Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2020-02-11 15:29
AC / episkopat.pl

Abp Gądecki: Każde cierpienie woła o pomoc

Wprawdzie każde cierpienie woła o pomoc, ale w szczególności woła o to cierpienie bezbronnego małego człowieka. Tym wszystkim osobom Jezus ofiarowuje swoje miłosierdzie, czyli siebie samego jako odnawiającą moc – podkreślił abp Stanisław Gądecki.

Autor/źródło: BP KEP

W XXVIII Światowy Dzień Chorego przewodniczący Episkopatu Polski i metropolita poznański spotkał się z chorymi modlił się z nimi i wygłosił homilię w poznańskim Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym Szpitalu Klinicznym im. Wiktora Degi. Przypomniał  papieski orędzie tegorocznego Dnia Chorego – brzmi: „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię” (Mt 11,28). Abp Gądecki podkreślił, że: „uciśnionymi i utrudzonymi – według papieskiego orędzia – są chorzy, biedni, dotknięci ciężarem próby, potrzebujący uzdrowienia”. Dodał, że człowiek doznaje nie tylko cierpienia fizycznego, ale i psychicznego, duchowego a także moralnego. Zaznaczył, że szczególną kategorią ciepiących są dzieci. Abp Gądecki powiedział: „Wprawdzie każde cierpienie woła o pomoc, ale w szczególności woła o to cierpienie bezbronnego małego człowieka. Tym wszystkim osobom Jezus ofiarowuje swoje miłosierdzie czyli siebie samego jako odnawiającą moc. Jezus patrzy na poranione człowieczeństwo i zaprasza każdego do wejścia w Jego życie, aby doświadczyć Jego łagodności”.

Doceniając wielką rolę pracowników służby zdrowia przewodniczący Episkopatu Polski podkreślił, że ich praca jest bezcenna, bo służą oni życiu, zdrowiu i dobry człowieka. Dla pracownika służby zdrowia służba życiu oznacza szanowanie i otaczanie opieką życia aż do jego naturalnego zakończenia. Nie może uważać się za sędziego ani życia, ani śmierci. Człowiek nie jest panem i sędzią życia, lecz jego wiernym stróżem, życie jest bowiem darem Boga, dlatego jest ono nienaruszalne i niedysponowalne (por. Nowa Karta Pracowników Służby Zdrowia…, n. 144). Abp Gądecki podkreśla jednocześnie: „Poszanowanie chorego w ostatniej fazie życia wyklucza zarówno przyśpieszenia śmierci (eutanazja), jak i jej opóźniania poprzez tak zwaną +uporczywą terapię+”.

Zwracając się bezpośrednio do chorych metropolita poznański powiedział: „W tutejszym szpitalu ortopedyczno-rehabilitacyjnym – gdzie chory nie może z początku chodzić o własnych siłach, pracować, radzić sobie – można łatwiej odkryć najgłębszy wymiar człowieczeństwa, jakim jest wasz duch. W tym właś­nie duchu ludzkim działa Duch Święty. Niech On dokonuje tego zdumiewającego przeobrażenia wewnętrznego, dzięki któremu człowiek cierpiący bywa szczęśliwy, i to nie tylko z tego względu, że wkrótce wyjdzie wyleczony. Po ludzku jest to ab­solutnie niewytłumaczalne. To jedna z tych Bożych tajemnic, które rozsiane są w świecie chorych”.

Abp Stanisław Gądecki zwrócił też uwagę, że chorzy i cierpiący mogą być źródłem siły dla zdrowych. Odwołując się słów św. Jana Pawła II powiedział: „Możecie być dla zdrowych nie tylko wyrzutem, ale także i nawróceniem. Podobnie jak zbawienie świata idzie poprzez Krzyż Chrystusa, tak nawracanie grzeszników w świecie idzie poprzez wasz krzyż i poprzez wasze cierpienie”.  (Przemówienie do chorych zgromadzonych w kościele OO. Franciszkanów. Kraków – 9.06.1979).

Na zakończenie homilii wszyscy wspólnie modlili się w intencji chorych, całej służby medycznej i wolontariuszy.

BP KEP

Pełna treść homilii na: episkopat.pl


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: abp Stanisław Gądecki, pomoc, cierpienie, Światowy Dzień Chorego