Strona główna
opoka.org.pl
2021-06-06 09:28
MG / Beata Zajączkowska – vaticannews.va

Abp Gallagher: walka z korupcją podstawą sprawiedliwszego świata

Warunkiem integralnego rozwoju i wykorzeniania ubóstwa na świecie jest zdecydowana wala z korupcją. Na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ mówił na ten temat watykański odpowiednik ministra spraw zagranicznych.

Autor/źródło: vaticannews.va

Abp Paul Gallagher przypomniał, że papież Franciszek zaaprobował ostatnio nowe procedury mające na celu promowanie przejrzystości finansowej i zdecydowaną walkę z korupcją w instytucjach państwa watykańskiego.


Sekretarz ds. relacji z państwami Stolicy Apostolskiej podkreślił, że istotnym elementem w globalnej walce z przestępstwem korupcji jest współpraca międzynarodowa. Przypomniał, że ten proceder dotyczy zarówno krajów bogatych, jak i najuboższych. Stąd też, jak podkreślił, konieczność większego przestrzegania przez rządzących zasad moralnych i reguł sprawiedliwości społecznej. Abp Gallagher zauważył, że w walce z wykorzenieniem korupcji, której powinno towarzyszyć budowanie kultury solidarności i sprawiedliwości, wielką rolę odgrywają mechanizmy prawne mające na celu ochronę fundamentalnych praw człowieka.


Watykański dyplomata wskazał, że rządy prawa i zapobieganie przestępczości muszą iść w parze. Jako skuteczne narzędzia w walce z kulturą bezkarności wymienił m.in. identyfikację i śledzenie sprawców oraz konfiskatę środków pochodzących z przestępstwa wraz ze zwróceniem ich społeczeństwu, po to by organizacje kryminalne pozbawić wszelkich nielegalnych zysków. By do tego mogło dojść, trzeba jeszcze lepszego wypracowania międzynarodowych mechanizmów odzyskiwania mienia i ścigania karnego spraw korupcyjnych. Abp Gallagher przypomniał, że Stolica Apostolska przystąpiła do Konwencji Narodów Zjednoczonych Przeciwko Korupcji w 2016 roku

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-06-05 15:22:57
miniaturka

Prowadzą szczęśliwe życie, choć ich rodzice byli nakłaniani do aborcji

Ludzie, którym zależy na promocji wartości życia, muszą się angażować – podkreśla współzałożycielka Fundacji Grupa Proelio, Magdalena Korzekwa-Kaliszuk. Kampania „Każde życie jest cudem” kierowana jest do serc i sumień, bowiem „wybór” w kontekście aborcji to sprawa życia lub śmierci konkretnego dziecka
2021-06-06 08:55:14
miniaturka

Kard. Hollerich i ks. Zollner z uznaniem o dymisji kard. Marxa

Z wielkim szacunkiem do dymisji kard. Marxa podchodzi przewodniczący Rady Episkopatów Unii Europejskiej COMECE kard. Jean-Claude Hollerich. Jest on pewny, że decyzja ta jest owocem głębokiej i odważnej refleksji.
2021-06-06 09:23:59
miniaturka

Uczelnia protestancka zamyka jeden z wydziałów z powodu narzucania mu ideologii LGBTQ

Położony na przedmieściach Filadelfii chrześcijański uniwersytet Cairn ogłosił, że zamyka wydział Opieka Społeczna ze względu na narzucanie mu przez rządową agencję akredytującą poglądów i języka dotyczących płciowości i transpłciowosci, których nie może zaakceptować.
2021-06-06 09:33:15
miniaturka

Zakończyło się XXV Spotkanie Młodych Lednica 2000

Błogosławieństwo uszu, „Manifest prostoty”, modlitwa za Kościół i przejście przez słynną Bramę-Rybę jako deklaracja pójścia za Chrystusem – to najważniejsze punkty zakończonego późnym wieczorem XXV Spotkania Młodych Lednica 2000.
2021-06-06 11:16:02
miniaturka

Dziś XIV Święto Dziękczynienia. Trzeba przemyśleć styl swojego życia i odkryć jego sens

W Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbywa się dziś kolejne, XIV już Święto Dziękczynienia. Tegoroczne wydarzenie przebiega pod hasłem: „Zawierzamy Opatrzności nasz trudny czas pandemii i dziękujemy za przyszłych błogosławionych”.
2021-06-06 12:18:37
miniaturka

Brichetti: bez osobistego spotkania z Jezusem trudno jest być chrześcijaninem

W świecie coraz bardziej areligijnym, a przede wszystkim antychrześcijańskim bardzo trudno jest być wierzącym bez osobistego spotkania z Jezusem. Pisze o tym Rosanna Brichetti, żona Vittorio Messori'ego