beatyfikowany! Papież zatwierdził dziś dekret!

Wieloletni przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński zostanie beatyfikowany. Ojciec Święty Franciszek zatwierdził dziś, 3 października 2019 roku, dekret o beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego.