Strona główna
opoka.org.pl
2019-05-27 11:00
Anna Bajon / Michał Król SJ

Abp Auza: człowiek powinien być centrum świata pracy

O potrzebie postawienia człowieka w centrum świata pracy mówił stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy ONZ. Zabrał on głos podczas zebrania ogólnego upamiętniającego stulecie powstania Międzynarodowej Organizacji Pracy.

Autor/źródło: Pixabay, JoeL63, licencja: CC0

Abp Bernardito Auza przypomniał, że fundament, na którym została zbudowana organizacja, zawiera się w jej motto: Jeśli chcesz pokoju, pielęgnuj sprawiedliwość. Potwierdza to również preambuła do jej konstytucji mówiąca, że prawdziwy i trwały pokój zbudować można jedynie na sprawiedliwości społecznej. Zaangażowanie w misję budowania pokoju zostało docenione poprzez przyznanie Międzynarodowej Organizacji Pracy Pokojowej Nagrody Nobla w 1969 r. – podkreślił hierarcha.

Watykański dyplomata wskazał, że przyszłość świata pracy leży w skoncentrowaniu się na człowieku. Podejście takie afirmuje człowieka w każdym jego aspekcie, nie tylko jako pracownika, ale również jako członka rodziny, czy wspólnoty. „Oznacza to – mówił abp Auza – postawienie człowieka na przedzie, nawet przed pracą, którą wykonuje”.

Z tego założenia natomiast wynikają ważne konsekwencje – podkreślił filipiński hierarcha. Są nimi przede wszystkim dostęp do uczciwej pracy dla każdego człowieka, którego do tej pory gospodarka światowa nie była w stanie wytworzyć oraz włączanie w pracę paradygmatu ekologicznego, o którym tak często wspomina Papież Franciszek, mówiącego o wewnętrznej wartości zasad rozwoju opartego na ludzkiej godności.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-05-27 10:14:39
miniaturka

Dom bł. Aniceta w Warszawie

Warszawscy kapucyni proszą o wsparcie w spłacie długu zaciągniętego na budowę Domu
2019-05-27 10:28:16
miniaturka

Ukraina: polskie szarytki z pomocą na terenach przyfrontowych

Podczas trwającej już pięć lat wojny na wschodzie Ukrainy Kościół katolicki nie ustaje w szukaniu nowych form pomocy dla osób dotkniętych działaniami zbrojnymi.
2019-05-27 10:43:53
miniaturka

Kard. Eijk: pośród zamętu módlmy się do Ducha Świętego

Teoria gender ustawia świat przeciwko wierze chrześcijańskiej – powiedział kard. Wil Eijk na konferencji zorganizowanej przez włoskie środkowiska pro-life, jaka odbywała się w tych dniach w Rzymie.
2019-05-27 11:51:17
miniaturka

Abp Ryś: jedną z dróg Nowej Pięćdziesiątnicy jest Ekumenizm – jedność na wiele sposobów

Trzynastu prelegentów, pięć konferencji, dyskusje panelowe, prace w grupach, wieczory uwielbienia ze świadectwami – to wszystko i wiele innych spotkań przygotowali organizatorzy Weekendu Formacji Ekumenicznej, który w dniach 24–26 maja odbył się w Łodzi.
2019-05-27 12:07:02
miniaturka

Kielce: wierni dopisali podczas wieczornego uwielbienia na Rynku

Wydarzenie zorganizowało Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Kieleckiej i Stowarzyszenie Dwa Przymierza.
2019-05-27 12:52:48
miniaturka

CBOS: ponad połowa Polaków uważa media za stronnicze

Pomimo rosnącej roli internetu, wciąż̇ dla największej grupy Polaków głównym źródłem informacji o wydarzeniach w kraju i na świecie pozostaje telewizja – wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez Centrum Badań Opinii Społecznej.