Strona główna
opoka.org.pl
2020-11-10 09:07
MG / Krzysztof Ołdakowski SJ – vaticannews.va

500. rocznica pierwszej Mszy św. w Chile, podczas wyprawy Ferdynanda Magellana

Papież Franciszek przesłał list do biskupa Bernarda Bastres Florence z Punta Arenas z okazji 500-lecia pierwszej Mszy celebrowanej na terytorium Chile. Miało to miejsce 11 listopada 1520 roku na wzgórzu Monte Cruz, w cieśninie Magellana

Autor/źródło: Pixabay.com, Wyprawa F. Magellana

W dostępnych w języku polskim tekstach na temat wielkiej wyprawy Magellana bardzo rzadko pojawia się informacja, że pragnienie odkryć geograficznych i zysku handlowego związanego z odkryciem drogi do Indii nie było jedyną motywacją podróżnika. Był on także zapalonym misjonarzem, pragnącym nawrócić na chrześcijaństwo napotkanych tubylców. Stało się to bezpośrednią przyczyną jego śmierci na Filipinach. Chrzest, którego udzielił królowi Humabonowi z Cebu, wraz z wieloma tysiącami jego poddanych, wzbudził gwałtowny sprzeciw wielu pogańskich przywódców. Jednym z nich był wódz plemienia z wyspy Mactan - to w bitwie z nim Magellan stracił życie.


W liście do chilijskiego biskupa Ojciec Święty zwraca uwagę, że to z Eucharystii niczym ze źródła płynie do nas łaska skutecznie uświęcająca ludzi w Chrystusie na większą chwałę Boga. To Msza św. celebrowana 500 lat temu przez Pedra de Valderramę, kapelana wyprawy Ferdynanda Magellana dała początek Kościołowi, który pielgrzymuje od wieków w Chile.


Franciszek przyznaje, że chociaż z powodu pandemii nie można sprawować liturgii z licznym udziałem wiernych, to nie ma żadnej przeszkody, która mogłaby uciszyć wdzięczność wypływającą z serc synów i córek Kościoła w Chile. Papież wezwał, by przy tej okazji ponownie oddać się Panu Bogu, z wiarą i miłością, a także w nadziei, że nadal będzie nam towarzyszył w naszym pielgrzymowaniu przez historię.


Ojciec Święty zachęcił również do przeżywania celebracji tajemnicy Eucharystii, która jednoczy z Jezusem, w duchu adoracji i dziękczynienia Panu, ponieważ jest ona zasadą nowego życia i jedności, która pobudza do wzrastania w braterskiej służbie najuboższym i wykluczonym ze społeczeństwa. Dodał, że Matka Najświętsza jako wzór i wspomożycielka chrześcijan uczy ufać Panu i spełniać Jego wolę, w miłości i sprawiedliwości, abyśmy byli w świecie radosnymi świadkami Ewangelii.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-11-10 08:58:06
miniaturka

Milczenie świata wobec dramatu pakistańskich chrześcijanek

Świat nie reaguje na porwania nieletnich chrześcijanek, które w Pakistanie zmuszane są do poślubienia swych muzułmańskich oprawców. Tylko nieliczne przypadki uprowadzeń wychodzą na światło dzienne i mają swój finał w sądzie.
2020-11-10 10:29:42
miniaturka

Francuscy biskupi solidaryzują się z Górskim Karabachem

Wczoraj, kiedy na obrzeżach strategicznego miasta Shushi, które otwiera drogę do Stepanakert, stolicy Republiki Górskiego Karabachu, trwały krwawe walki, biskupi francuscy wyrazili swoją solidarność z mieszkańcami ormiańskiej enklawy oblężonej przez siły azerskie
2020-11-10 10:50:33
miniaturka

Szczepionka, nawet z mniejszą skutecznością, jest lepsza niż choroba i komplikacje

Wczoraj świat obiegła informacja o powstaniu szczepionki przeciwko COVID-19 o skuteczności 90 proc. Jak powiedział prof. Włodzimierz Gut, nawet jeśli skuteczność okazałaby się mniejsza, szczepionka i tak będzie lepsza niż przechorowanie COVID-19 i związane z tym komplikacje.
2020-11-10 11:12:12
miniaturka

Czy wejdziemy w narodową kwarantannę?

Główny doradca premiera ds. Covid-19, prof. Andrzej Horban, udzielił wywiadu jednej z ogólnopolskich gazet. Stwierdził w nim, że po przekroczeniu 30 000 zakażań dziennie Polska powinna być zamknięta przez miesiąc. Kościoły powinny zostać zamknięte w tym samym czasie, co galerie handlowe.
2020-11-10 11:50:58
miniaturka

Pomimo ukończenia 75 lat, kard. Nichols pozostaje zwierzchnikiem Kościoła w Anglii

Kard. Vincent Nichols, który 8 listopada ukończył 75 lat, zgodnie z przepisami prawa kanonicznego złożył na ręce papieża rezygnację z pełnionego urzędu. Ojciec Święty przyjął tę rezygnację, jednak zadecydował, że kard. Nichols będzie nadal zwierzchnikiem Kościoła w Anglii i Walii
2020-11-10 12:34:12
miniaturka

11 listopada: pomimo pandemii chcemy świętować rocznicę odzyskania niepodległości

Pomimo pandemii w całym kraju odbędzie się wiele wydarzeń związanych ze Świętem Niepodległości. W Warszawie i innych miejscowościach odprawione będą okolicznościowe Msze święte, odbędą się koncerty pieśni patriotycznych oraz zdalne odśpiewywanie „Mazurka Dąbrowskiego”