Strona główna
opoka.org.pl
2019-02-11 15:45
ek / KAI

Abp Budzik: cierpienie ma sens zbawczy

Abp Stanisław Budzik przewodniczył w lubelskiej archikatedrze Mszy świętej z okazji 27. Światowego Dnia Chorego.

Autor/źródło: Pixabay, MichaelGaida, licencja: CC0

Jezus jest lekarzem naszych duch i ciał. Dzięki Niemu cierpienie może przyczyniać się do zbawienia nas i całego świata - mówił abp Stanisław Budzik. 

W swoim kazaniu abp Budzik odniósł się do Ewangelii przeznaczonej na wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. Zauważył, że dialog Jezusa ze swoją matką w Kanie Galilejskiej może tłumaczyć, dlaczego akurat w ten dzień Kościół szczególnie modli się za chorych.

Wstawiennictwo Maryi, to nie wstawiennictwo, które ma omijać Boga, ale jest wskazywaniem na Niego. Po cudzie na weselu w Kanie, Jezus uczynił jeszcze wiele innych cudów, wśród nich dokonał wielu uzdrowień. Jedna prośba Matki otworzyła wielkie miłosierdzie Jej Syna – tłumaczył hierarcha.

Zaznaczył, że miłosierdzie Boga nigdy się nie wyczerpało i każdy człowiek na ziemi ma do niego dostęp. Zachęcił, żeby z tą ufnością powierzać chorych z naszego otoczenia. – Dziś chcemy modlić się nie tylko o zdrowie dla tych, którzy się źle mają, ale także o pokój i cierpliwość. Jezus jest lekarzem naszych dusz i ciał – powiedział metropolita lubelski.

Zdaniem hierarchy, to właśnie Chrystus na krzyżu odmienił sens cierpienia. Z przeżywania swojej ułomności razem ze Zbawicielem mogą wyniknąć niespodziewane owoce. - Cierpienie ma sens zbawczy. Dzięki Jezusowi to, co sprawia nam ból może przyczyniać się do zbawienia nas i całego świata – mówił abp Budzik.

Po kazaniu nastąpił obrzęd sakramentu namaszczenia chorych. Kapłani wraz z abp Budzikiem namaścili ręce i głowy chorych, którzy licznie przybyli do lubelskiej archikatedry. 

Światowy Dzień Chorego odbywa się z inicjatywy papieża Jana Pawła II od 1992 roku. Przypada 11 lutego, we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. W tym roku hasło przewodnie brzmi: „Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie”. W Dniu Chorego w wielu kościołach organizowane są Msze św., połączone z udzielaniem sakramentu chorych. 

dab / Lublin

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-02-11 13:53:33
miniaturka

25 lat Akademii Życia, intuicja Jana Pawła II i prof. Lejeune’a

Dziś przypada 25. rocznica założenia Papieskiej Akademii Życia. Zgodnie z zamysłem jej założyciela św. Jana Pawła II miała ona podejmować badania nad promocją oraz ochroną ludzkiego życia i godności człowieka.
2019-02-11 13:57:44
miniaturka

Kard. Sarah o profanacji kościołów: przejaw chorej cywilizacji

Prefekt watykańskiej Kongregacji odniósł się do serii aktów profanacji kościołów we Francji. W dwóch wypadkach w Dijon i w Nîmes sprofanowano Najświętszy Sakrament.
2019-02-11 14:19:42
miniaturka

Emiraty: dokument o braterstwie będzie studiowany w szkołach i na uniwersytetach

Katolicko-muzułmański dokument o braterstwie międzyludzkim, podpisany przez papieża i wielkiego imama Al-Azharu 4 lutego w Abu Zabi, będzie częścią programu nauki w szkołach i na uniwersytetach w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
2019-02-11 17:43:42
miniaturka

Abp Ryś do chorych: w swojej chorobie dotknij Jezusa

W Światowy Dzień Chorego metropolita łódzki przewodniczył Mszy św. w jedynym w Polsce sanktuarium szpitalnym pw. Matki Bożej Uzdrowienia Chorych, które mieści się w szpitalu oo. Bonifratrów w Łodzi.
2019-02-11 17:51:56
miniaturka

USA: przełożone zakonne dziękują Franciszkowi za szczerość

Amerykańskie przełożone zakonne podziękowały papieżowi Franciszkowi za szczerość, z jaką mówi wykorzystywaniu seksualnym sióstr przez katolickich duchownych.
2019-02-11 20:21:09
miniaturka

Obchody Światowego Dnia Chorych w mikstackiej parafii

Mikstat: "Chociaż nieliczni zostają całkowicie uzdrowieni, to zapewne każdy, kto przyjeżdża do tego miejsca odjeżdża odmieniony" powiedział o Lourdes do zebranych w mikstackiej świątyni podczas obchodów Dnia Chorego ks. kan. Grzegorz Klapa