Strona główna
opoka.org.pl
2021-08-31 12:08
MG / PAP

5-letni Afgańczyk nie może przejść przeszczepu wątroby; zabieg 6-latka we wtorek

5-letni afgański chłopiec, który zatruł się grzybami, z powodu uszkodzenia mózgu nie może przejść przeszczepu wątroby. Zabieg 6-letniego Afgańczyka odbędzie się we wtorek. Rokowanie co do przeżycia jest bardzo poważne - poinformowali we wtorek lekarze z Centrum Zdrowia Dziecka.

Autor/źródło: PAP

Lekarze z Instytutu "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka" (IPCZD) na konferencji prasowej przekazali informacje na temat stanu zdrowia afgańskich pacjentów. Afgańczycy, którzy po ewakuacji z Kabulu, trafili do ośrodka dla cudzoziemców w Podkowie Leśnej-Dębaku, zatruli się grzybami, które mieli zebrać na terenie ośrodka.


Prof. Jarosław Kierkuś poinformował, że w IPCZD przebywa troje dzieci w wieku 5, 6, 17 lat z ostrą niewydolnością wątroby po zatruciu muchomorem sromotnikowym. "Dzieci wraz z rodziną od 23 sierpnia przebywały w ośrodku dla uchodźców, gdzie w dniu 24 sierpnia spożywali grzyby. W dniu 26 sierpnia dwójka dzieci została przyjęta do Centrum Zdrowia Dziecka, a trzecie dziecko w dniu 27 sierpnia" - zrelacjonował.


"Chłopcy w wieku 5 i 6 lat od momentu przyjęcia do Centrum Zdrowia Dziecka byli w bardzo ciężkim stanie, który stale się pogarszał. Chłopcy aktualnie są hospitalizowani w oddziale intensywnej terapii. Stan chłopców jest w chwili obecnej krytyczny" - wyjaśnił prof. Kierkuś.


Lekarz poinformował, że pięciolatek został zdyskwalifikowany z leczenia przeszczepieniem wątroby ze względu na uszkodzenie centralnego układu nerwowego. "Starszy chłopiec w wieku 6 lat został zakwalifikowany do przeszczepienia wątroby. Zabieg odbywa się w dniu dzisiejszym, jednak musimy powiedzieć, że rokowanie co do przeżycia jest nadal bardzo poważne" - powiedział.


Lekarze odnieśli się też do medialnych informacji dotyczących stanu pięciolatka. Zapytani, czy mogą potwierdzić tzw. śmierć mózgu chłopca, zaprzeczyli. "Nie, dlatego że są standardy rozpoznania śmierci mózgu. My tylko wiemy, że doszło do nieodwracalnego uszkodzenia mózgu. Natomiast procedury, które mają to potwierdzić, będą przeprowadzone wtedy, kiedy pacjent będzie spełniał kryteria rozpoczęcia procedury" - tłumaczył dyrektor IPCZD dr Marek Migdał.


Trzecie z przyjętych dzieci, 17-letnia Afganka jest w stanie stabilnym. "U niej rokowanie co do przeżycia jest na chwilę obecną dość dobre" - przekazał prof. Kierkuś. Jak zaznaczył, również kilka osób dorosłych było i jest hospitalizowanych w warszawskich szpitalach po zatruciu muchomorem sromotnikowym.


Pytany o to, czy dawca jest z bezpośredniej rodziny, prof. Piotr Kaliciński kierownik kliniki chirurgii i transplantologii potwierdził i zaznaczył, że musi to być taka osoba "bo pacjenci są co prawda pochodzenia afgańskiego, ale przeszczep jest w Polsce i stosujemy się do polskiego prawa". "W związku z tym są to członkowie rodziny, to nie jest linia prosta więc wszystko musiało przejść procedury sądowe" - dodał.


Lekarze przypomnieli również o prowadzonej od kilku lat kampanii, żeby dzieci nie jadły grzybów. "My przez ostatnie 5-6 lat nie mieliśmy żadnego zatrucia u dziecka polskiego. W latach dziewięćdziesiątych przyjmowaliśmy po 20-30 pacjentów. W sierpniu mieliśmy codziennie przyjęcia. Na szczęście kampania dała efekty" - powiedzieli lekarze. "Grzyb dla dziecka nie ma żadnych wartości odżywczych, a może stanowić śmiertelne zagrożenie" - dodali.


