Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2018-09-09 18:30
ek / BP KEP

325. rocznica pełnej jedności eparchii przemyskiej ze Stolicą Apostolską

Z okazji rocznicy, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki skierował list na ręce abp Eugeniusza Popowicza, metropolity archidiecezji warszawsko-przemyskiej obrządku bizantyjsko-ukraińskiego.

Autor/źródło: ks. Waldemar Wesołowski, licencja: CC BY

"Dzisiejsza rocznica to kolejne potwierdzenie, że to, co w ludzkich oczach jest trudne, a czasem nawet niemożliwe, możliwe jest dla Boga i dla tych, którzy uważnie wsłuchują się w Jego wołanie. Składam dzięki Bogu za to, że niesprawiedliwość i cierpienie nie przemogły przebaczenia i pojednania." – napisał abp Stanisław Gądecki.

Rocznica, którą dzisiaj wspominamy jest ważnym dniem nie tylko dla Kościoła greckokatolickiego, ale i dla Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce, gdyż ze zrządzenia Bożej Opatrzności, od 1692 roku historia eparchii przemyskiej, a od 1996 archieparachii przemysko-warszawskiej – związana jest z losami Rzeczypospolitej i losami Kościoła łacińskiego w Polsce” – napisał abp Gądecki w liście do abp. Popowicza.

Przewodniczący Episkopatu Polski przytoczył słowa Ojca Świętego Jana Pawła II wygłoszone w Kijowie w czerwcu 2011 r., że „droga do zbawienia prowadzi przez ‘bycie jednością’, które na wzór życia Trójcy Przenajświętszej winno kształtować codzienne doświadczenie i postępowanie wszystkich Jego uczniów”.

Wyraził też wdzięczność Bogu za świadectwo wiary grekokatolików, „za ich wierność Chrystusowi i Ewangelii, wyrażoną w jedności z biskupem Rzymu i potwierdzoną niezłomną postawą męstwa pośród prześladowań, zwłaszcza w czasie rozbiorów, wojen i w okresie reżimu komunistycznego, którego działania doprowadziły do praktycznej likwidacji greckokatolickich struktur kościelnych w Polsce”. W tym kontekście wspomniał męczenników z Pratulina i Drelowa, z ówczesnej greckokatolickiej diecezji chełmskiej.

Podkreślił, że historia Kościoła greckokatolickiego i rzymskokatolickiego, to historia nie tylko braci Polaków, dwóch różnych obrządków, ale to również historia Polaków i Ukraińców dwóch obrządków. „To historia tak piękna i bliska, jak i bolesna i trudna. Składam dzięki Bogu za to, że niesprawiedliwość i cierpienie nie przemogły przebaczenia i pojednania” – napisał. Przypomniał, że z inicjatywy św. Jana Pawła II przed 30 laty w Rzymie w październiku 1987 r. przedstawiciele Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego i Konferencji Episkopatu Polski podpisali historyczne deklaracje o przebaczeniu i pojednaniu między Polakami i Ukraińcami.

Ten ważny proces, trwający po dziś dzień, wymaga czasu. Wymaga spotkań i rozmów. Wymaga pokory, odwagi i stawania w prawdzie. Wymaga uderzenia się w piersi i jeszcze gorliwszej modlitwy” – napisał abp Gądecki. Podkreślił, że zapoczątkowany proces pojednania i dialogu wymaga odpowiedzialności w pokonywaniu różnych trudności, „aby stawał się on coraz bardziej dojrzały i owocny”. „Wymaga podejmowania tematów, o których trudno było mówić 30 lat temu. Wymaga oczyszczenie pamięci historycznej, nie z prawdy, ale ze złych emocji, które – niszczą nasze wzajemne relacje. To jest warunkiem tego, by owe „dziś” grekokatolików i rzymskich katolików w Polsce i na Ukrainie było wypełnione prawdziwym i głębokim szacunkiem i miłością” – czytamy w liście.

Na zakończenie abp Gądecki zapewnił w imieniu Konferencji Episkopatu Polski, że dialog i pojednanie to „nieustanne wyzwanie, które chcemy nieustannie podejmować”.

List podczas uroczystości odczytał abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

Pełna treść listu dostępna jest: tutaj.


BP KEP


Podziel się tym materiałem z innymi: