Strona główna
opoka.org.pl
2018-08-31 10:18
AC / Michał Król SJ

Abp Auza do ONZ: trzeba mediatorów, troszczących się o człowieka

Mediacje i rozstrzyganie sporów – to temat otwartej debaty w Radzie Bezpieczeństwa, w której nie zabrakło głosu Kościoła katolickiego. W imieniu Stolicy Apostolskiej, o jej doświadczeniach w procesach mediacyjnych, mówił Stały Obserwator przy ONZ w Nowym Jorku.

Autor/źródło: photogenica.pl, 4

Abp Bernardito Auza przypomniał pomyślnie prowadzone mediacje, które Watykan prowadził pomiędzy Argentyną, a Chile za pontyfikatu Jana Pawła II. Oba kraje do tej pory pozostają bardzo wdzięczne Kościołowi za to, że pomógł uniknąć dramatu wojny – wskazał hierarcha. Dodał również, że w procesach pokojowych wielką rolę odgrywa to, co Papież Franciszek nazywa „kulturą spotkania” – a więc postawienie człowieka w centrum politycznej, społecznej i ekonomicznej aktywności.

Dzieląc się bogatym doświadczeniem na temat mediacji watykański dyplomata podkreślił, że kluczową postawą w tego typu działaniach pozostają sprawiedliwość i bezstronność, które prowadzą do zbudowania niezbędnej wiarygodności. Zwrócił także uwagę, że w mediacje nie mogą być zaangażowane jedynie władze, ale cała wspólnota i wszystkie strony konfliktu, a szczególnie te, które w jego konsekwencji cierpiały z powodu niesprawiedliwości i przemocy. „Dobry mediator, kiedy próbuje zażegnać spory, buduje przyszłość opartą na pokoju” – mówił abp Auza.

źródło: vaticannews.va


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: ONZ, Stolica Apostolska, mediacje, człowiek, Abp Bernardito Auza