Strona główna
opoka.org.pl
2019-07-26 08:16
Anna Bajon / Paweł Pasierbek SJ

Abp Habiba: przywrócić godność chrześcijanom w Iraku

Irak ciągle jest podzielony z powodu ogromnej korupcji, a rząd robi niewiele, aby mniejszościom religijnym zapewnić odpowiednie prawa – uważa chaldejski arcybiskup Basry.

Autor/źródło: pixabay, 12019, CC0

Dlatego zapowiadana na przyszły rok wizyta Papieża Franciszka może być okazją do wzmocnienia pozycji chrześcijan w tym kraju oraz wsparcia ich w dążeniu do bycia równoprawnymi obywatelami Iraku.

Zdaniem abp. Habiba Al-Nawfali Jajoua chrześcijanie w tym bliskowschodnim kraju zbyt często są traktowani jako obywatele drugiej kategorii. Dlatego rządzący muszą dołożyć wszelkich starań, aby zniesione zostały w prawie zapisy podtrzymujące nierówności, a członkom mniejszości religijnych przyznano równouprawnienie. Dotyczy to między innymi rynku pracy, na którym chrześcijanie doświadczają dyskryminacji w zatrudnieniu czy też w wysokości wynagrodzenia.

Konieczne jest także zagwarantownie wolnych i otwartych celebracji świąt liturgicznych, z których transmisje będą przeprowadzać także media państwowe. Iracki duchowny odniósł się też do programów nauczania i wskazał, że na przykład historia chrześcijaństwa jest zupełnie pominięta w szkolnych podręcznikach.

Arcybiskup Basry wezwał również rządzących do dołożenia wszelkich wysiłków, aby kontrolować tych, którzy nawołują do nienawiści, podziałów i dyskryminacji. W tym celu trzeba uchwalić prawo, które karałoby organizacje i ludzi finansujące terroryzm.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-07-26 03:32:44
miniaturka
play

W okolicy św. Krzysztofa się dzieje...

Błogosławieństwo, czy poświęcenie, czy może konsekracja? A jaka to różnica?
2019-07-26 05:59:27
miniaturka

Dar modlitwy dla Ks. Proboszcza z okazji imienin

Mikstat: 25.lipca w mikstackim wieczerniku sprawowana była msza św. w intencji ks. proboszcza Krzysztofa Ordziniaka. Czyż może być piękniejszy dar niż modlitwa?
2019-07-26 08:15:45
miniaturka

Boris Johnson to pierwszy ochrzczony katolik, który został premierem Wielkiej Brytanii

Powołany 24 lipca na 55. premiera Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Boris Johnson jest pierwszym politykiem na tym stanowisku, który został ochrzczony jako katolik.
2019-07-26 08:35:42
miniaturka

Łotwa: projekt MAGIS 2019

Letnie wydarzenia dla młodzieży organizowane są przez Kościół nie tylko w Polsce. W tych dniach (23-31 lipca) odbywa się na Litwie i Łotwie europejskie spotkanie MAGIS 2019. Impreza wpisuje się w obchody 450-lecia obecności jezuitów na Litwie.
2019-07-26 09:32:34
miniaturka

Apel o pomoc dla Zambii dotkniętej brakiem żywności

Zambii grozi klęska głodu. Susza oraz powodzie w ostatnich latach spowodowały całkowite zniszczenie upraw oraz zbiorów w wielu rejonach kraju.
2019-07-26 09:34:44
miniaturka

Niezwykłe! Zobacz jakie tajemnice skrywa obraz Matki Bożej Myślenickiej

Jan Paweł II podczas swej pierwszej pielgrzymki do Polski mówił o niezwykłym umiłowaniu przez naród Matki Bożej, które wyraża się w niezliczonej ilości sanktuariów maryjnych. Jednym z takich miejsc na mapie Archidiecezji Krakowskiej jest Sanktuarium Matki Bożej Myślenickiej.