Strona główna
opoka.org.pl
2018-09-05 12:05
ek / KAI

Abp Gądecki: Europa chce oddychać duchem solidarności

Przed Zebraniem Plenarnym Rady Konferencji Episkopatów Europy abp Stanisław Gądecki wystosował list pasterski, który zostanie odczytany we wszystkich parafiach archidiecezji poznańskiej w niedzielę 9 września, na kilka dni przed rozpoczęciem obrad.

Autor/źródło: © Mazur/episkopat.pl/Flickr/EpiskopatNews

"Od 13 do 16 września Poznań stanie się stolicą chrześcijańskiej Europy, w której pragniemy oddychać duchem solidarności; solidarności wyrastającej z ducha Ewangelii. Jest to działanie wymagające podobnej odwagi, jaka charakteryzowała biskupa Jordana, gdy jako cudzoziemiec przybył do naszego kraju." – napisał abp Stanisław Gądecki.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przypomina, że biskupi Europy przybędą do Polski w związku ze stuleciem odzyskania niepodległości oraz z jubileuszem 1050-lecia ustanowienia pierwszej diecezji na ziemiach polskich w Poznaniu.

 Nawiązując do tematyki obrad zgromadzenia „Solidarny duch Europy” abp Gądecki przypomniał, że „jest wokół nas jest wielu ludzi ofiarnych, wolontariuszy, którzy bezinteresownie odczytali we właściwy sposób swoje chrześcijańskie powołanie, wspierając innych w trudnościach, w cierpieniu i w chorobie, stając na straży ludzkiego życia, często uzbrojeni tylko w gotowość do słuchania”. 

Wielu z nich pomaga dzieciom i młodzieży, niektórzy spędzają wiele godzin przy łóżku chorego, niosą pomoc rodzinie, dla której choroba bliskiej osoby jest szczególnie trudnym okresem, inni podejmują dzieło wolontariatu misyjnego niosąc przesłanie Ewangelii do innych krajów” – pisze w liście pasterskim metropolita poznański. 

Abp Gądecki wyjaśnia, że obrady biskupów będą poświęcone roli solidarności w kształtowaniu sumień i społeczeństw, zwłaszcza w stosunkach międzypokoleniowych ‒ z socjologicznego, politycznego i ekonomicznego punktu widzenia. „Biskupi omówią też temat solidarności Kościoła – czyli chrześcijańskiej miłości – w Europie: poczynając od jej istotnej roli w życiu wiernych do jej wkładu w dzieło nowej ewangelizacji młodych ludzi” – czytamy w liście pasterskim. 

Metropolita poznański zauważa, że rada to bardzo szerokie gremium „przewodniczących episkopatów krajów europejskich ‒ od Portugalii po Białoruś, od Anglii po Maltę”. „Wszyscy razem reprezentujemy czterdzieści pięć krajów na kontynencie europejskim, czyli więcej niż liczy sobie Unia Europejska” – czytamy w liście. 

Aby podkreślić wagę wydarzenia, z biskupami Europy spotka się w Poznaniu Prezydent RP Andrzej Duda. Abp Gądecki zaprasza też wszystkich do udziału w liturgicznych celebracjach – Mszach i nieszporach, ich plan znajduje się na stronie www.archpoznan.pl

ms / Poznań

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-09-05 10:54:18
miniaturka

Abp Jędraszewski: Prawda o Bogu, człowieku i świecie musi być przekazywana w szkole

Jest to szkoła, która chce na świat i na człowieka spojrzeć poprzez to, co w swojej Ewangelii mówi Chrystus – mówił abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. w kościele św. Brata Alberta na rozpoczęcie roku szkolnego dla Katolickiej Szkoły Ruchu Światło-Życie im. Ks. Blachnickiego.
2018-09-05 11:31:16
miniaturka

Zachwyca mnie mój Bóg

21 września 2018 roku o godz. 19.00 w Alei Róż odbędzie się niezwykłe wydarzenie pod hasłem „ZACHWYCA MNIE MÓJ BÓG”.
2018-09-05 11:53:11
miniaturka
play

Sposób, który zmieni twoje małżeństwo - #mit5

W cyklu nagranym przez Salve TV Agnieszka Pieniążek rozprawia się z mitami w relacjach. Jeżeli chcesz poznać jedno narzędzie, które dokona zmian w twoich relacjach - posłuchaj!
2018-09-05 12:40:22
miniaturka
play

Otwarcie procesu beatyfikacyjnego Augustiańskich Męczenników

"Dzięki takim postaciom jesteśmy przekonani, że Kościół zwycięża, a zwycięża zawsze wtedy, kiedy jest Kościołem męczenników" – mówił abp Marek Jędraszewski podczas otwarcia procesu beatyfikacyjnego męczenników II wojny światowej: o. Wilhelma Gaczka OSA i towarzyszy.
2018-09-05 13:22:39
miniaturka

W poszukiwaniu miłości...

Jeśli miłość jeszcze Cię nie znalazła, warto poszukać jej na własną rękę. Nie czekaj aż spotka Cię szczęście. Daj sobie szansę na spotkanie kogoś wyjątkowego podczas "Boskich Randek".
2018-09-05 13:37:46
miniaturka

Abp Ryś zaprasza na trzy wieczory rekolekcyjne z kard. Tagle z Filipin

W poniedziałek 17 września br. w łódzkiej bazylice archikatedralnej rozpoczną się trzydniowe rekolekcje dla kapłanów Archidiecezji Łódzkiej, które w tym roku poprowadzi ksiądz kardynał Luis Antonio Tagle z Manili na Filipinach.