Strona główna
opoka.org.pl
2021-05-14 12:48
AC

73 lata temu Izrael odzyskał niepodległość. Dziś potrzeba modlitwy o pokój!

14 maja 1948 roku Izrael ogłosił niepodległość. Jednak zamiast świętowania, dzieją się tam obecnie straszne wydarzenia. Pociski spadające na domy, ludzie ginący na ulicach... Dziś w szczególny sposób trzeba stanąć w modlitwie o pokój na tych terenach. Konflikt pomiędzy Izraelem a Hamasem przybrał bowiem na sile.

Autor/źródło: MG, Maciej Górnicki

Kilka dni temu zaczęło się napięcie między Żydami i Palestyńczykami w Jerozolimie, które przerodziło się obecnie w otwarty konflikt między Hamasem i Izraelem. Tymczasem dziś, 14 maja, mijają 73 lata od kiedy Izrael stał się niepodległym krajem. Jednak nie ma dziś powodu do świętowania. Na oczach świata rozgrywa się tam istny dramat.

Co się stało przed 73 laty? Bo jeśli sięgnąć do tamtego czasu, to widać, że od wielu, wielu lat, sytuacja nie została, tak naprawdę, wyjaśniona. „Sytuacja jest dość dramatyczna. Od dawna nie było takiej przemocy. Złożyło się na to wiele elementów, a przede wszystkim sprawa wywłaszczeń rodzin palestyńskich ze Wschodniej Jerozolimy. W 1948 r. zostali tu przesiedleni z zachodniej Jerozolimy, a teraz żydowscy kolonizatorzy roszczą sobie prawa do tych domów. Dramat polega jednak na tym, że ci Palestyńczycy nie mogą powrócić do domów, które stracili w 1948 r. Prawo pozwala na ich wysiedlenie ze wschodniej części miasta, ale nie umożliwia im powrotu do domu, z którego zostali przeniesieni. Mamy więc do czynienia ze swoistą czystką” – wyjaśniał o. Jean-Jacques Pérennès w wypowiedzi dla Radia Watykańskiego. 

„Istnieje przy tym pokusa, by w czasie politycznej destabilizacji posłużyć się ekstremistami. Bo to pomaga zewrzeć szeregi i może doprowadzić do utworzenia koalicji, która będzie w stanie rządzić w Izraelu. Ostatnie wybory niczego nie rozwiązały. Rośnie jedynie liczba ludzi, którzy nie chcą Netanjahu. Oni zrobią wszystko, by nie został znów premierem. To wszystko, co mogę powiedzieć” – dodał o. Jean-Jacques Pérennès.

Dziś potrzeba modlitwy o pokój na tych terenach i na całym świecie.

źródło: Głos Pustyni, Radio Watykańskie

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-05-14 11:49:51
miniaturka

Linie komórkowe w medycynie – czy to technologia, która powinna budzić obawy?

W związku z produkcją szczepionek na COVID-19 pojawił się temat linii komórkowych. Czym one są? Jak powstają i do czego są wykorzystywane? Czy jest możliwość zastąpienia ich innymi technologiami? Odpowiada prof. Józef Dulak z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ.
2021-05-14 12:31:53
miniaturka

Chińskie sanktuarium w Szeszan nie weźmie udziału w maratonie modlitewnym

Wiele osób żywiło nadzieję, że główne chińskie sanktuarium maryjne pod wezwaniem Maryi Wspomożycielki w Szeszan znajdzie się w gronie sanktuariów, z których transmitowany jest w maju codzienny różaniec w intencji o zakończenie pandemii.
2021-05-14 12:32:43
miniaturka

Pragnęła Kościoła żyjącego w miłości i tulącego tych, którzy do niego powracają

15 maja przypada 60 rocznica śmierci matki Elżbiety Róży Czackiej, która 12 września zostanie beatyfikowana. „Pragnęła Kościoła żyjącego w miłości, tulącego tych, którzy powracają i modlącego się za tych, którzy się zagubili. Pragnęła gorąco wzajemnego szacunku, prawdy, ufności” – powiedziała s. Radosława Podgórska FSK.
2021-05-14 12:59:22
miniaturka

Forum katolików żąda reakcji biskupów na błogosławienie par homoseksualnych w Niemczech

Do reakcji na działania duchownych, którzy 10 maja udzielali błogosławieństwa parom homoseksualnym, wezwało biskupów Forum Katolików Niemieckich. Stowarzyszenie katolików lojalnych wobec papieża i Kościoła stwierdza, że był to akt buntu przeciwko autorytetowi nauczania Kościoła.
2021-05-14 13:16:10
miniaturka

Minister apeluje: Pamiętajmy o maseczkach w przestrzeniach wewnętrznych i w skupiskach!

Musimy cały czas pilnować się i nosić maseczki w przestrzeniach wewnętrznych – zaapelował w piątek szef Ministerstwa Zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że również otwartej przestrzeni przy nagromadzeniach ludzi maseczkę należy założyć, aby chronić i siebie i innych.
2021-05-14 14:19:12
miniaturka

Patronka w obliczu epidemii. Kim była św. Korona?

W kalendarzu liturgicznym 14 maja przypada wspomnienie św. Korony, męczennicy z pierwszych wieków chrześcijaństwa, czczonej od dawna patronki w czasie epidemii. Obecny koronawirus nie wziął jednak swojej nazwy od św. Korony.