Strona główna
opoka.org.pl
2019-06-05 10:47
Anna Bajon / Izabela Tyras – Polska (Radio Jasna Góra)

40. rocznica pierwszej wizyty Papieża na Jasnej Górze

Na Jasnej Górze obchodzono dzień dziękczynienia za I pielgrzymkę Jana Pawła II. Dokładnie 40. lat temu – 4 czerwca 1979 r. papież z Polski przybył do Sanktuarium.

Autor/źródło: Ewa Klejnot-Schreiber, licencja: CC BY

Ta rocznica przeżywana jest bardzo uroczyście. To dlatego, że wizyta rodaka miała przełomowe znaczenie. Po raz pierwszy następca Piotra przekroczył progi Kaplicy Matki Bożej, potwierdził swoje zawierzenie Maryi i określił rolę Jasnej Góry w życiu Kościoła i Narodu.

Przeor Jasnej Góry, o. Marian Waligóra podkreśla, że maryjna pobożność Jana Pawła II jest dla nas wciąż wielkim zadaniem. Podobnie jak miłość do Ojczyzny:

„Ukazuje się papież jako wielki patriota, który po prostu kocha tę ziemię z której wyrósł. Dlatego tak wzruszające jest dla nas wracanie do tej pielgrzymki tutaj na Jasnej Górze, bo tu jest zawierzenie, zaufanie do Maryi, ale obok tego z wielką miłością podchodzimy do naszej Ojczyzny, której historia wpisana jest w życie tego sanktuarium”

Paulini i pielgrzymi dziękują za św. Jana Pawła II, a czynią to wraz ze świadkiem jego życia i posługi kard. Stanisławem Dziwiszem podczas uroczystej Mszy św. W programie także wieczór poezji Karola Wojtyły, a po Apelu wspólna „Barka” pod pomnikiem papieża z Polski. W ramach projektu „Nadzieja. Zwycięstwo” wspartego przez program Niepodległa dla uczniów przygotowane zostało specjalne spotkanie „Tu zawsze byliśmy wolni” i spacer papieskimi śladami.

„To postać bardzo ważna dla całego narodu i naprawdę warto się zagłębić w ten temat. Nie pokazywali tego w mediach, tylko wszystko było ciche, a tak naprawdę Polacy byli z tego dumni i pokazywali, że są jednością, że są katolikami”.


Świętowanie papieskiej rocznicy potrwa do czwartku, 6 czerwca i uwieńczy je promocja najnowszych książek o wydarzeniach z 1979 r. i koncert muzyka młodego pokolenia Antka Smykiewicza.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-06-05 09:34:36
miniaturka

Amerykańscy sędziowie u Papieża

Papież Franciszek spotkał się wieczorem z uczestnikami konferencji amerykańskich sędziów. Przybyli oni z całego kontynentu, od Argentyny po Kanadę, aby wziąć udział w sesji zorganizowanej przez Papieską Akademię Nauk Społecznych na temat: „Prawa socjalne i nauczanie Papieża Franciszka”.
2019-06-05 09:57:01
miniaturka

Duchowe odrodzenie w Chinach rozpoczęło się w 1989 r.

Religijne odrodzenie, które przeżywają w ostatnich latach Chiny jest konsekwencją wydarzeń na placu Niebiańskiego Spokoju.
2019-06-05 10:07:15
miniaturka

Brat Alois dla "La Croix": Jesteśmy winni przejrzystość przybywającym do Taizé

Przeor ekumenicznej wspólnoty z Taizé brat Alois poinformował wczoraj wieczorem w oświadczeniu, że w okresie od lat 50. do lat 80. ub. wieku trzech braci – członków wspólnoty, z których dwóch już nie żyje, dopuściło się wykorzystywania seksualnego małoletnich.
2019-06-05 11:05:54
miniaturka

Liczne profanacje podczas manifestacji ruchu LGBT – interwencja Ordo Iuris

W trakcie demonstracji ruchu LGBT w Gdańsku doszło do licznych naruszeń prawa w tym znieważania przedmiotu czci religijnej oraz obrazy uczuć religijnych. W związku z tymi wydarzeniami prawnicy Ordo Iuris złożyli zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.
2019-06-05 11:54:48
miniaturka

Papież wzywa do "minuty dla pokoju"

O "minutę dla pokoju" zaapelował Franciszek na zakończenie audiencji ogólnej 5 czerwca na Placu św. Piotra w Watykanie.
2019-06-05 12:34:45
miniaturka

ONZ: siedem milionów ludzi rocznie umiera na skutek zanieczyszczenia powietrza!

ONZ ostrzega przed katastrofalnymi skutkami dla zdrowia ludzkiego, jakie pociąga za sobą zanieczyszczenie powietrza.