Strona główna
opoka.org.pl
2018-10-10 13:09
S. Zielińska / Krzysztof Ołdakowski SJ

Abp Auza: bieda trwa nadal, dobrobyt dla niektórych

Bieda nadal dotyka wielu ludzi, natomiast z rosnącego dobrobytu korzysta niewielu - to wniosek z wystąpienia Stałego Obserwatora Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Autor/źródło: Pixabay, Jackie_Chance, licencja: CC0

Przemawiając na 73. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ abp Bernardito Auza zauważył, że nasz świat staje się coraz bogatszy, zmniejsza się również ubóstwo w skali globalnej. Z drugiej strony jednak przepaść pomiędzy tymi, którzy mają, a tymi, którzy nie mają stale się powiększa. Nierówności w dochodach pozostają prawdziwym wyzwaniem naszych czasów.

Filipiński hierarcha podkreślił, że bieda i nierówności zbyt często są ograniczane do aspektu wyłącznie ekonomicznego, co tylko częściowo naświetla problem. Posiada on bowiem wiele wymiarów. Natomiast jednostronne ujęcie prowadzi do niezaprzeczalnego wzrostu niesprawiedliwości, nierówności społecznych oraz marginalizacji najsłabszych, którzy jako pierwsi pozostają z tyłu.

Osoby, które czują się wciąż pomijane, uważają się za ofiary niesprawiedliwego systemu, są pełne tłumionego gniewu, który wybucha przy okazji niepokojów i protestów społecznych. Podważają wtedy i odrzucają system polityczny i ekonomiczny, w którym się znajdują. W sytuacji, kiedy nasz świat staje się coraz bardziej współzależny, obecność nierówności staje się coraz bardziej oczywista. 


Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-10-10 11:52:56
miniaturka

Jan Paweł II uczył odważnej wiary

W wygłoszonej wczoraj homilii kard. Ryłko wspomniał słowa Jana Pawła II wypowiedziane na początku jego pontyfikatu „Nie lękajcie się. Otwórzcie drzwi Chrystusowi”.
2018-10-10 12:21:27
miniaturka

Bp Florczyk: od języka socjologii do języka Kościoła

W dyskusji o młodzieży w Kościele należy przejść od języka socjologii, który używa pojęcia „grupa”, do języka Kościoła, gdzie mówimy o wspólnocie. To jest zasadnicza różnica – powiedział bp Marian Florczyk.
2018-10-10 12:53:38
miniaturka
play

Papieska intencja modlitewna na październik

Papież Franciszek zachęca do codziennego odmawiania różańca „w intencji Kościoła, aby Najświętsza Maryja Panna i Michał Archanioł bronili go przed działaniem złego ducha, który atakuje i dzieli wspólnotę wierzących”.
2018-10-10 13:50:21
miniaturka

Papież: nowe przymierze młodych ze starszymi

„Mądrość czasu” to globalny projekt nowego przymierza pomiędzy pokoleniami. Jednym z jego elementów będzie spotkanie z udziałem Ojca Świętego, który weźmie udział w dialogu młodych ze starszymi.
2018-10-10 14:15:26
miniaturka

Bp Libera: niech fake newsy zastąpi dziennikarstwo pokoju

9 października w Opactwie Pobenedyktyńskim w Płocku odbyło się doroczne spotkanie bp. Piotra Libery ze środowiskiem dziennikarskim. Gościem spotkania był ks. prał. Marek Gancarczyk, prezes Fundacji Opoka.
2018-10-10 14:52:25
miniaturka

List Sekretarza Generalnego Episkopatu do Najwyższego Rycerza Kolumba

Wyrazy uznania i wdzięczności za zaangażowanie Rycerzy Kolumba w działania mające na celu formację mężczyzn w naszym kraju i promowanie tradycyjnych wartości przekazał w liście do Carla A. Andersona bp Artur Miziński.