Strona główna
opoka.org.pl
2018-12-07 08:47
Anna Bajon / Krzysztof Bronk

Abp Aupetit o protestach: brakuje braterstwa, bo nie ma Ojca

Braterstwo zostało ukształtowane we Francji w oparciu o wiarę w Boga Ojca, który uczy nas miłości bliźniego. Zapominanie o Bogu prowadzi do dezorientacji i indywidualizmu – zauważył abp Michel Aupetit w przesłaniu na temat trwających we Francji protestach.

Autor/źródło: pixabay, skeeze, licencja: Jak album

Jego zdaniem świadczą one o dotkliwym cierpieniu pokaźnej części obywateli. Rodzi się w nich gniew i frustracja. Mają bowiem poczucie, że nikt nie dostrzega ich bólu, a postawę rządzących interpretują jako arogancję.

Abp Aupetit podkreślił, że rozumie trud ludzi, którzy protestują pokojowo i walczą o zachowanie godnego życia. Potępił zarazem skandaliczne akty przemocy ze strony tych, którzy wykorzystują aktualne protesty, by plądrować francuską stolicę. Wyraził też uznanie dla policji i żandarmerii, podzielając troskę rządzących, którzy szukają rozwiązania aktualnego kryzysu.

Arcybiskup Paryża zaznaczył w nim, że we Francji brakuje wzajemnego zrozumienia. Indywidualizm stał się wartością absolutną kosztem dobra wspólnego, które trzeba przecież budować w postawie otwarcia na potrzeby innych, zwłaszcza najsłabszych. Abp Aupetit postawił też pytanie o priorytety. Stwierdził, że nie można zrezygnować z wielkich spraw kraju w imię interesów grupowych. Przypomniał jednak zarazem, że podstawowym obowiązkiem państwa jest zapewnienie każdemu środków do utrzymania rodziny i życia w pokoju społecznym. „Musimy odbudować braterstwo w naszym społeczeństwie” – podkreślił abp Aupetit, dodając, że jeśli mamy być braćmi, niezbędne jest również wspólne ojcostwo.

W tym kontekście zauważył, że dusza francuska została ukształtowała przez świadomość, że mamy Boga Ojca, który uczy nas kochać się nawzajem. Zapomnienie o Bogu prowadzi do dezorientacji i zamknięcia się w indywidualizmie – podkreślił francuski hierarcha.

Abp Aupetit kończy przesłanie wezwaniem do prawdziwego dialogu, aby odbudować braterstwo we francuskim społeczeństwie. Zachęcił też do modlitwy i zawierzenia Francji jej świętej patronce - Maryi.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-12-06 22:20:08
miniaturka

Bp Kaszkiewicz w obronie nienarodzonych

- Cywilizacja dużo mówi o prawach człowieka, a równocześnie przyzwala, aby pozbawiano podstawowego prawa do życia bezbronnych członków społeczeństwa – mówił bp Aleksander Kaszkiewicz w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.
2018-12-07 08:08:08
miniaturka

Rekolekcje Adwentowe - Kościół jest dobry odc. 2 „ŚWIĘTY”

Rekolekcje Adwentowe - Kościół jest dobry odc. 2 „ŚWIĘTY”
2018-12-07 08:47:04
miniaturka

Papież do mercedarian: bądźcie nosicielami odkupienia

Papież Franciszek przyjął na audiencji przedstawicieli mercedarian z okazji 800-lecia utworzenia tego zakonu. Został on powołany, aby ratować chrześcijan, którym grozi utrata wiary.
2018-12-07 09:26:14
miniaturka

W grudniu rusza premierowa trasa koncertowa Betlejem w Polsce! GRAMY i POMAGAMY

Na scenie m. in. Kamil Bednarek, Bovska, Grażyna Łobaszewska, Dawid Kwiatkowski, Antonia Krzysztoń, Mate.O, Kapela Maliszów, Atom String Quartet, Fanfara Moldova i wielu innych.
2018-12-07 09:37:55
miniaturka

Etiopia: pieniądze za przejście na islam

W Etiopii, gdzie 60 procent ludności stanowią chrześcijanie, muzułmanie oferują korzyści finansowe i pomoc w znalezieniu pracy za przejście na islam – informuje pracownik tamtejszego oddziału Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
2018-12-07 10:16:12
miniaturka

Bydgoszcz: „Poczta do nieba”

„Poczta do nieba” – to kolejna inicjatywa adwentowa, której autorami są klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Bydgoskiej.