Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2018-09-12 15:38
S. Zielińska / KAI

Abp Gądecki: tożsamość zależy od historii

Tożsamość Kościoła poznańskiego w dużej mierze zależy od jego historii – powiedział abp Stanisław Gądecki podczas wizyty wybitnych historyków w rezydencji arcybiskupów poznańskich.

Autor/źródło: Flickr/episkopat.pl, Eliza Bartkiewicz, licencja: CC BY

Spotkanie odbyło się z okazji wydania pierwszego tomu „Dziejów Archidiecezji Poznańskiej”.  

Liczącą blisko 700 stron publikację wręczyli abp. Gądeckiemu ‒ „jako pierwszemu czytelnikowi” – mediewiści, prof. Józef Dobosz, redaktor czterotomowej serii, i prof. Tomasz Jurek, autor pierwszego tomu pt. „Biskupstwo poznańskie w wiekach średnich”.

„Książka to próba nowego wyłożenia początków biskupstwa poznańskiego, które miały charakter bardzo dynamiczny” – mówił w rozmowie z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski prof. Jurek.

„Każda kolejna strona tego trudnego do przecenienia dzieła wydobędzie z mroków dziejów wiele zapomnianych faktów i przywoła rozmaite postaci, które w wielowiekowym łańcuchu pokoleń stanowiły w swoim czasie niezbędne ogniwo, aby przekazywany w Kościele dar wiary dotarł dzisiaj także do nas” – napisał w słowie wstępnym do książki abp Gądecki.

Prof. Dobosz w przedmowie do pierwszego tomu serii wyjaśnia, że powstaje ona z inicjatywy metropolity poznańskiego, który podjął „próbę zainteresowania poznańskich znawców przeszłości przygotowaniem syntetycznego ujęcia historii arcybiskupstwa”.

W kolejnych tomach ukazane zostaną dzieje diecezji w czasach nowożytnych, dzieje archidiecezji w latach 1793-1919 i dzieje archidiecezji w XX i na początku XXI wieku.

Realizacja projektu finansowana jest ze źródeł Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki.

Prof. Józef Dobosz jest dyrektorem Instytutu Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, prof. Tomasz Jurek jest pracownikiem Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk.

Poznańskie biskupstwo powstało w 968 roku. W tym roku obchodzony jest jubileusz 1050-lecia pierwszej diecezji na ziemiach polskich.

ms / Poznań


Podziel się tym materiałem z innymi: