Strona główna
opoka.org.pl
2021-09-23 10:59
MG

Abp Cordileone: proponowana ustawa aborcyjna to „ofiara z dzieci”

Arcybiskup San Francisco ostrzega, że projekt ustawy aborcyjnej, nad którym w tym tygodniu ma obradować Kongres USA, jest równoznaczny z „ofiarą z dzieci”. Wzywa katolików do modlitwy i postu w intencji odrzucenia projektu ustawy.

Autor/źródło: YouTube / PatristicNectarFilms

„Proponowana ustawa jest niczym innym jak ofiarą z dzieci” - powiedział arcybiskup Salvatore Cordileone we wtorkowym oświadczeniu dotyczącym ustawy o ochronie zdrowia kobiet, która w tym tygodniu poddana ma być pod głosowanie w Izbie Niższej Kongresu USA. Projekt ustawy, przedstawiony przez posłankę Partii Demokratycznej Judy Chu, uznaje „ustawowe prawo” kobiet do aborcji. Stwierdza również „prawo” lekarzy, dyplomowanych pielęgniarek położnych, pielęgniarek praktykujących i asystentów lekarzy do przeprowadzania aborcji. Zakazuje wielu ograniczeń aborcji, takich jak stanowe ustawy pro-life wymagające badań ultrasonograficznych lub okresów oczekiwania przed aborcją.

„Każda rozsądna osoba z fundamentalnym poczuciem moralności i odrobiną przyzwoitości może jedynie drżeć z przerażenia, że tak ohydne zło znalazło swój zapis w prawie” - powiedział abp Cordileone.

Projekt ustawy został przez amerykański episkopat nazwany „najbardziej radykalnym projektem aborcyjnym wszechczasów”. Uchyla on zakazy aborcji „przed możliwością [samodzielnego] przeżycia”, a także pozwala na aborcję w późnym okresie ciąży bez „znaczących ograniczeń”.

„Ten prezentowany pod wprowadzającą w błąd nazwą, ekstremalny projekt ustawy narzuciłby aborcję na żądanie w całym kraju, na każdym etapie ciąży, poprzez ustawę federalną” – napisał abp Joseph Naumann, przewodniczący komisji pro-life amerykańskiego episkopatu, w liście do członków Kongresu z 15 września. „Zmuszałby wszystkich Amerykanów do wspierania aborcji tu i za granicą z własnych podatków, a także prawdopodobnie zmuszałby pracowników służby zdrowia i profesjonalistów do wykonywania, asystowania i/lub kierowania na aborcję wbrew ich głęboko zakorzenionym przekonaniom, a ponadto zmuszałby pracodawców i ubezpieczycieli do pokrywania lub płacenia za aborcję”.

Arcybiskup Cordileone powiedział we wtorek, że projekt ustawy „pokazuje, do jakich radykalnych skrajności posuną się rzekomi zwolennicy «pro-choice» [wolnego wyboru] w USA, aby chronić to, co dla nich najświętsze: prawo do zabijania niewinnych istot ludzkich w łonie matki”. Wyraził swe poparcie dla ostrzeżeń kierowanych przez abp Naumanna, wzywając członków Kongresu, aby zamiast tego uchwalili przepisy wspierające zarówno matki, jak i dzieci.

Tym, co abp Cordileone uważa za „szczególnie haniebne, jest to, że ktokolwiek uważający się za katolika może być zamieszany w takie zło, nie mówiąc już o popieraniu go”. Słowa te odnoszą się do wielu amerykańskich polityków, a w tym przypadku w szczególności do przewodniczącej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi, która jest diecezjanką abp Cordileone. Zapowiedziała ona głosowanie Izby nad ustawą już wcześniej w tym miesiącu, po tym jak w życie weszła teksańska ustawa pro-life ograniczająca większość aborcji po wykryciu bicia serca płodu. Przyrzekła ona „uczynić obowiązującym prawem opiekę nad zdrowiem reprodukcyjnym dla wszystkich kobiet w całej Ameryce”.

