Strona główna
opoka.org.pl
2021-08-17 10:19
JR / PAP

49 bibliotek publicznych otrzyma wsparcie finansowe na rozwój czytelnictwa

49 bibliotek publicznych w 14 województwach otrzyma łącznie ok. 5,4 mln zł – poinformowało w poniedziałek Narodowe Centrum Kultury. Pieniądze te – jak podało NCK – mają być przeznaczone na działania związane z Narodowym Programem Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

Autor/źródło: PAP

Decyzję o przyznaniu dofinansowań projektom najlepiej ocenionym w konkursie BLISKO (akronim od słów Biblioteka, Lokalność, Inicjatywy, Społeczność, Kooperacja i Oddolność), zrealizowanym przez NCK i stanowiącym element Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0., podjął wicepremier, szef MKDNiS Piotr Gliński.

„Dotacje w wysokości od 100 000 zł do 134 700 zł wesprą działania beneficjentów, realizowane w cyklu dwuletnim, w terminie od 1 września 2021 r. do 15 listopada 2022 r.” – podało NCK. Wymieniło także zadania dofinansowane z budżetu programu takie jak podnoszenie kompetencji pracowników bibliotek, budowanie i wzmacnianie lokalnych partnerstw na rzecz rozwoju czytelnictwa i realizację wraz z partnerami projektów edukacyjno-animacyjnych.

Centrum przypomniało też, że konkurs BLISKO adresowany jest do bibliotek publicznych będących samodzielnymi samorządowymi instytucjami kultury oraz do samorządowych instytucji kultury, w skład których wchodzą wyodrębnione organizacyjnie biblioteki publiczne. Organem założycielskim jest dla nich odpowiednio: gmina wiejska i gmina miejsko-wiejska bez ograniczenia liczby mieszkańców oraz gmina miejska lub miasto na prawach powiatu do 100 tys. mieszkańców.

Konkurs BLISKO ma na celu m.in. włączenie nowych środowisk w działalność bibliotek i aktywizacja społeczności lokalnych w działania na rzecz upowszechniania czytelnictwa, a także nawiązywanie i rozwijanie lokalnych partnerstw na rzecz wzmacniania roli bibliotek jako lokalnych centrów dostępu do wiedzy i kultury. „Jako tzw. trzeciego miejsca (po domu i pracy) jednoczącego społeczność lokalną – przestrzeni do spotkań, wspólnej pracy, działalności twórczej, promowania aktywności czytelniczej oraz odpoczynku” – podało NCK, dodając, że celem konkursu jest także podnoszenie kompetencji pracowników bibliotek publicznych.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 to - jak podało NCK - wieloletni program rządowy na lata 2021–25, w ramach którego ponad miliard złotych zostanie przeznaczony na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce. To największy i jeden z najważniejszych – z uwagi na skalę oddziaływania i budżet – programów wieloletnich MKDNiS, realizowany we współpracy z MEiN, Biblioteką Narodową, Instytutem Książki oraz Narodowym Centrum Kultury.

„Program ma na celu tworzenie warunków rozwoju i rozwój czytelnictwa w Polsce poprzez kształtowanie i promowanie postaw proczytelniczych oraz wzmacnianie roli bibliotek publicznych, pedagogicznych i szkolnych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy” – dodało NCK.


Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-08-17 09:28:38
miniaturka

Dworczyk: polskie samoloty są w drodze do Afganistanu. Do ewakuacji jest ok. 100 osób

Dwa polskie samoloty wojskowe są w drodze do Afganistanu, a trzeci wystartuje wkrótce. Na liście do ewakuacji jest około 100 osób, które współpracowały z Polskim Kontyngentem Wojskowym czy polską placówką dyplomatyczną – poinformował we wtorek szef KPRM Michał Dworczyk.
2021-08-17 09:40:22
miniaturka

Soros przelewa milion dolarów grupie chcącej pozbyć się amerykańskiej policji

Obecnie w USA odnotowuje się niespotykany od dawna wzrost przestępczości. Tymczasem finansista i miliarder George Soros postanowił przekazać milion dolarów na działalność amerykańskiej grupy lewicowej, chcącej zmniejszyć finansowanie tamtejszej policji – donosi „La Gaceta de la Iberosfera”.
2021-08-17 09:55:22
miniaturka

Szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani poronień

Często powtarzane są twierdzenia, że szczepienia przeciwko COVID-19 mogą u kobiet powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News.
2021-08-17 10:24:04
miniaturka

“Od czasu wywózki na Syberię, nigdy nie byłam w Polsce….”

Franciszka Kozycz z domu Lichodziejewska – obecnie mieszka w domu im. Mikołaja Kopernika w Toronto. Jako nastolatka została wywieziona na Syberię. W Iraku wstąpiła do Wojska Polskiego. Podczas wojny pracowała jako kierowca ciężarówki, którą przewoziła między innymi żołnierzy, rannych w bitwie o Monte Cassino. Po wojnie zamieszkała w Wielkiej Brytanii, a następnie przeprowadzila się do Kanady.
2021-08-17 10:33:59
miniaturka

Minister edukacji podpisał rozporządzenie zmieniające wykaz lektur

Zmiany w wykazie lektur, dodanie podstawy programowej z przedmiotu „historia tańca”, zmiana sposobu realizacji zajęć z wychowania do życia w rodzinie – to najważniejsze wskazane przez MEiN kwestie ujęte w rozporządzeniach podpisanych przez ministra edukacji i nauki.
2021-08-17 10:41:04
miniaturka

Do 2025 r. elektroniczne zarządzanie dokumentacją będzie w każdym urzędzie publicznym

Do 2025 roku systemy elektronicznego zarządzania dokumentacją powinny funkcjonować w każdym publicznym urzędzie – takie są założenia rządowe. Białostocki oddział NASK ma dostać w najbliższych latach po 50 mln zł rocznie na rozbudowę systemu EZD i jego wdrażanie.