Strona główna
opoka.org.pl
2021-06-20 07:05
ks. Piotr Nowosielski

700-lecie klasztoru. s. Magdalenek w Lubaniu

19 czerwca odbyły się uroczystości 700-lecia obecności Zgromadzenia Sióstr Św. Magdaleny od Pokuty w Lubaniu.

Siostry pojawiły się w mieście w 1320 r. dzięki fundacji księcia świdnicko-jaworskiego Henryka syna Bolka I Surowego i Beatrycze Askańskiej. Klasztor lubański był filią klasztoru w Nowogrodźcu nad Kwisą, ufundowanego prawie 100 lat wcześniej, bo w 1217 r. przez Świętą Jadwigę Śląską i jej męża Henryka Brodatego. Dziś po pierwszej placówce pozostały tylko ruiny, jednak klasztor lubański przetrwał 700 lat i dziś jest domem generalnym

Na tegoroczne święto złożyło się szereg wydarzeń. Najpierw w Domu Generalnym Przełożona Generalna S. Wiesława Kopij CSMM, powitała wszystkich przybyłych na uroczystość z Polski i zza granicy. Ponadto odbyło się: poświęcenie krzyża jubileuszowego i figury św. Jadwigi Śląskiej, którego dokonał wikariusz generalny biskupa wrocławskiego ks. dr Adam Łużniak; okolicznościowy wykład krakowskiego historyka Piotra Stefaniaka i otwarcie wystawy poświęconej historii Zgromadzenia. Oprawę muzyczną zapewniły dzieci Szkoły Muzycznej I stopnia w Lubaniu.

Druga część uroczystości odbyła się w Rynku miasta, a złożyły się na nią: inscenizacja poświęcona św. Jadwidze Śląskiej; modlitwa Koronką do Miłosierdzia Bożego; okolicznościowa konferencja oraz koncert jubileuszowy. W tej części uroczystości, jubileuszowej Eucharystii, przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski.

Więcej na: www.legnica.niedziela.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2021-06-19 15:21:58
miniaturka

Kongres Młodzieży Polonijnej online

W sobotę, 19 czerwca odbyło sie kolejne spotkanie z cyklu Kongres Młodzieży Polonijnej online pod hasłem: „Z szacunkiem, współczuciem i delikatnością /KKK 2358/”. W Kongresie wzięli udział przedstawiciele młodzieży polonijnej z Anglii, Belgii, Francji, Grecji, Irlandii, Kanady, Niemiec, Polski, Białorusi, Ukrainy, Szkocji, Szwajcarii, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Włoch i Australii. Spotkanie poświęcone było tematyce orientacji seksualnej.
2021-06-19 15:31:28
miniaturka

Coraz bliżej produkcji antygenu do szczepionki przeciw COVID-19 w zakładzie pod Łodzią

W zakładzie wytwórczym firmy Mabion w Konstantynowie Łódzkim trwa kolejna faza testów do rozpoczęcia pierwszej w kraju produkcji antygenu do szczepionki przeciw COVID-19. „Chcemy, by produkcja komercyjna w naszym zakładzie rozpoczęła się w tym roku” – deklarują przedstawiciele spółki.
2021-06-20 07:00:20
miniaturka

Uroczystości jubileuszowe Biskupa legnickiego

W tym roku bp Zbigniew Kiernikowski obchodzi 50-lecie święceń kapłańskich i 75 rocznicę urodzin.
2021-06-20 08:29:01
miniaturka

Bp Krzysztof Wętkowski odbył ingres do katedry włocławskiej

„Święty Józefie oświecaj drogę Kościoła Włocławskiego, którego jesteś Patronem, aby w ciemne zaułki współczesnego świata mógł zanieść blask prawdy o Bogu w Trójcy Jedynym” – powiedział w homilii podczas uroczystej Mszy św. połączonej z ingresem do Bazyliki Katedralnej we Włocławku bp Krzysztof Wętkowski.
2021-06-20 08:35:41
miniaturka

Małopolskie: Nowa Biała po wielkim pożarze. Trwają prace rozbiórkowe

W miejscowości Nowa Biała w powiecie nowotarskim po wielkim pożarze, który wybuchł w sobotę około godz. 18, trwa rozbiórka pogorzelisk i szacowanie strat. Na miejscu cały czas jest wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Na miejsce jedzie premier Mateusz Morawiecki.
2021-06-20 08:41:23
miniaturka

Papież uznał męczeństwo 10 elżbietanek zamordowanych w Polsce

Dziesięć sióstr ze Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety zginęło w różnych miejscowościach na Śląsku w 1945 r. z rąk żołnierzy Armii Czerwonej, broniąc swojej czystości i życia powierzonych ich opiece osób. Papież uznał ich męczeństwo, zgadzając się tym samym na ich rychłą beatyfikację, która odbędzie się we Wrocławiu.