Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2018-07-15 12:05
ek / Paweł Pasierbek SJ

Abp Auza: ONZ ziemią ewangelizacji

Abp Bernardito Auza, watykański obserwator przy ONZ uważa iż dla Stolicy Apostolskiej dyplomacja jest środkiem do szerzenia i obrony wiary.

Abp Bernardito Auza
Autor/źródło: HazteOir.org/commons.wikimedia.org/licencja CC BY-SA 2.0

Nie tylko udział w negocjacjach jest obowiązkiem przedstawicieli Stolicy Apostolskiej w Organizacji Narodów Zjednoczonych. Naszym szczególnym zadaniem jest ewangelizacja. Dla Stolicy Apostolskiej dyplomacja jest bowiem środkiem do szerzenia i obrony wiary – uważa abp Bernardito Auza, watykański obserwator przy ONZ.

W wywiadzie dla włoskiej agencji prasowej ACI Stampa abp Auza zauważył, że ewangelizacja ONZ nie polega na cytowaniu Biblii czy dokumentów Kościoła, ale na odwoływaniu się do wypowiedzi Papieża, a on mówi to, w co wierzą katolicy. Stwierdził także, że wśród członków ONZ Kościół katolicki z jednej strony postrzegany jest pozytywnie, szczególnie jego zaangażowanie na polu humanitarnym. Z drugiej jednak strony religię widzi się w świetle negatywnym, gdyż jest uważana za agenta agresywnego ekstremizmu.

Abp Auza zwrócił też uwagę na zaangażowanie Stolicy Apostolskiej w poprawoność językową wypracowywanych dokumentów. Niektóre bowiem słowa bywają używane w sposób mylny. Jako przykład podał wyrażenie gender. Wskazał, że kiedy zaczęto używać tego terminu, nie budziło on żadnych wątpliwości, jego znaczenie bowiem odnosiło się do mężczyzny i kobiety. Dziś natomiast zmienia się jego znaczenie, gdyż niektórzy wyróżniają już 296 płci. Dodał, iż za takimi zmianiami stoją wpływy silnych lobby, które wymuszają takie działania.

Źródło: www.vaticannews.va

 


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: ewangelizacja, Stolica Apostolska, ONZ, dyplomacja, Abp Bernardito Auza