Strona główna
opoka.org.pl
2019-04-01 18:28
AC / Krzysztof Bronk

Abp Chaput: skandale budzą w ludziach gniew, niech służy odnowie

Nie chcę pomniejszać tego gniewu. Jest on zdrowy i sprawiedliwy w swej istocie – powiedział abp Chaput

Autor/źródło: Pixabay, marcellomigliosi1956, licencja: CC0

Wielu bardzo dobrych ludzi gniewa się na swych zwierzchników w Kościele z powodu nadużyć seksualnych, i mają ku temu powody. Nie chcę pomniejszać ich gniewu, bo jest nam on potrzebny. Jest on zdrowy i sprawiedliwy w swej istocie – powiedział abp Charles Chaput podczas spotkania z amerykańskim studentami.

Arcybiskup Filadelfii, a zarazem przewodniczący komisji amerykańskiego episkopatu ds. świeckich, rodziny i młodzieży przyznał, że pod wpływem niedawnym skandali możemy nabrać przekonania, że żyjemy w mrocznych czasach. Podkreślił jednak, że konsekwencją rodzącego się w nas słusznego gniewu nie powinny być resentymenty, lecz pokora i miłość, które oczyszczają zarówno jednostkę, jak i Kościół. Wzorem dla katolików powinna być św. Katarzyna Sieneńska, która dzięki swej świętości i wytrwałości skłoniła papieża do powrotu z Awinionu do Rzymu.

Bóg chce od nas, byśmy Jego Duchem nie tylko odnowili oblicze ziemi, ale byśmy naszym życiem odnowili również serce Kościoła, aby na nowo stał się on młody i piękny, aby mógł jaśnieć Jego miłością. Takie jest nasze zadanie – mówił abp Chaput. Podkreślił zarazem, że ludzie świeccy mają być nie tylko pomocnikami kapłanów, ale powinni się czuć współodpowiedzialni za misję Kościoła.

Katolickich studentów przestrzegł on zarazem przed gotowymi odpowiedziami, które oferuje im świecki świat. Są to łatwe odpowiedzi, ale nie zdołają was zaspokoić – mówił abp Chaput.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-04-01 14:30:15
miniaturka

Papież: kto wznosi mury, staje się więźniem, budując mosty, idziemy do przodu

Franciszek przestrzegł, że istnieje niebezpieczeństwo, iż w niektórych krajach chrześcijańskich rządy mogą odebrać wyznawcom Chrystusa wolność sumienia, która jest pierwszym krokiem ku wolności kultu.
2019-04-01 15:17:12
miniaturka

Papież modlił się u Matki Bożej Większej

Dziś rano Ojciec Święty złożył wizytę w bazylice Matki Bożej Większej, głównym sanktuarium maryjnym Rzymu.
2019-04-01 16:17:47
miniaturka

Bp Bronakowski: musimy zmienić mentalność z proalkoholowej na wolnościową

Dużym wyzwaniem dla wszystkich podmiotów zaangażowanych w działania trzeźwościowe jest promocja zdrowego i wolnego od alkoholu stylu życia zwłaszcza wśród młodego pokolenia.
2019-04-01 17:35:48
miniaturka

„Między katedrą a katedrą. Kościół a nauka, kultura i polityka” - zaproszenie

Już w najbliższy czwartek odbędzie się Ogólnopolska Konferencja Interdyscyplinarna pt. „Między katedrą a katedrą. Kościół a nauka, kultura i polityka”, która za cel stawia sobie zblizanie Kościoła i innych przestrzeni ludzkiego życia. Naprawdę warto się wybrać!
2019-04-02 07:13:20
miniaturka

Św. Jan Paweł II pokazuje to, co jest najlepsze w nas Polakach

Św. Jan Paweł II pokazuje to, co jest najlepsze w nas Polakach. Czujemy, że jest on bliski każdemu z nas – powiedział ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Episkopatu w 14. rocznicę śmierci Papieża Polaka.
2019-04-02 08:21:08
miniaturka

Brazylia: 200 tys. wiernych na procesji pokutnej

Ponad 200 tys. wiernych uczestniczyło w tradycyjnej procesji pokutnej w Salvador we wschodniej Brazylii. Nabożeństwo organizowane było już poraz 34.