Strona główna
opoka.org.pl
2018-05-27 06:28
Anna Bajon / Michał Król SJ

Abp Auza do ONZ: globalny kryzys ochrony cywilów

Ludzkie nieszczęście nie może być lekceważone lub złożone w ofierze na ołtarzu politycznych dążeń – mówił abp Bernardito Auza, apelując do Rady Bezpieczeństwa ONZ o wzmocnienie ochrony bezbronnych obywateli krajów dotkniętych wojną.

Autor/źródło: photogenica.pl, PureStock, licencja: Jak album

Konwencja Genewska znacząco wzmocniła prawną ochronę cywilów, wciaż jednak, można śmiało stwierdzić, że bycie nim w środku konfliktu zbrojnego nigdy nie było tak niebezpieczne, jak dziś – mówił Stały Obserwator Stolicy Apostolskiej przy ONZ.

Abp Auza zwrócił uwagę, że barbarzyńskie zbrodnie popełnione z premedytacją na cywilach w Syrii, Nigerii Sudanie, czy Jemenie stały się taktyką wojenną. Ataki na szpitale, placówki oświatowe, a także głód prawie 1,5 miliona dzieci – jak podaje ostatni raport – spotyka się z niewystarczającą reakcją świata – mówił watykański dyplomata.

Hierarcha podniósł także poważny problem rosnącej liczby ataków na pracowników humanitarnych. Upolitycznienie i militaryzacja pomocy humanitarnej, używanie jej do osiągnięcia przewagi wojskowej, jak również posługiwanie się nią w negocjacjach na własną korzyść, nie może być tolerowane – mówił abp Auza.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-05-26 18:14:54
miniaturka

Patriarcha Bartłomiej w Watykanie

Na audiencji prywatnej Franciszek przyjął prawosławnego Patriarchę Konstantynopola. Bartłomiej I przybył do Watykanu, by wziąć udział w konferencji fundacji Centesimus Annus.
2018-05-26 18:51:21
miniaturka

Dziś święcenia kapłańskie w całej Polsce

26 maja w wielu polskich diecezjach biskupi udzielili diakonom święceń prezbiteratu. Do tego dnia kandydaci do kapłaństwa przygotowywali się przez formację w Wyższych Seminariach Duchownych.
2018-05-26 20:28:23
miniaturka

Watykan w WHO: stanowcze nie dla praktyk aborcyjnych

Przedstawiciel Stolicy Apostolskiej zabrał głos na zebraniu Światowej Organizacji Zdrowia. Sprzeciwił się oenzetowskiej polityce aborcyjnej i przewrotnemu prezentowaniu aborcji jako elementu zdrowia reprodukcyjnego.
2018-05-26 20:39:46
miniaturka

Beatyfiakacja s. Sgorbati - męczenniczki

Męczennik-chrześcijanin na zło odpowiada miłością i tak męczeństwo s. Leonelli staje się ziarnem nadziei rzuconym w ziemię człowieka, które wyda kwiaty i owoce dobra – mówił kard. Angelo Amato.
2018-05-26 20:45:25
miniaturka

Niemcy: niezdany egzamin z dogmatyki

„Gdybym musiał ocenić teologiczny wymiar tego dokumentu, wystawiłbym mu ocenę mierną”, powiedział o wytycznych episkopatu Niemiec ks. prof. Karl-Heinz Menke, emerytowany profesor dogmatyki na Uniwersytecie w Bonn i członek Międzynarodowej Komisji Teologicznej.
2018-05-26 22:59:17
miniaturka

Kalisz: Ogólnopolska Pielgrzymka Rodzin Domowego Kościoła u św. Józefa

Ok. dwa tysiące osób z całej Polski wzięło udział w XXI Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rodzin Domowego Kościoła do Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.