Strona główna
opoka.org.pl
2019-12-09 08:06
AC / Krzysztof Bronk

800-lecie gotyckiej katedry w Amiens

We Francji rozpoczęły się obchody 800-lecia katedry w Amiens. Jest to jedna z najwspanialszych i największych gotyckich świątyń w tym kraju.

Autor/źródło: pixabay.com, CC0

Aby wydobyć całe piękno architektury, przez ostatnie dni wnętrze jest oświetlane wyłącznie świeczkami, tak jak to było w średniowieczu. W tej niecodziennej i bardzo intymnej atmosferze trwają liturgie, czuwania modlitewne, a także koncerty.

Dzięki takiemu oświetleniu w świątyni tworzy się nowy klimat, atmosfera pokoju, która przemawia do ludzi – powiedział dziennikowi La Croix Jean-Baptste Brejon de Lavergnée, dyrektor firmy, która wykonała iluminację, używając do tego 5 tys. świeczek. Ich zapalenie trwa w sumie godzinę. Brejon de Lavergnée podkreśla, że iluminacja jest pomyślana w taki sposób, by uniknąć wszelkiej ingerencji w architekturę, a jedynie ukazać ją w pełnym, gotyckim kształcie.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-12-08 21:20:43
miniaturka

Gorsza od plag egipskich?

Dlaczego dziś tylu młodych ludzi boi się wstępować w formalne związki małżeńskie? Dlaczego mamy tyle rozwodów? Skąd się to bierze? Czasem warto poszukać głębszych odpowiedzi.
2019-12-08 21:32:01
miniaturka

Mało, coraz mniej

Według najnowszych badań naukowych niemal połowa krajów świata przeżywa niż demograficzny, który oznacza, że nie wystarczy dzieci, by utrzymać ich populację. Niestety, Polska również mierzy się z tym problemem.
2019-12-08 21:40:22
miniaturka

Czysto, zielono, zdrowo

Czy przyrodę trzeba tylko chronić? A może warto ją wspomagać, działając prewencyjnie. Otóż okazuje się, że wystarczy nie kosić trawników albo dobrze zagospodarować balkon.
2019-12-09 08:41:24
miniaturka

Patronalne święto Hiszpanii

Matka Boża Imaculada, czyli Niepokalana jest patronką Hiszpanii. Na długo przed ogłoszeniem dogmatu ta prawda maryjna była obecna w malarstwie, muzyce i pobożności ludowej.
2019-12-09 09:09:54
miniaturka
play

Nowy utwór GGDuo o ważności rozmowy. I wyzwanie na czas Adwentu...

GGDuo w pięknym utworze "Chodź tu" zachęca do szczerych rozmów i daje słuchaczom pewne wyzwanie.
2019-12-09 09:45:51
miniaturka

Prawdziwa miłość to zatroskanie o dobro innych, zwłaszcza zagrożonych i bezbronnych

– Wpatrujemy się w Przenajświętszą Dziewicę pełną łaski, poczętą prawdziwie bez grzechu pierworodnego, do której uciekamy się z najrozmaitszymi sprawami i problemami – mówił abp Jędraszewski w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP podczas Mszy św. z okazji Święta Kupca.