Strona główna
opoka.org.pl
2018-08-31 10:18
AC / Michał Król SJ

Abp Auza do ONZ: trzeba mediatorów, troszczących się o człowieka

Mediacje i rozstrzyganie sporów – to temat otwartej debaty w Radzie Bezpieczeństwa, w której nie zabrakło głosu Kościoła katolickiego. W imieniu Stolicy Apostolskiej, o jej doświadczeniach w procesach mediacyjnych, mówił Stały Obserwator przy ONZ w Nowym Jorku.

Autor/źródło: photogenica.pl, 4

Abp Bernardito Auza przypomniał pomyślnie prowadzone mediacje, które Watykan prowadził pomiędzy Argentyną, a Chile za pontyfikatu Jana Pawła II. Oba kraje do tej pory pozostają bardzo wdzięczne Kościołowi za to, że pomógł uniknąć dramatu wojny – wskazał hierarcha. Dodał również, że w procesach pokojowych wielką rolę odgrywa to, co Papież Franciszek nazywa „kulturą spotkania” – a więc postawienie człowieka w centrum politycznej, społecznej i ekonomicznej aktywności.

Dzieląc się bogatym doświadczeniem na temat mediacji watykański dyplomata podkreślił, że kluczową postawą w tego typu działaniach pozostają sprawiedliwość i bezstronność, które prowadzą do zbudowania niezbędnej wiarygodności. Zwrócił także uwagę, że w mediacje nie mogą być zaangażowane jedynie władze, ale cała wspólnota i wszystkie strony konfliktu, a szczególnie te, które w jego konsekwencji cierpiały z powodu niesprawiedliwości i przemocy. „Dobry mediator, kiedy próbuje zażegnać spory, buduje przyszłość opartą na pokoju” – mówił abp Auza.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-08-31 08:41:14
miniaturka

Egipt: spotkanie młodych koptów żyjących w diasporze

Powrót do korzeni – to hasło trwającego w Egipcie, w oddalonym 90 kilometrów na północny zachód od Kairu monasterze Anba Bishoy, światowego spotkania młodzieży koptyjskiego Kościoła prawosławnego.
2018-08-31 09:13:53
miniaturka

Biskupi o rozwiązaniu kryzysu politycznego w Kamerunie

Biskupi Kamerunu wezwali wiernych oraz wszystkich mieszkańców do głębokiego przemyślenia kryteriów wyboru przyszłego prezydenta kraju.
2018-08-31 09:42:15
miniaturka

Francja: bardziej zjednoczeni w działaniach na rzecz rodziny

Światowe Spotkanie Rodzin z Papieżem w Dublinie było doskonałym impulsem do podjęcia bardziej konkretnych działań na rzecz rodziny. Wymaga to również większego zjednoczenia Kościoła w działaniu duszpasterskim. Wskazują na to biskupi Francji.
2018-08-31 10:48:30
miniaturka
play

Cud w małżeństwie - #mit2

Chcesz zmienić swoje małżeństwo, relacje, ale nie wiesz jak? W cyklu nagranym przez Salve TV Agnieszka Pieniążek rozprawia się z mitami w relacjach.
2018-08-31 11:24:11
miniaturka

Wybrzeże Kości Słoniowej – amnestia dla więźniów politycznych

To historyczna decyzja – w ten sposób biskupi z Wybrzeża Kości Słoniowej ocenili informację o amnestii, którą zostało objętych 800 więźniów politycznych w ich kraju. Została ona podjęta przez prezydenta republiki z okazji 58. rocznicy odzyskania niepodległości.
2018-08-31 11:42:33
miniaturka

Dzień Męczenników z Orisy

Modlitwa o pokój i pojednanie, a także wołanie o sprawiedliwość - to towarzyszyło w całych Indiach obchodom Dnia Męczenników z Orisy.