Strona główna
opoka.org.pl
2020-01-09 11:29
AC / Beata Zajączkowska

Abp Cacucci: religie mają znaczenie w budowaniu pokoju

Aktualna eskalacja napięcia na świecie dobitnie pokazuje, jak wielką rolę w budowaniu światowego pokoju mają do odegrania również religie.

Autor/źródło: photogenica.pl

Trzeba wypracować nowe drogi pokoju dla Bliskiego Wschodu i również Kościół katolicki ma tu do spełnienia zasadniczą rolą. Wskazuje na to ordynariusz Bari, gdzie w lutym odbędzie się Synod Morza Śródziemnego, poświęcony właśnie kwestii pokoju.

W spotkaniu weźmie udział również Papież Franciszek, który w 2018 r. zwołał do tego włoskiego miasta patriarchów i zwierzchników wszystkich Kościołów Bliskiego Wschodu. „Była to jedna z Franciszkowych inicjatyw mających na celu przywołać świat do budowania sprawiedliwości i pokoju oraz przypomnieć o konieczności poszanowania godności każdego człowieka. Teraz będziemy kontynuować tę ofensywę na rzecz pokoju” – mówi Radiu Watykańskiemu abp Francesco Cacucci.

- Kiedy planowano to spotkanie sytuacja nie wyglądała aż tak dramatycznie. Możemy więc powiedzieć, że zorganizowanie synodu oddaje ważną, powiedziałbym wręcz profetyczną, intuicję biskupów krajów basenu Morza Śródziemnego, którzy chcą pomóc światu podjąć refleksję nad koniecznością budowania pokoju – mówi papieskiej rozgłośni abp Cacucci. – Ufam, że to spotkanie wskaże pewną metodę działania, która powinna charakteryzować nie tylko Kościół katolicki, inne wyznania chrześcijańskie, czy religie obecne nad Morzem Śródziemnym, ale też rzeczywistość polityczną.

Synod Morza Śródziemnego (19-23 lutego br.) będzie odbywał się pod hasłem „Śródziemnomorska granica pokoju”. Wezmą w nim udział biskupi 19 krajów basenu Morza Śródziemnego. Franciszek dołączy do nich w ostatnim dniu obrad i odprawi Mszę wieńczącą spotkanie. Celem synodu zwołanego z inicjatywy przewodniczącego Konferencji Episkopatu Włoch kard. Gualtiero Bassettiego jest wspólna modlitwa i refleksja nad tożsamością i współczesnymi wyzwaniami narodów zamieszkujących rejon śródziemnomorski.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-01-09 09:51:21
miniaturka

Próby zaostrzenia prawa o bluźnierstwie w Pakistanie

Zgromadzenie prowincji Pendżab w Pakistanie zwróciło się do rządu centralnego w Islamabadzie z prośbą o zaakceptowanie „surowszych praw” karzących za bluźnierstwo. Ustawa została jednogłośnie przyjęta na poziomie lokalnym.
2020-01-09 10:15:54
miniaturka

Abp Sleiman: to początek wojny, zabrakło mądrości

Do usilnej modlitwy o pokój oraz o mądrość dla światowych przywódców, by dogłębnie zrozumieli konsekwencje swych czynów kard. Sako wezwał chrześcijan i muzułmanów na całym świecie.
2020-01-09 10:50:50
miniaturka

Życzliwi bądźmy - wkrótce rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Pod hasłem „Życzliwi bądźmy” zaczerpniętym z Dziejów Apostolskich (Dz 28,2), od 18 a 25 stycznia obchodzony będzie na całym świecie – także w Polsce – Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.
2020-01-09 12:15:45
miniaturka

Święcenia biskupie ks. Adriana Galbasa SAC

Biskup Nominat ks. Adrian Galbas SAC w sobotę 11 stycznia przyjmie sakrę biskupią. Liturgia będzie sprawowana o godz. 11.00, w katedrze ełckiej.
2020-01-09 12:50:33
miniaturka

Franciszek: niech USA i Iran zaniechają eskalacji napięcia

Papież odniósł się do wzrostu napięcia pomiędzy Iranem i Stanami Zjednoczonymi, który stanowi ryzyko wystawienia na ciężką próbę powolnego procesu odbudowy Iraku, jak też tworzenia podstaw do konfliktu na szerszą skalę.
2020-01-09 13:55:21
miniaturka

Dominikańska muzyka z Polski wkrótce dostępna za oceanem

Dominikańska muzyka z Polski będzie wkrótce dostępna dla anglojęzycznych słuchaczy i wykonawców. Na początku stycznia w kościele dominikanów w Seattle odbyło się nagranie utworów znanych ze śpiewnika „Niepojęta Trójco”, które przetłumaczono na język angielski.