Strona główna
opoka.org.pl
2019-09-26 09:41
nc / Paweł Pasierbek SJ

Abp Dal Toso: misje ad gentes wciąż bardzo potrzebne

"Nie wystarczy stwierdzić, że Kościół jest misyjny. Trzeba powiedzieć, że jest celem misji skierowanej do narodów, do ludzi, aby głosić Dobrą Nowinę i zakładać nowe wspólnoty kościelne" - powiedział przewodniczący Papieskich Dzieł Misyjnych do biskupów kanadyjskich.

Autor/źródło: fot. Archiwum SWM Młodzi Światu, Archiwum Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego - Młodzi Światu, licencja: Jak album

Abp Giampietro Dal Toso podkreślił, że pomimo tylu lat ewangelizacji ciągle jest potrzebna misja ad gentes, skierowana do tych, którzy nie znają Chrystusa. Dotyczy to nie tylko terenów, które uważane są za misyjne, ale bardzo często potrzeba także ewangelizacji na terenach, które już dawno zostały zchrystianizowane. Na przykład w Wielkiej Brytanii ponad 50 procent ludzi deklaruje, że nie identyfikuje się z żadną religią. Natomiast w Niemczech przewiduje się, że w 2060 roku chrześcijan będzie o połowę mniej niż obecnie. Wynika to między innymi z faktu, że młode małżeństwa nie chrzczą swoich dzieci.

Watykański hierarcha zwrócił także uwagę na fakt, że kraje, które kiedyś wysyłały wielu misjonarzy dziś często same potrzebują kapłanów z zewnątrz. Ważną rzeczą jest jednak, aby z terenów uważanych za misyjne nie wyjeżdżało zbyt wielu kapłanów, gdyż są oni potrzebni na miejscu, w swoich Kościołach lokalnych. Nie przeczy to jednak potrzebie wzajemnego ubogacania się Kościoła powszechnego z Kościołami lokalnymi. Relacja taka może zapobiec niebezpieczeństwu tworzenia się Kościołów narodowych. „Im bardziej Kościół lokalny otworzy się na misje, tym bardziej odkryje, że jest częścią Kościoła powszechnego, otwartego na potrzeby wszystkich ludzi. Działalność misyjna ukazuje bowiem, że żaden Kościół nie jest zamknięty sam w sobie, ale istnieje w ożywczym strumieniu, który jednoczy wszystkie wspólnoty kościelne” – powiedział abp Dal Toso.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-09-25 21:03:49
miniaturka
play

#SłowoOPsalmach - 26 września 2019

Komentarz do psalmu responsoryjnego na 26 września 2019
2019-09-26 08:08:55
miniaturka

Franciszek: oczernianie to «diabelski nowotwór»

Posłudze diakonatu i postaci św. Szczepana poświęcił Papież katechezę wygłoszoną na audiencji ogólnej. Odwołał się w niej do Dziejów Apostolskich opisujących historię tego pierwszego diakona Kościoła pierwotnego.
2019-09-26 08:32:58
miniaturka

Papież: to Jezus wyciągnął was z piekła uzależnień i przemocy

Papież Franciszek spędził we wtorek 6 godzin z podopiecznymi wspólnoty Nowe Horyzonty. Wysłuchał ich świadectw, odprawił dla nich Mszę, zjadł z nimi obiad, poznał ich codzienne życie.
2019-09-26 10:08:54
miniaturka

Kard. Parolin: zakończcie wojnę w Syrii!

„Odłóżcie na bok osobiste interesy by zakończyć wojnę w Syrii!” – wezwał uczestników Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku watykański Sekretarz Stanu.
2019-09-26 10:17:03
miniaturka

Papież do Polaków: przyjmijcie męczeństwo wierności Chrystusowi

Do przyjmowania męczeństwa codziennej wierności Ewangelii i Chrystusowi wezwał Papież Polaków obecnych na środowej audiencji.
2019-09-26 10:42:33
miniaturka

Konferencja prasowa nt. I Ogólnopolskiego Forum NewPastoral

W dniach 5-6 października odbędzie się w parafii pw. NMP Królowej Polski w Niecieczy w diec. tarnowskiej Forum nt. NewPastoral. Podczas spotkania mowa będzie nie tylko o programie Forum, ale także o tym czym jest projekt NewPastoral i jego wpływie na wspólnoty parafialne.