Strona główna
opoka.org.pl
2020-11-25 12:14
AC

5 pomysłów na dobry Adwent w czasie pandemii

29 listopada rozpoczyna się szczególny Adwent. Przeżywać go będziemy wśród wielu ograniczeń. Jak dobrze przeżyć ten czas, by przygotować się należycie do świąt Bożego Narodzenia, które również będą miały w tym roku wyjątkowy charakter?

Autor/źródło: photogenica.pl

Adwent (z łac. adventus - przyjście, przybycie) jest okresem w roku liturgicznym, rozpoczynającym się od I nieszporów niedzieli po sobocie XXXIV tygodnia okresu zwykłego (w tym roku przypada ona 29 listopada), a kończącym się przed I nieszporami uroczystości Narodzenia Pańskiego, a więc w wieczór 24 grudnia. Cały okres, który jest jednocześnie pierwszym okresem w każdym roku liturgicznym, obejmuje cztery kolejne niedziele przed 25 grudnia. Dzieli się jednak jeszcze na dwa mniejsze okresy: pierwszy to czas, w którym uświadamiamy sobie nasze oczekiwanie na powtórne przyjście Jezusa w chwale, a drugi to czas bezpośredniego przygotowania do przeżywania tajemnicy Bożego Narodzenia.

W tym roku, kiedy na świecie szaleje pandemia, przeżywanie Adwentu będzie nieco inne niż do tej pory. Ograniczenia w kościołach mogą wielu osobom utrudnić przeżywanie Eucharystii na miejscu w parafii. O spowiedzi warto będzie pomyśleć wcześniej, niż, jak to często bywało, na ostatnią chwilę przez Wigilią. Co będzie z roratami? Już teraz zapowiadane są akcje przeżywania rorat na wydarzenia w mediach społecznościowych.

Jak dobrze wykorzystać czas, który w dużej mierze spędzimy w domach? Jak go nie zmarnować? Oto 5 pomysłów na dobry Adwent:

1. Słowo Boże na każdy dzień

Jak można lepiej poznawać Boga?  Trzeba sięgnąć do źródła, a więc do Słowa Bożego. W czasie Adwentu bardzo mocno towarzyszy nam motyw światła, oczekiwania. Słowo Boże jest światłem na ludzkiej ścieżce. Postanowienie, aby codziennie rozważać czytania z danego dnia, może być jednym z najlepszych postanowień na ten czas. Można skorzystać także z naszego cyklu #ZaczynamDzieńZEwangelią, w którym codziennie pojawiają się komentarze do liturgii.

2. Czas z bliskimi w domu oparty na Panu Bogu

Praca w pandemii nie jest łatwa. Choć wiele osób wciąż dojeżdża na miejsca pracy, to obecnie spora część społeczeństwa pracuje zdalnie, próbując pogodzić życie zawodowe z rodzinnym. Szczególnie jest to trudne, kiedy dzieci mają w domach zdalne nauczanie. Mimo wielu obowiązków, warto w Adwencie znaleźć czas na oderwanie się od tego wszystkiego, co wywołuje w nas zmęczenie. Znaleźć czas na rodzinny odpoczynek przy Panu Bogu. Ciekawym pomysłem jest przygotowanie rodzinnego kalendarza adwentowego, zawierającego zadania na każdy dzień. Niech to będą dobre, miłe zadania, które będzie można wykonać z uśmiechem skierowanym ku bliskim, jak i ku Panu Bogu. Dobrze wymyślić takie rzeczy, które pomogą drugiej osobie znaleźć czas na modlitwę, wyręczą ją w czymś, pomogą odpocząć, czy też wspólnie cieszyć się ze swojej obecności.

3. Prośba o prawdziwą radość

Adwent to czas radosnego oczekiwania. Warto więc wzbudzić w sobie prawdziwą radość, wynikającą z wiary, mimo tak trudnego czasu, jakim jest niewątpliwie pandemia. Aby odkryć głębię radości, trzeba znaleźć też czas dla siebie. Czas na osobistą, pogłębioną modlitwę. Jeśli trudno nam się teraz radować, to warto modlić się codziennie, wytrwale, przez cały czas tego Adwentu, prosząc o to, aby Bóg rozradował nas prawdziwie swoją obecnością w czasie świąt Bożego Narodzenia. Ta prawdziwa radość, to coś więcej niż uśmiech na twarzy. To świadomość Bożej obecności. I to właśnie będzie najlepszym prezentem pod choinką.

