Strona główna
opoka.org.pl
2019-02-18 08:51
AC / Krzysztof Ołdakowski SJ

Abp Hee-Joong: wszyscy Koreańczycy są braćmi, są jednym narodem

Delegacja około 200 świeckich i religijnych liderów z Korei Południowej przebywała ostatnio przez dwa dni w północnej części półwyspu.

Autor/źródło: photogenica.pl

„Pokój jest wielkim pragnieniem tych ludzi. To daje wielką nadzieję” – tymi słowami podsumował spotkanie abp Hyginus Kim Hee-Joong, przewodniczący episkopatu. Przypomniał on zebranym, że wszyscy Koreańczycy są braćmi tworzącymi jeden naród.

Wydarzenie mogło dojść do skutku dzięki nowemu klimatowi, jaki zagościł w relacjach między dwoma państwami po historycznym szczycie, w którym uczestniczyli prezydenci obu Korei: Moon Jae-in i Kim Jong-un w kwietniu 2018 r. Natomiast pierwsze na taką skalę spotkanie w 2019 r. zostało zorganizowane w kompleksie turystycznym na górze Kumgang, na wschodnim wybrzeżu Korei Północnej, a okazją było wspólne świętowanie nowego roku księżycowego.

Przewodniczący delegacji z południa już dostrzega pozytywne owoce tej inicjatywy. Stwierdził, że stworzenie klimatu wzajemnego zaufania, które jest podstawą każdej pokojowej, wolnej i pełnej szacunku relacji daje możliwość, aby podjąć projekty współpracy na rozmaitych polach, np. turystyki, kultury, religii, edukacji, sportu oraz sztuki”. To tworzy preludium i ramy do podjęcia decydujących kroków na gruncie politycznym.

Duchowny dodał, że spotkanie odbyło się w duchu przyjaźni, wzajemnego dzielenia, słuchania oraz dyskusji z przedstawicielami społeczności północnokoreańskiej. Uczestniczyli w nim przedstawiciele komitetu pojednania i Stowarzyszenia, uznawanego przez rząd, które sprawuje nadzór nad wspólnotami religijnymi. To była bardzo pożyteczna wymiana - dodał arcybiskup.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-02-17 17:25:35
miniaturka

Kościół na Pomorzu Zachodnim pomaga Kenii

Już około 350 dzieci jest objętych programem adopcji na odległość w Kenii. To projekt, w którym każdy po wpłacie m.in. 100 dolarów zapewnia roczną edukację, wyżywienie i nocleg w internacie dla jednego dziecka.
2019-02-17 17:42:50
miniaturka

O. F. Lombardi: trzeba służyć ludziom przez instytucję Kościoła!

Gościem Pauliny Guzik w programie TVP1 „Między ziemią a niebem” był dziś o. Federico Lombardi SJ, były dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej.
2019-02-18 08:11:27
miniaturka

Anglia: edukacja seksualna dzieci obowiązkowa?

W Wielkiej Brytanii rodzice coraz częściej zabierają swoje dzieci ze szkół. Powodem takiego stanu rzeczy jest nauczanie na lekcjach bez ich wiedzy i zgody o relacjach w kontekście dewiacji seksualnych.
2019-02-18 09:16:22
miniaturka

Różaniec mężczyzn: Nie wystarczy się modlić, trzeba działać!

W brazylijskim sanktuarium narodowym w Aparecidzie odbyło się nietypowe, dwudniowe spotkanie modlitewne, którym jest różańcowa pielgrzymka mężczyzn z różnych regionów kraju. Wzięło w niej udział ponad 80 tysięcy pątników.
2019-02-18 09:47:42
miniaturka

Papież Franciszek jest zwiastunem pokoju i braterstwa

Dokument z Abu Zabi ma ogromne znaczenie, ponieważ kładzie fundament pod braterstwo pomiędzy wierzącymi oraz w całej rodzinie ludzkiej.
2019-02-18 10:19:40
miniaturka

Abp Chaput o głównym powodzie nadużyć seksualnych w Kościele

Rewolucja seksualna zmieniła naszą kulturę i nikt, nawet duchowni, nie są wolni od konsekwencji tych przemian – pisze abp Charles Chaput na temat przyczyn aktualnego kryzysu w Kościele.