Cordileone nawiązał także do niedawnych wypowiedzi papieża Franciszka podczas konferencji prasowej, nazywającego aborcję „morderstwem”. „Ta zasada jest całkowicie jasna, a tym, którzy nie mogą jej zrozumieć, zadałbym dwa pytania: czy słuszne jest zabijanie ludzkiego życia, aby rozwiązać jakiś problem? Z naukowego punktu widzenia jest to życie ludzkie. Drugie pytanie: czy słuszne jest wynajęcie płatnego zabójcy, aby rozwiązać problem?” – powiedział Papież.

Nie przebierając w słowach, abp Cordileone stwierdził, że proponowana ustawa o ochronie zdrowia kobiet „jest z pewnością typem ustawodawstwa, którego można by się spodziewać od pobożnego satanisty, a nie pobożnego katolika”.

Zakończył swe oświadczenie wezwaniem do „wszystkich katolików w USA, aby natychmiast podjęli modlitwę i post za członków Kongresu, aby postąpili właściwie i nie dopuścili do uchwalenia tego okrucieństwa jako prawa”.

„Dziecko nie jest przedmiotem, który można wyrzucić, podobnie jak serce matki” - powiedział. „Powiedziałem to już wcześniej i powtórzę jeszcze raz: odpowiedzią dla kobiety w kryzysowej ciąży nie jest przemoc, ale miłość. To jest Ameryka. Stać nas na więcej”.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-09-22 16:28:19
miniaturka

Dramat mieszkańców wyspy La Palma po wybuchu wulkanu

Trudna sytuacja panuje na wyspie La Palma. Erupcja wulkanu zmusiła do ewakuacji ponad 6 tys. osób, a spływająca lawa zniszczyła już blisko dwieście budynków mieszkalnych. Miejscowi kapłani starają się pomagać poszkodowanym
2021-09-23 10:11:55
miniaturka

Spis powszechny potrwa jeszcze tylko tydzień. W sobotę specjalny dzień spisowy

Kończy się czas, aby spisać się w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Spis potrwa tylko do przyszłego czwartku, czyli do 30 września. Udział w badaniu jest obowiązkowy, a odmowa wzięcia w nim udziału wiąże się z karą w wysokości do 5 tys. zł.
2021-09-23 10:46:47
miniaturka

O ochronie dzieci i młodzieży w Europie Środkowo-Wschodniej

Skuteczna ochrona małoletnich wymaga współpracy wszystkich, którzy tworzą Kościół – podkreślano podczas zakończonej w Warszawie międzynarodowej konferencji „Naszą wspólną misją ochrona dzieci Bożych”. W trwającej od 19 do 22 września konferencji uczestniczyli członkowie Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, biskupi, wyżsi przełożeni zakonów męskich i żeńskich, a także osoby świeckie działające na rzecz ochrony dzieci i młodzieży w 20 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.
2021-09-23 11:02:57
miniaturka

O. G. Pasquale: Ojciec Pio jest niewątpliwie świętym, który przyspiesza otrzymanie łaski

Ojciec Pio uzdrawia, przywraca zdrowie ciała, uzdrawia z raka, z depresji, z różnych chorób. Ludzie dzisiaj, zwłaszcza wierzący, potrzebują uzdrowienia. Pozwolę sobie zauważyć, że on nie tylko głosił słowo, ale bardzo skonkretyzował pojęcie zbawienia chrześcijańskiego – powiedział o. prof. Gianluigi Pasquale OFM Cap.
2021-09-23 11:06:33
miniaturka

Wszystko, co żyje, niech chwali Pana! Piękna inicjatywa krakowskiej parafii i schroniska

„Na dzień dobry prosimy o powstrzymanie się od hejtu, ponieważ każdego roku z nim się stykamy, promując tę inicjatywę” – można przeczytać na profilu KTOZ. Hejt? Naprawdę? Inicjatywa piękna! Nie ma co hejtować, za to warto przyjść, pomodlić się i zastanowić... nad adopcją zwierzaka przed dniem św. Franciszka.
2021-09-23 11:11:55
miniaturka

„Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” to film, dzięki któremu można przeżyć wiele emocji

Maciej Gnyszka, chrześcijański vloger i przedsiębiorca zrecenzował najnowszy film braci Syków. „Jest to film który bardzo fajnie pokazuje chwile przed Powstaniem Warszawskim z perspektywy duchowej przyszłego kardynała Wyszyńskiego. Jest to bardzo ciekawa perspektywa” – powiedział.