Strona główna
opoka.org.pl
2019-09-16 10:40
Anna Bajon / Łukasz Sośniak SJ

Abp Ivan Jurkovič: lekceważąc osoby starsze tracimy tożsamość

„Cywilizacja będzie się rozwijać, jeśli uszanuje mądrość osób starszych” – powiedział abp Ivan Jurkovič, cytując słowa Papieża Franciszka podczas przemówienia na 42. sesji Rady Praw Człowieka.

Autor/źródło: Pixabay, MabelAmber, licencja: CC0

„W społeczeństwie, w którym nie ma miejsca dla osób starszych lub które się ich pozbywa, ponieważ stwarzają problemy, jest już zasiany wirus śmierci” – mówił wówczas Ojciec Święty. Dlatego zdaniem stałego obserwatora Stolicy Apostolskiej przy ONZ powinniśmy dbać o sieci ochrony socjalnej dla starszych, gdyż ich brak prowadzi do poważnych konsekwencji dla ich zdrowia fizycznego i psychicznego.

Abp Ivan Jurkovič podkreślił również, że w przypadku konfliktów zbrojnych i nagłych wydarzeń, osoby starsze należą do najbardziej bezbronnych. Istnieje ryzyko, że nie otrzymają one odpowiedniej pomocy. Przez to całe społeczności mogą stracić swoją tożsamość kulturową, tradycje i języki ojczyste.

„Dla rekonstrukcji społeczności, które ucierpiały w takich strasznych sytuacjach osoby starsze są najważniejszymi elementami” – wyjaśniał purpurat. „Powinne one być uznawane za «kluczowych aktorów» dla skutecznej odbudowy społeczności rozdartych wojnami i kryzysami. Ich potencjał i umiejętności mogą bowiem pomóc w odbudowie struktur i więzi społecznych”.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2019-09-16 09:15:06
miniaturka

Zmiana daty uroczystości NMP Królowej Polski w roku 2020

W roku 2020 liturgiczna uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski (3 maja) zbiega się z obchodem 4. niedzieli wielkanocnej.
2019-09-16 09:21:14
miniaturka

Limburg: beatyfikacja Richarda Henkesa

W Limburgu odbyła się beatyfikacja sługi Bożego ks. Richarda Henkesa, pallotyna zmarłego w obozie koncentracyjnym w Dachau. Uroczystości przewodniczył kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.
2019-09-16 10:11:16
miniaturka

Ks. Richard Henkes oddał życie za chorych

„Ks. Richard Henkes po prostu głosił Ewangelię, mówił prawdę o systemie nazistowskim wprost i nie lękał się, że może stać mu się coś złego. Był znakomitym kaznodzieją więc jego słowa o tym, że narodowy socjalizm jest zbrodniczy, miały moc..."
2019-09-16 10:45:16
miniaturka

Ukraina: 50 lat obecności honoratek

We Lwowie Małe Siostry Niepokalanego Serca Maryi, zwane potocznie honoratkami, obchodzą 50. rocznicę obecności na Ukrainie.
2019-09-16 11:11:11
miniaturka

Filipiny: chrześcijaństwo to nie kolonializm

W 2021 r. Kościół filipiński będzie świętował 500-lecie chrześcijaństwa w tym kraju. Prezydent Rodrigo Duterte jest przeciwny obchodom. Argumentuje, że Magellan „przyniósł krzyż i armatę”.
2019-09-16 11:29:13
miniaturka

34. Jasnogórska Noc Czuwania w intencji Polonii

W 40. rocznicę pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do Ojczyzny zapraszamy rodaków z kraju i z zagranicy w dn. 18/19 października br. na XXXIV Jasnogórską Noc Czuwania w intencji polskiej Emigracji i jej Duszpasterzy. Hasło tegorocznej pielgrzymki do Domu Matki i Królowej brzmi: "Z mocą Bożego Ducha strzeżmy wspólnego dziedzictwa".