Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2018-08-20 11:12
S. Zielińska / Paweł Pasierbek SJ

Abp Fisichella: ewangelizacja w centrum nauczania Papieża

W 25. lecie opublikowania encykliki Jana Pawła II „Veritatis splendor” abp Rino Fisichella przypomniał, że zawiera ona podstawowe prawdy, które pozostają niezmiennymi punktami odniesienia dla całej doktryny chrześcijańskiej.

Autor/źródło: Pixabay, StockSnap, licencja: CC0

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji wskazał, że współczesny człowiek w odpowiedzi na pytanie co jest dobre, a co jest złe powinien zwrócić się do Jezusa, bo u Niego znajdzie najlepszą odpowiedź.   Dodał, że opierają się one na prawdzie płynącej z Pisma świętego i tradycji apostolskiej.

Odniósł się także do prób kontestowania nauczania Papieża Franciszka odwołujących się do „Veritatis splendor”. Podkreślił, że nie ma takiego powodu, wręcz przeciwnie, należy zwrócić uwagę na ciągłość nauczania i dodał, że nauczanie Franciszka trzeba czytać w całości, a nie tylko wybrane fragmenty. Mozaikę bowiem tworzą wszystkie jej kawałki, a nie tylko jeden.

W wywiadzie dla Radia Watykańskiego przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji nakreślił całościowe nauczanie Papieża.

“Jest nim wielka otwartość na dzieło ewangelizacji, najpierw głoszenie, a potem normy - stwierdził abp Fisichella. - Uważam, że jego wielkimi punktami koniecznie powinny być: spotkanie z osobą Jezusa, nieustanne głoszenie, co jest niezmiennym zadaniem Kościoła, do czego są wezwani pasterze poprzez wychodzenie na spotkanie z innymi. To jest idea Kościoła wychodzącego, a więc także zdolność – jak mówi „Evangelii gaudium” – do towarzyszenia naszym współczesnym, kroczenia obok, aby ich zrozumieć, aby naprawdę zrozumieć jakie są ich oczekiwania, a czasami być może, zrobić także krok do tyłu. Ten wymiar więc w całości ukazuje się w miłosierdziu. Jubileuszowy Rok Miłosierdzia był konkretnym znakiem, jak Papież Franciszek wyznacza i ukierunkowuje swój pontyfikat.”


Źródło: www.vaticannews.va


Podziel się tym materiałem z innymi: