Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2019-09-16 10:40
Anna Bajon / Łukasz Sośniak SJ

Abp Ivan Jurkovič: lekceważąc osoby starsze tracimy tożsamość

„Cywilizacja będzie się rozwijać, jeśli uszanuje mądrość osób starszych” – powiedział abp Ivan Jurkovič, cytując słowa Papieża Franciszka podczas przemówienia na 42. sesji Rady Praw Człowieka.

Autor/źródło: Pixabay, MabelAmber, licencja: CC0

„W społeczeństwie, w którym nie ma miejsca dla osób starszych lub które się ich pozbywa, ponieważ stwarzają problemy, jest już zasiany wirus śmierci” – mówił wówczas Ojciec Święty. Dlatego zdaniem stałego obserwatora Stolicy Apostolskiej przy ONZ powinniśmy dbać o sieci ochrony socjalnej dla starszych, gdyż ich brak prowadzi do poważnych konsekwencji dla ich zdrowia fizycznego i psychicznego.

Abp Ivan Jurkovič podkreślił również, że w przypadku konfliktów zbrojnych i nagłych wydarzeń, osoby starsze należą do najbardziej bezbronnych. Istnieje ryzyko, że nie otrzymają one odpowiedniej pomocy. Przez to całe społeczności mogą stracić swoją tożsamość kulturową, tradycje i języki ojczyste.

„Dla rekonstrukcji społeczności, które ucierpiały w takich strasznych sytuacjach osoby starsze są najważniejszymi elementami” – wyjaśniał purpurat. „Powinne one być uznawane za «kluczowych aktorów» dla skutecznej odbudowy społeczności rozdartych wojnami i kryzysami. Ich potencjał i umiejętności mogą bowiem pomóc w odbudowie struktur i więzi społecznych”.

Źródło: www.vaticannews.va


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: abp Ivan Jurkovič, prawa człowieka, seniorzy, osoby starsze