Strona główna
opoka.org.pl
2018-09-28 09:33
Anna Bajon / Krzysztof Ołdakowski SJ

Abp Gallagher: zmniejszyć przepaść pomiędzy teorią a praktyką

Poszanowanie praw człowieka i ludzkiej godności powinno przyczyniać się do budowania trwałego pokoju oraz zrównoważonego rozwoju. To słowa wypowiedziane przez przewodniczącego delegacji Stolicy Apostolskiej podczas 73. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.

Nowy Jork, ONZ
Autor/źródło: pixabay, FilipFilipovic, CC0

Abp Paul Gallagher podkreślił, że prawa człowieka i ludzka godność nigdy nie mogą stać się pustymi słowami, które będą uspokajały zbiorowe sumienie ludzkości.

Trzeba pamiętać, że prawa wiążą się z powinnościami, a te wyrażają się w konkretnych zobowiązaniach i działaniach. Należy troszczyć się o to, aby znajdowały one wyraz w promocji postępu społecznego oraz w zapewnieniu ludziom odpowiedniego standardu życia. Prawa człowieka są zachowywane tam, gdzie zaspokaja się podstawowe ludzkie potrzeby oraz sprzyja się integralnemu rozwojowi. Bardzo istotne jest, aby prawa i obowiązki opierać na zasadach sprawiedliwości, solidarności oraz poszanowaniu dobra wspólnego. Trzeba dążyć do przezwyciężenia nierówności społecznych oraz tworzyć zdrowe środowisko, które pozwoli wszystkim stać się twórcami swojego życia oraz włączyć się w budowanie lepszego społeczeństwa. Kiedy każdy będzie mógł uczestniczyć w tym procesie i nie będzie czuł się pozostawiony z tyłu, skuteczniej będzie można zapewnić światu pokój. Trzeba zmniejszyć przepaść pomiędzy teorią a praktyką – zakończył swoje wystąpienie na Forum ONZ abp Gallagher.

W trakcie obecnej sesji Zgromadzenia Ogólnego szef papieskiej dyplomacji po raz kolejny opowiedział się za całkowitym zniesieniem kary śmierci. Nie jest ona niezbędnym środkiem, poprzez który legalne władze mogą zagwarantować bezpieczeństwo oraz poszanowanie wspólnego dobra – przypomniał abp Gallagher.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-09-28 08:20:12
miniaturka

Ad limina biskupów Anglii i Walii

W Watykanie trwa tradycyjna wizyta ad limina Apostolorum brytyjskich biskupów. Jak podkreśla przewodniczący episkopatu Anglii i Walii tym razem wizyta w Watykanie odbywa się w duchu pokuty za nadużycia seksualne z udziałem duchowieństwa.
2018-09-28 08:34:21
miniaturka

Turyn: po renowacji otwarto kaplicę Całunu

W Turynie otwarto dziś do ponownego użytku Kaplicę Całunu Turyńskiego. Kaplica uległa zniszczeniu w wyniku wielkiego pożaru w 1997 r. Została więc poddana gruntowej renowacji i po 21 latach ponownie otwarta.
2018-09-28 09:24:19
miniaturka

Bp de Raemy przed synodem: mogą być niespodzianki

Mam nadzieję, że efekty synodu będą dla nas wszystkich zaskoczeniem – oświadczył bp Alain de Raemy, przedstawiciel szwajcarskiego episkopatu na zgromadzenie synodalne. Jego zdaniem trudno przewidzieć, w jakimi kierunku rozwiną się obrady.
2018-09-28 10:08:42
miniaturka

Kongo: masakra na północnym wschodzie kraju

Wzywam przedstawicieli rządu do większego zaangażowania się w wypełnianie swoich obowiązków dotyczących ochrony ludności, strzeżenia naszego terytorium i zachowania narodowej suwerenności – napisał biskup diecezji Butembo-Beni.
2018-09-28 10:38:23
miniaturka

Gala nagród Ubi Caritas

Jutro, 29 września, o godz. 11.00, odbędzie się 17. Gala Ubi Caritas, podczas której zostaną przyznane wyróżnienia dla tych, którzy w codziennej służbie na rzecz potrzebujących dają świadectwo miłosierdzia.
2018-09-28 11:33:59
miniaturka

Kościół św. Zygmunta – kościołem środowisk medycznych Archidiecezji Warszawskiej

Decyzją kard. Kazimierza Nycza kościół św. Zygmunta na Bielanach będzie kościołem środowisk medycznych archidiecezji warszawskiej.