Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2019-06-05 10:47
Anna Bajon / Izabela Tyras – Polska (Radio Jasna Góra)

40. rocznica pierwszej wizyty Papieża na Jasnej Górze

Na Jasnej Górze obchodzono dzień dziękczynienia za I pielgrzymkę Jana Pawła II. Dokładnie 40. lat temu – 4 czerwca 1979 r. papież z Polski przybył do Sanktuarium.

Autor/źródło: Ewa Klejnot-Schreiber, licencja: CC BY

Ta rocznica przeżywana jest bardzo uroczyście. To dlatego, że wizyta rodaka miała przełomowe znaczenie. Po raz pierwszy następca Piotra przekroczył progi Kaplicy Matki Bożej, potwierdził swoje zawierzenie Maryi i określił rolę Jasnej Góry w życiu Kościoła i Narodu.

Przeor Jasnej Góry, o. Marian Waligóra podkreśla, że maryjna pobożność Jana Pawła II jest dla nas wciąż wielkim zadaniem. Podobnie jak miłość do Ojczyzny:

„Ukazuje się papież jako wielki patriota, który po prostu kocha tę ziemię z której wyrósł. Dlatego tak wzruszające jest dla nas wracanie do tej pielgrzymki tutaj na Jasnej Górze, bo tu jest zawierzenie, zaufanie do Maryi, ale obok tego z wielką miłością podchodzimy do naszej Ojczyzny, której historia wpisana jest w życie tego sanktuarium”

Paulini i pielgrzymi dziękują za św. Jana Pawła II, a czynią to wraz ze świadkiem jego życia i posługi kard. Stanisławem Dziwiszem podczas uroczystej Mszy św. W programie także wieczór poezji Karola Wojtyły, a po Apelu wspólna „Barka” pod pomnikiem papieża z Polski. W ramach projektu „Nadzieja. Zwycięstwo” wspartego przez program Niepodległa dla uczniów przygotowane zostało specjalne spotkanie „Tu zawsze byliśmy wolni” i spacer papieskimi śladami.

„To postać bardzo ważna dla całego narodu i naprawdę warto się zagłębić w ten temat. Nie pokazywali tego w mediach, tylko wszystko było ciche, a tak naprawdę Polacy byli z tego dumni i pokazywali, że są jednością, że są katolikami”.


Świętowanie papieskiej rocznicy potrwa do czwartku, 6 czerwca i uwieńczy je promocja najnowszych książek o wydarzeniach z 1979 r. i koncert muzyka młodego pokolenia Antka Smykiewicza.

Źródło: www.vaticannews.va


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Jan Paweł II, Jasna Góra, 40. rocznica