Strona główna
opoka.org.pl
2019-04-27 11:30
ek / Krzysztof Ołdakowski SJ

Abp Auza: dzieci poczęte z gwałtu podczas wojny powinny żyć

13 głosami za, przy dwóch wstrzymujących się (Rosji i Chin) Rada Bezpieczeństwa ONZ zaaprobowała rezolucję potępiającą gwałt jako broń w walce podczas wojen.

Autor/źródło: medialna/Pixabay/licencja CC0

Podczas debaty na ten temat zabrał głos Stały Obserwator Stolicy Apostolskiej przy ONZ.

Abp Bernadito Auza zdecydowanie potępił akty okrucieństwa w postaci gwałtów dokonywanych przez uzbrojone bojówki, terrorystów, ale także regularne wojska. Również w niektórych przypadkach przez żołnierzy działających z mandatu ONZ, aby służyć szlachetnej sprawie pokoju i bezpieczeństwa. Należy zakończyć z milczeniem i bezkarnością wobec tych przestępstw. Powinny one ustąpić miejsca odpowiedzialności, sprawiedliwości i naprawie krzywd. Potrzebne są bardziej solidne mechanizmy, które pozwolą postawić przed wymiarem sprawiedliwości tych, którzy dopuścili się takich zbrodni na innych osobach.

Przedstawiciel Watykanu stwierdził także, że nie można odmawiać prawa do życia dzieciom poczętym w wyniku gwałtu podczas wojny. Prawa ludzkie tych dzieci powinny być szanowane i zagwarantowane, tak jak prawa innych. Stolica Apostolska uważa, że te młode, niewinne istoty powinny być przyjęte, kochane, a nie stygmatyzowane oraz odrzucane. Nie można odmawiać im prawa przyjścia na świat. Należy także udzielić niezbędnej pomocy tym, którzy ocaleli oraz ofiarom, aby znaleźli uzdrowienie oraz nadzieję po doznanej traumie – stwierdził abp Auza.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-04-26 14:56:15
miniaturka

Papież: Biblia jest żywym Słowem, chce być między ludźmi

"Biblia nie jest pięknym zbiorem świętych ksiąg do studiowania, jest Słowem do zasiewu, darem, który Zmartwychwstały prosi, aby wziąć i dzielić się nim, by w Jego imię rodziło się życie."
2019-04-26 15:05:32
miniaturka

Argentyna: jutro beatyfikacja męczenników dyktatury sprzed ponad 40 lat

W sobotę 27 kwietnia podczas polowej Mszy św. w Parku Miejskim w La Rioja w zachodniej Argentynie prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Becciu ogłosi czterech nowych błogosławionych.
2019-04-26 20:05:32
miniaturka

Syria: wojna wciąż trwa, giną niewinne dzieci

Wprawdzie ogłoszono zakończenie wojny w Syrii, jednak nie jest to prawda. Ludzie wciąż giną i nadal trwają bombardowania.
2019-04-27 10:24:59
miniaturka

Papież Franciszek o Bośni i Hercegowinie

Papież Franciszek przyjął wczoraj na audiencji Milorada Dodika przewodniczącego Prezydium Bośni i Hercegowiny, organu kolegialnego sprawującego władzę w tym państwie.
2019-04-27 10:34:34
miniaturka

Afryka: liczba katolików rośnie, ale od 4 lat ubywa neoprezbiterów

Afryka jest dziś kontynentem, w którym Kościół rozwija się najdynamiczniej – wynika z długofalowych danych statystycznych opublikowanych w watykańskim dzienniku L’Osservatore Romano. Obejmują one lata 2010-2017.
2019-04-27 10:54:12
miniaturka

Uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha

W dniach 27 i 28 kwietnia odbędą się w Gnieźnie doroczne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha, głównego patrona Polski.