4. Piękno Eucharystii

Nawet jeśli trudno będzie pójść na Eucharystię do kościoła, to warto podkreślić jej piękno w domu. Postawić na stole krzyż, wieniec adwentowy, obraz... Warto zadbać o piękno przeżywania liturgii z rodziną przed ekranem telewizora czy przed komputerem. Jeśli w domu są dzieci, będzie to dla nich najlepsze świadectwo ze strony rodziców. Dzieci są uważnymi obserwatorami. Ponadto, trzeba pamiętać, że kościoły pozostają otwarte. Nawet jeśli ktoś ma obawy przed zarażeniem, czy z powodu limitu osób, nie zmieści się w kościele na Mszy św., a nie przeżywa kwarantanny, to warto pójść do świątyni w ciągu dnia na osobistą modlitwę przed Najświętszym Sakramentem, przed tabernakulum.

5. Rekolekcje internetowe

Obecnie jest bardzo dużo przeróżnych rekolekcji internetowych. Np. na kanale youtube’owym „Projekt kapucyński” będzie można wziąć udział w rekolekcjach „Nadchodzi niebo”. „Ekologia – wybór czy nakaz?” – to tytuł rekolekcji adwentowych, zorganizowanych przez Caritas, które będą transmitowane również w internecie na fb.com/CaritasLaudatoSi. Fundacja Radość Ewangelii zaprasza na rekolekcje online wszystkie panie. Wydarzenie nosi tytuł „Kobiety w Adwencie”. SalveNET zaprasza na internetowe rekolekcje #CałyAdwent. Każdego dnia o 11.00 na ich kanale youtube’owym będzie pojawiał się krótki filmik z rozważaniami przygotowanymi przez księży diecezji warszawsko-praskiej. To tylko niektóre z propozycji, z których na pewno warto skorzystać.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-11-25 11:23:14
miniaturka

Ryzyko zakażenia się koronawirusem w wyniku używania banknotów jest niskie

Ryzyko zakażenia się koronawirusem w wyniku dotykania banknotów jest niskie, a wirus SARS-CoV-2 utrzymuje się na nich krócej niż na wielu innych powierzchniach, z którymi ludzie stykają się na co dzień - wynika z badania opublikowanego we wtorek przez Bank Anglii (BoE).
2020-11-25 11:51:27
miniaturka

Reagujmy na przemoc domową. Kobieta może nie czuć się na siłach, by wezwać pomoc

Kobieta doświadczająca przemocy żyje w ogromnym lęku. Gdy słyszymy za ścianą krzyki, zareagujmy. Taka interwencja to sygnał dla sprawcy, że ludzie nie są obojętni – powiedziała asp. szt. Wioletta Szubska z Komendy Głównej Policji w związku z Dniem Eliminacji Przemocy wobec Kobiet.
2020-11-25 12:04:22
miniaturka

Publikacja IPN w sprawie kard. Gulbinowicza nie potwierdza oskarżeń o homoseksualizm

Wbrew wyrażanym w ostatnich tygodniach oczekiwaniom dziennikarzy wydana właśnie publikacja IPN dotycząca kontaktów kard. Gulbinowicza z SB nie zawiera informacji, które jednoznacznie miałyby potwierdzać jego homoseksualne skłonności
2020-11-25 12:40:42
miniaturka

Powstała nowa diecezja greckokatolicka w Polsce

Papież Franciszek ustanowił nową eparchię (diecezję) olsztyńsko-gdańską Kościoła greckokatolickiego w Polsce z siedzibą w Olsztynie. Pierwszym jej biskupem mianował dotychczasowego proboszcza parafii pw. Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Wałczu – ks. Arkadiusza Trochanowskiego.
2020-11-25 12:55:12
miniaturka

W Lublinie odkryto szczątki siedmiu osób w miejscach tajnych pochówków

Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN odnalazło szczątki siedmiu osób, które spoczywały pod współczesnymi mogiłami na cmentarzu w Lublinie. Część ofiar nosiła ślady po postrzałach w obrębie czaszki lub karku, charakterystyczne dla egzekucji tzw. metodą katyńską.
2020-11-25 14:12:43
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Chrześcijaństwo to pascha – przejście. Musisz przejść przez morze łez, ocean rozpaczy, rzekę beznadziei, dolinę śmierci. Przez sam środek i z podniesioną głową. Bóg nie pozwoli ci zginąć. On jest twoim wybawicielem. Patrz na Niego. Nie pytaj, jak cię uratuje, tylko ufaj.