Rzecznik Urzędu do Spraw Cudzoziemców Jakub Dudziak podkreśla, że nie wiadomo, dlaczego Afgańczycy zebrali i zjedli trujące grzyby. Zapewnia przy tym, że obywatele Afganistanu mają w ośrodkach zapewnione trzy pełne posiłki dziennie, w tym obiad składający się z dwóch dań, a także dostęp do ciepłych napojów przez całą dobę. W związku z zatruciem pracownicy wszystkich ośrodków dla cudzoziemców uczulą Afgańczyków, aby nie spożywali produktów niewiadomego pochodzenia, zaś rodziny tych, którzy ulegli zatruciu i przebywają w szpitalu, będą mogły skorzystać z opieki psychologicznej.


Po ewakuacji afgańskich współpracowników Polskiego Kontyngentu Wojskowego oraz polskiej dyplomacji pod opieką Urzędu do Spraw Cudzoziemców znalazło się 1021 obywateli Afganistanu. Afgańczycy przebywają w ośrodkach dla cudzoziemców oraz w placówkach wojewodów wyznaczonych do odbycia kwarantanny po wjeździe do Polski. W ośrodkach mają zapewnione zakwaterowanie, wyżywienie, środki higieny osobistej, pomoc medyczną, psychologiczną oraz rzeczową (ubrania, zabawki dla dzieci itp.). (PAP)


Autorki: Marta Stańczyk, Agnieszka Ziemska

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-08-31 10:34:19
miniaturka

Prymas: parafia nie jest mechanizmem - musi być otwartą wspólnotą, głoszącą Jezusa

„Parafia musi być wspólnotą otwartą, elastyczną, gotową na zmiany, a nie skostniałą nienaruszalną strukturą, zamkniętą i skoncentrowaną na sobie” – mówił 30 sierpnia w Gnieźnie Prymas Polski abp Wojciech Polak.
2021-08-31 10:45:19
miniaturka

Dr hab. Aleksander Bańka: „Liczę na przebudzenie w Kościele”

„Liczę na przebudzenie w Kościele, liczę, że ludzie którzy kochają Kościół, którzy żyją jego problemami, dzięki procesowi synodalnemu poczują się wysłuchani” - mówi Aleksander Bańka, profesor Uniwersytetu Śląskiego, delegat Kościoła w Polsce na otwarcie Synodu Biskupów w Rzymie
2021-08-31 10:55:07
miniaturka

Badanie: ponad połowa Polaków obawia się czwartej fali COVID-19

Ponad połowa społeczeństwa boi się czwartej fali pandemii. Jak wynika z badania, rozwoju epidemii bardziej obawiają się osoby zaszczepione niż niezaszczepione.
2021-08-31 12:19:58
miniaturka

Podczas próby aborcji stracił nogi, dziś startuje na paraolimpiadzie

W paraolimpijskim biogramie Erniego Gawilana odnotowano, że „urodził się bez dolnych części nóg i ze słabo rozwiniętym lewym ramieniem”. Nie zaznaczono, że jego niepełnosprawność to efekt aborcji. „Musiałam dobrze pływać nawet w łonie matki, skoro przeżyłem aborcję” – żartuje sportowiec.
2021-08-31 12:56:36
miniaturka

Reżyser dokumentu o Matce Czackiej: chciałem zrobić film nie tylko dla wierzących

Chciałem zrobić film nie tylko dla ludzi wierzących. W Laskach panuje jakaś przedziwnie duchowa atmosfera, która sprawia, że ludzie tam wracają. Dziś nie ma już miejsc, w których tak jak tam ścierały się różne opinie a ludzie dyskutowali z szacunkiem - mówi reżyser filmu „Widzieć w ciemności”
2021-08-31 13:01:35
miniaturka

Kobiety osadzone w kalifornijskich więzieniach powinny spodziewać się gwałtów

Odkąd kalifornijskie prawo umożliwia transseksualnym mężczyznom przenoszenie do kobiecych więzień, więźniarki zachodzą w ciążę – alarmuje „Breitbart News”.