Strona główna
opoka.org.pl
2019-04-10 10:41
Anna Bajon / Krzysztof Bronk

Abp Crepaldi: Unia bez europejskiego ducha

Należy przyhamować proces integracji w jego aktualnej formie, aby przywrócić Unii jej prawdziwie europejskiego ducha, który wynika z historii Starego Kontynentu – uważa abp Giampaolo Crepaldi, wieloletni sekretarz Papieskiej Rady Iustitia et Pax.

Autor/źródło: photogenica.pl

Abp Crepaldi  jest obecnie  ordynariuszem Triestu i dyrektorem Obserwatorium Katolickiej Nauki Społecznej kard. Van Thuâna.

Dokonał on oceny Unii Europejskiej z punktu widzenia nauczania Kościoła. Doszedł do wniosku, że w tak zasadniczych kwestiach, jak dobro wspólne, zasada pomocniczości i świeckość państwa dzisiejsza praktyka Unii oddala się nie tyko od katolickiej nauki społecznej, ale również od europejskiego modelu życia społecznego.

Abp Crepaldi zauważa na przykład, że Unia kompletnie nie radzi sobie z pojęciem dobra wspólnego, nie potrafi go określić i postrzega go wyłącznie w kategoriach utylitarnych, redukując go wręcz do dobra państwa czy aparatu politycznego. W konsekwencji jej działania mogą niekiedy służyć nie dobru, ale „wspólnemu złu”. Jest tak na przykład, kiedy instytucje europejskie, w imię źle pojętego dobra wspólnego, wywierają presję na poszczególne kraje, aby wprowadziły do swego ustawodawstwa tak zwane nowe prawa człowieka.

Coraz więcej problemów ma również Unia Europejska z zasadą subsydiarności. Od czasów Traktatu z Maastricht rozwija się bowiem w kierunku wielkiego superpaństwa. Poważne zastrzeżenia budzi też kwestia świeckości. Unia deklaruje swą neutralność względem religii, jednak w istocie promuje nową religię obojętności oraz europeizm jako ideologię absolutną, narzucaną przez ponadnarodowy aparat urzędniczy. Unia chce usunąć z przestrzeni publicznej wszelkie odniesienie do Absolutu, a nie zauważa, że w ten sposób sama nadaje swej polityce wartość absolutną – zauważa ordynariusz Triestu. Podkreśla on, że kluczową sprawą jest tu oczywiście uznanie centralnego miejsca Boga w świecie. Jest to element konstytutywny naszej cywilizacji, o czym wielokrotnie przypominali Europie Jan Paweł II oraz Benedykt XVI.

Abp Crepaldi mówił o tym w ubiegłą sobotę w Mediolanie na Dniach Katolickiej Nauki Społecznej, zorganizowanych wspólnie przez Obserwatorium kard. Van Thuâna i portal Nuova Bussola Quotidiana.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-04-10 09:51:29
miniaturka

Przedsiębiorczość w centrum Dnia Młodzieży w Senegalu

W Senegalu odbył się ogólnokrajowy Dzień Młodzieży. Organizowany jest on co pięć lat. W spotkaniu wzięło udział ponad 15 tys. młodych reprezentujących wszystkie senegalskie diecezje oraz delegacje z takich afrykańskich krajów, jak m.in. Gambia, Mauretania, Burkina Faso i Mali.
2019-04-10 10:15:18
miniaturka

Wielka Brytania: bunt lekarzy przeciwko zmianie płci u dzieci

Co najmniej osiemnastu pracowników kliniki zajmującej się zmianą płci w Wielkiej Brytanii odeszło z pracy z powodu złego diagnozowania dzieci i skierowywania ich na terapię hormonalną. Pięcioro z nich rozmawiało o swoich obawach z dziennikiem Times.
2019-04-10 10:46:54
miniaturka

100-lecie urodzin św. Jana Pawła II - ogólnopolska pielgrzymka katechetów do Krakowa

Z okazji przypadającej w 2020 roku 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, polscy katecheci - duchowni i świeccy - pielgrzymują do Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie. Organizatorem wydarzenia jest Komisja Wychowania Katolickiego KEP oraz Archidiecezja Krakowska.
2019-04-10 10:59:24
miniaturka

Międzynarodowe Dni Wydawców Katolickich

W dniach od 26 do 29 czerwca watykańska Dykasteria ds. Komunikacji organizuje w Rzymie Międzynarodowe Dni Wydawców Katolickich. Ich celem jest umożliwienie spotkania i wymiany opinii między osobami odpowiedzialnymi za katolickie wydawnictwa.
2019-04-10 11:09:41
miniaturka

Białystok: Wielkopostne rekolekcje związków niesakramentalnych

Duszpasterstwo Rodzin i Duszpasterstwo Związków Niesakramentalnych zaprasza na wielkopostne rekolekcje związków niesakramentalnych pt. "Dokąd prowadzi ta droga?" 14 i 15 kwietnia br.
2019-04-10 11:18:42
miniaturka

Portugalia: ruszyły przygotowania do ŚDM w Lizbonie

W archidiecezji Lizbony rozpoczęły się pierwsze przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w 2022 r. Inauguracja zbiegła się z diecezjalnym spotkaniem młodzieży w mieście Obidos.