Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2019-05-27 11:00
Anna Bajon / Michał Król SJ

Abp Auza: człowiek powinien być centrum świata pracy

O potrzebie postawienia człowieka w centrum świata pracy mówił stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy ONZ. Zabrał on głos podczas zebrania ogólnego upamiętniającego stulecie powstania Międzynarodowej Organizacji Pracy.

Autor/źródło: Pixabay, JoeL63, licencja: CC0

Abp Bernardito Auza przypomniał, że fundament, na którym została zbudowana organizacja, zawiera się w jej motto: Jeśli chcesz pokoju, pielęgnuj sprawiedliwość. Potwierdza to również preambuła do jej konstytucji mówiąca, że prawdziwy i trwały pokój zbudować można jedynie na sprawiedliwości społecznej. Zaangażowanie w misję budowania pokoju zostało docenione poprzez przyznanie Międzynarodowej Organizacji Pracy Pokojowej Nagrody Nobla w 1969 r. – podkreślił hierarcha.

Watykański dyplomata wskazał, że przyszłość świata pracy leży w skoncentrowaniu się na człowieku. Podejście takie afirmuje człowieka w każdym jego aspekcie, nie tylko jako pracownika, ale również jako członka rodziny, czy wspólnoty. „Oznacza to – mówił abp Auza – postawienie człowieka na przedzie, nawet przed pracą, którą wykonuje”.

Z tego założenia natomiast wynikają ważne konsekwencje – podkreślił filipiński hierarcha. Są nimi przede wszystkim dostęp do uczciwej pracy dla każdego człowieka, którego do tej pory gospodarka światowa nie była w stanie wytworzyć oraz włączanie w pracę paradygmatu ekologicznego, o którym tak często wspomina Papież Franciszek, mówiącego o wewnętrznej wartości zasad rozwoju opartego na ludzkiej godności.

Źródło: www.vaticannews.va


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: ONZ, Abp Bernardito Auza, praca, człowiek pracy, świat pracy