Strona główna
opoka.org.pl
2020-10-18 06:36
ds / Biuro Prasowe KEP

Abp Gądecki dziękuje lekarzom za ofiarną i wytrwałą pracę

Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski skierował specjalny list do lekarzy z okazji obchodzonego 18 października święta patrona lekarzy św. Łukasza Ewangelisty.

Autor/źródło: www.flickr.com/photos/episkopatnews, episkopat.pl, licencja: CC BY-SA

Abp Gądecki w słowie skierowanym do lekarzy i innych pracowników służby zdrowia podkreślił ich centralną rolę w obecnej sytuacji na świecie związanej z zachorowaniami na Covid-19. Podkreślił, że ich posługa jest niezwykle stresująca, a dobro bywa niedostrzegane.

W tym szczególnym czasie zwracam się do wszystkich zajmujących się chorymi ze słowami uznania i podziękowania za Waszą ofiarną, wytrwałą pracę – napisał abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w słowie z okazji obchodzonego 18 października święta patrona lekarzy św. Łukasza Ewangelisty. 

Przewodniczący Episkopatu, przywołując znaną z Ewangelii św. Łukasza przypowieść o miłosiernym Samarytaninie, zwrócił się do lekarzy, by nie ustawali w realizowaniu swojego powołania. „Proszę Boga o siły i wytrwałość dla Was. […] Proszę o niewygaszenie w Waszych sercach i sumieniach poczucia lekarskiej i ludzkiej solidarności” – napisał.

Przypomniał też, że każdy człowiek chory i cierpiący, niezależnie od rodzaju choroby czy skali zagrożenia ma prawo do opieki, diagnozy i terapii. „Nikt nie może mieć poczucia osamotnienia, zlekceważenia czy obojętności. Nie ustawajcie w posłudze chorym i cierpiącym, bo wtedy w Waszych sercach będzie Boży pokój, który rodzi się w sercu pełnym miłosiernej miłości”- zachęcił lekarzy abp Gądecki. 

Publikujemy pełny tekst Słowa:

Warszawa, dnia 18 października 2020 roku

SŁOWO PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI

DO LEKARZY, Z OKAZJI ŚWIĘTA ŚW. ŁUKASZA

Dnia 18 października Kościół w liturgii obchodzi święto św. Łukasza Ewangelisty. Według tradycji Łukasz był z zawodu lekarzem. To spowodowało, że został patronem lekarzy. Ale może ważniejszym motywem tego patronatu jest wymowa jego Ewangelii. W niej bardzo dużo miejsca zajmuje pełna miłosierdzia troska o chorych i cierpiących. To właśnie w Ewangelii jego autorstwa czytamy najbardziej znaną przypowieść o miłości i trosce o cierpiących, jaką jest przypowieść o miłosiernym Samarytaninie. „Samarytańskie miłosierdzie” stało się synonimem pielęgnowania chorych i cierpiących z pełnym poświęceniem.

Przywołujemy ten temat w niezwykłej sytuacji na świecie i w Polsce. To wszystko, co związane jest z zachorowaniami na Covid-19, jest dla nas ogromnym zaskoczeniem i źródłem niepokoju. Liczne zachorowania, śmierć, niepewność o jutro stały się codziennością. Efektem dotykającym nas wszystkich jest zachwianie, a nawet zerwanie, zwykłych relacji społecznych. Ale w centrum tego stoi profilaktyka społeczna i leczenie zakażonych, a to jest obszar pracy lekarzy i pozostałych pracowników służby zdrowia.

W tym szczególnym czasie zwracam się więc do wszystkich zajmujących się chorymi ze słowami uznania i podziękowania za Waszą ofiarną, wytrwałą pracę. Jest to posługa niezwykle stresująca. Dobro czasem bywa niedostrzegane.

Proszę Boga o siły i wytrwałość dla Was. O to, abyście nie ustawali w realizowaniu Waszego powołania – właśnie w duchu samarytańskiego miłosierdzia. Proszę o niewygaszenie w Waszych sercach i sumieniach poczucia lekarskiej i ludzkiej solidarności. Każdy człowiek chory i cierpiący, niezależnie od rodzaju choroby czy skali zagrożenia ma prawo do opieki, diagnozy i terapii. Nikt nie może mieć poczucia osamotnienia, zlekceważenia czy obojętności. Nie ustawajcie w posłudze chorym i cierpiącym, bo wtedy w Waszych sercach będzie Boży pokój, który rodzi się w sercu pełnym miłosiernej miłości.

Niech św. Łukasz będzie Wam przewodnikiem i orędownikiem, a dobry Bóg w swej Opatrzności i Miłosierdziu niech Wam błogosławi, a nas wszystkich niech obdarzy zdrowiem i nadzieją na lepsze i bezpieczniejsze jutro.

Z pasterskim błogosławieństwem,

+ Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-10-17 19:16:10
miniaturka

Rezygnacja bp Janiaka nie kończy postępowania w jego sprawie

Kanonista ks. prof. Piotr Majer wyjaśnia sytuację bp. Edwarda Janiaka - po przyjęciu przez Papieża rezygnacji przezeń z urzędu biskupa diecezjalnego.
2020-10-18 08:57:55
miniaturka

Dziś Niedziela Misyjna i początek Tygodnia Misyjnego

Pod hasłem „Oto ja, poślij mnie”, w niedzielę 18 października obchodzony jest Światowy Dzień Misyjny. Na całym świecie – także w Polsce – pieniądze zebrane w kościołach przekazane zostaną papieżowi, który rozdysponuje je na różne cele misyjne.
2020-10-18 09:00:58
miniaturka

Gdzie pracują misjonarze z Polski? Ilu ich jest?

Aktualnie posługuje na misjach 1883 polskich misjonarzy i misjonarek, którzy przebywają w 99 krajach na 5 kontynentach - podaje Komisja Episkopatu Polski ds. Misji.
2020-10-18 10:39:36
miniaturka

Tragedia podczas nabożeństwa. Zmarł ksiądz

Biskup bielsko - żywiecki, Roman Pindel poinformował w mediach społecznościowych o śmierci ks. Mieczysława Grabowskiego. Kapłan zmarł nagle podczas sprawowania Eucharystii.
2020-10-18 13:56:39
miniaturka

Kim była dr Wanda Błeńska, której proces beatyfikacyjny właśnie rusza

Posiedzenie Trybunału i uroczysta Msza św. w poznańskiej bazylice archikatedralnej, w szczególnym dniu, gdy obchodzimy Niedzielę Misyjną i wspomnienie św. Łukasza, patrona lekarzy. Tak na szczeblu diecezjalnym zainaugurowano proces beatyfikacyjny dr Wandy Błeńskiej.
2020-10-18 21:03:02
miniaturka

Chrześcijanin ma „oddać Bogu, co należy do Boga”, ale musi także być aktywnym obywatelem

W rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański” Papież zwrócił uwagę na konieczność właściwej interpretacji słów Chrystusa, że mamy „oddać cezarowi, co należy do niego, a Bogu — co należy do Boga.”