Strona główna
opoka.org.pl
2020-04-16 10:26
AC / Krzysztof Bronk/ vaticannews.va

Abp Aupetit: Notre Dame przemawia do wszystkich, bo ma duszę

Katedra Notre Dame przemawia do serca zarówno wierzących, jak i niewierzących. Wszystkich stawia na progu tej samej tajemnicy, wszystkich przewyższa blaskiem swego piękna - powiedział arcybiskup Paryża w pierwszą rocznicę tragicznego pożaru jego katedry.

Autor/źródło: Pixabay, PetiteLouve, licencja: CC0

Przypomina, że wierzący, aby zachować swą wiarę nigdy nie mogą zaprzestać poszukiwań, a niewierzący muszą przyzwolić na zakwestionowanie swej niewiary przez pragnienie sensu, które stanowi o istocie człowieka.

Abp Michele Aupetit zabrał głos w dyskusji nad przyszłością odbudowywanej katedry. Podkreślił, że musi być wierna swej pierwotnej tożsamości, inaczej straci swą duszę. W obszernej wypowiedzi dla dziennika La Croix stołeczny arcybiskup wskazuje zarówno na uniwersalną wymowę tej świątyni, jak i jej niezbywalny, chrześcijański charakter. „Ona wznosi serca ku temu, co w górze i jednoczy miasto. Jest ona jego szczytem i bramą do nieba” - pisze abp Aupetit, wskazując na znaczenie wertykalnego wymiaru katedry. Jest ona bowiem znakiem, który zachęca wszystkich, by swe życie traktowali jak pielgrzymkę i chroni nas przed iluzją poszukiwania zbawienia tylko na tym świecie, w ideologii postępu.

Abp Aupetit wskazuje też na wspólnototwórczą rolę tej świątyni. Ta „piękna pani z kamienia” - jak nazywa swą katedrę - pozwala nam odnaleźć sens naszego miasta, poczuć się nieodizolowanymi jednostkami, roszczącymi sobie tylko jakieś prawa, lecz jednym ludem mającym żyć w jedności i świadomym swych powinności. Arcybiskup Paryża przywołuje w tym miejscu genezę tej katedry, budowanej przez wiele pokoleń przez niezliczoną rzeszę artystów i rzemieślników, którzy nie sygnowali swego dzieła, lecz zamiast narcyzmu wybrali tę bezimienność, świadomi, że razem służą tej samej tajemnicy. W ten sposób katedra stała się znakiem jedności między ludźmi i ludzi z Bogiem. I jako taka przemawia też do nas. Wchodząc do niej rodzimy się na nowo z jej łona jako matki, wchodzimy do głębi serca, szukając ostatecznego sensu życia.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2020-04-16 09:15:53
miniaturka

W kościołach z zakrytymi ustami i nosem. Nie dotyczy celebransów podczas liturgii

Zgodnie z projektem rozporządzenia Rady Ministrów, od 16 kwietnia, osoby przebywające w kościołach i kaplicach, mają obowiązek zakrywania ust i nosa za pomocą maseczki lub części odzieży.
2020-04-16 09:46:29
miniaturka

Kraków: franciszkanie uczczą urodziny Benedykta XVI

Z okazji 93. urodzin papieża-seniora Benedykta XVI, które przypadają 16 kwietnia, w bazylice franciszkanów w Krakowie w intencji jubilata zostanie odprawiona Msza św. Co więcej na placu franciszkańskim naprzeciw okna papieskiego została zamontowana ławka dedykowana Ojcu Świętemu.
2020-04-16 09:49:58
miniaturka

93. urodziny Benedykta XVI. Pamiętajmy w modlitwie

Papież-senior Benedykt XVI. obchodzi dzisiaj 93. rocznicę urodzin. 16 kwietnia 1927 r. Joseph Ratzinger urodził się w Marktl am Inn w Bawarii.
2020-04-16 11:03:20
miniaturka

Papież modli się za wiernych, którzy boją się z powodu pandemii

W intencji osób starszych, które często w odizolowaniu odczuwają lęk przed śmiercią w samotności modlił się Papież na Eucharystii. W homilii mówił o wierności Boga, który zawsze nas uprzedza i zawsze wychodzi nam naprzeciw.
2020-04-16 11:41:38
miniaturka

Papież zapewnia Nowojorczyków o modlitwie

Franciszek zadzwonił do arcybiskupa Nowego Jorku, aby zapewnić go o swojej solidarności ze wszystkimi mieszkańcami miasta, a szczególnie tymi, którzy ciepią z powodu epidemii koronawirusa.
2020-04-16 12:45:01
miniaturka

Ks. Grzegorz Suchodolski mianowany biskupem pomocniczym diecezji siedleckiej

Długoletni duszpasterz młodzieży i dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży został mianowany biskupem pomocniczym diecezji siedleckiej. Decyzję Ojca Świętego Franciszka ogłosiła dziś w południe Stolica Apostolska.