Strona główna
opoka.org.pl
2018-08-17 14:38
S. Zielińska / KAI

Abp Budzik: św. Andrzej Bobola jest wzorem wiary, która się nie łamie

Św. Andrzej Bobola jest dla nas wzorem wiary, która się nie łamie w obliczu trudności – mówił abp Stanisław Budzik w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie na Podkarpaciu.

Autor/źródło: MG, Maciej Górnicki, licencja: CC BY

Metropolita lubelski podkreślił, że św. Andrzej „stał się męczennikiem jedności Kościoła”.

– Szczęśliwa jesteś archidiecezjo przemyska, szczęśliwa jesteś Strachocino, bo tu wyrasta kolejne ważne miejsce kultu tego wielkiego świętego, patrona naszej ojczyzny. Bo możemy tutaj czcić relikwie wielkiego patrona jedności Kościoła i czerpać z niego natchnienie i wzór – mówił abp Stanisław Budzik.

Kaznodzieja zaznaczył, że każdy święty jest znakiem Boga dla czasów, w których żyje i św. Andrzej był „wielkim, jaśniejącym znakiem dla swoich czasów”. Jak mówił hierarcha, pragnął on być prawdziwym głosicielem Ewangelii Chrystusa i potrafił pozyskiwać dla Boga coraz to nowych wyznawców.

Abp Budzik podkreślał, że św. Andrzej cierpiał z powodu podziału chrześcijan i chciał, aby wszyscy zgromadzili się w jednym Kościele. – Bolał nad tym, że z powodu ludzkiej pychy rozdarto jedyną szatę Chrystusa. Chciał, aby znowu nastała jedna owczarnia i jeden pasterz. Stał się męczennikiem jedności Chrystusowego Kościoła. Tych, do których nie dotarł przez swoje słowo, pozyskał przez swoją krew. Do jego grobu pielgrzymowali katolicy i prawosławni – mówił.

Metropolita lubelski zaznaczył, że św. Andrzej jest również znakiem dla nas, „ludzi trzeciego tysiąclecia chrześcijańskiej wiary”. – Jest dla nas przede wszystkim wzorem niewzruszonej wiary; wiary, która się nie cofa, która się nie łamie w obliczu trudności, w obliczu największego nawet cierpienia. Wiary, która nie się boi się gróźb i tortur, która nie waha się położyć na szalę nawet tego co na ziemi najcenniejsze: własnego życia – powiedział.

Kaznodzieja przekonywał, że dla człowieka głębokiej wiary i żarliwej modlitwy „odnosi we wszystkich nieszczęściach zwycięstwo dzięki Chrystusowi”. Tego przykładem – jak wskazywał – jest Andrzej Bobola.

Abp Budzik zauważył, że i dzisiaj wiara jest zagrożona, a wiele sił próbuje „wiarę ośmieszyć, podkopać, podważyć zaufanie do Kościoła”. – Niech nasz patron wyprasza nam u Boga moc, abyśmy od wiary nigdy nie odstąpili, niech nam uprasza umocnienie w wierze, abyśmy ją odważnie wyznawali, abyśmy według niej żyli – powiedział.

Kaznodzieja stwierdził, że św. Andrzej Bobola to postać z odległej historii, ale bliska nam przez to, „co w życiu ludzkim jest zawsze ważne, zachowuje niezmiennie swoją wartość”. – Bliska nam przez wierność i odwagę. Bliska przez miłość Boga i człowieka, bliska przez zapomnienie o sobie i uświęcenie się dla innych, bliska przez ofiarę życia, która zawsze jest wyrazem największej miłości – powiedział.

Abp Budzik przewodniczył Mszy św., w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie, która każdego 16. dnia miesiąca jest sprawowana ku czci tego świętego. Wraz z nim koncelebrował ją abp Józef Michalik oraz księża, którzy przybyli z pielgrzymkami. W tym miesiącu, oprócz grup autokarowych, pieszo przyszli pątnicy z okolicznych parafii.

Św. Andrzej Bobola urodził się 30 listopada 1591 roku w Strachocinie koło Sanoka. Wstąpił do jezuitów i w 1622 roku przyjął święcenia kapłańskie. Podejmował szczególne wysiłki na rzecz pojednania prawosławnych z katolikami.

Jego gorliwość przyniosła mu określenie „łowcy dusz – duszochwata”. W maju 1657 roku Kozacy napadli na Janów Poleski i dokonali rzezi wśród katolików i Żydów. Andrzeja Bobolę pochwycili w pobliskiej wiosce. Został bestialsko okaleczony, a następnie zamordowany.

Św. Andrzej Bobola jest współpatronem Polski, w archidiecezji przemyskiej patronuje ponadto Akcji Katolickiej.

pab / Strachocina

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-08-17 13:21:40
miniaturka

Mikołów: spotkanie sióstr boromeuszek z całej Europy

Przedstawicielki domów generalnych w Nancy, Trewirze, Pradze, Grafschaft, Wiedniu, Trzebnicy i Mikołowie zgromadziły się w tym ostatnim mieście na Spotkaniu Federacji Sióstr Boromeuszek.
2018-08-17 13:39:56
miniaturka

Przygotowania do uroczystości ku czci Najświętszej Maryi Panny Jasnogórskiej

Na Jasnej Górze 17 sierpnia rozpoczynają się bezpośrednie przygotowania do uroczystości ku czci Najświętszej Maryi Panny Jasnogórskiej. Przez dziewięć kolejnych wieczorów o godz. 18.30 odprawiana będzie wspólnotowa Msza Święta.
2018-08-17 14:13:41
miniaturka

Licheń. Piesza Pielgrzymka Ludzi Pracy

Pod hasłem „Z Maryją w służbie Bogu i Ojczyźnie” 26 sierpnia przybędzie do licheńskiego Sanktuarium 36. Piesza Pielgrzymka Ludzi Pracy z Konina.
2018-08-17 15:14:26
miniaturka

Piknik z mamą i tatą w Licheniu

Po raz 10. w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym odbędzie się „Piknik z mamą i tatą”. Na trawniku przed bazyliką całe rodziny będą mogły spędzić czas w miłej atmosferze podczas ostatniej niedzieli tegorocznych wakacji.
2018-08-17 15:38:33
miniaturka

Warszawa: parafia księży marianów wspiera bezdomnych

W parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski prowadzonej przez księży marianów, osoby pozbawione dachu nad głową co tydzień mogą przyjść na wspólny posiłek, wykąpać się, otrzymać czystą odzież, uzyskać radę od prawnika.
2018-08-17 16:05:26
miniaturka

O Boże błogosławieństwo w pracy i w inwentarzu modlono się w mikstackim sanktuarium

Od pokoleń we wspomnienie liturgiczne św. Rocha mikstaccy parafianie i liczna rzesza pielgrzymów modli się 16 sierpnia podczas Eucharystii sprawowanej o godz. 8:00 o błogosławieństwa w pracy i w inwentarzu.