Strona główna
opoka.org.pl
2019-12-03 09:42
kk / Krzysztof Bronk - Watykan / VA

30 lat wizyty Gorbaczowa w Watykanie: decydowały się losy świata

Gorbaczow wiedział, że Jan Paweł II zmienia bieg historii, a Papież był świadomy, że to właśnie ten radziecki przywódca może zapewnić pokojowy przebieg trwających właśnie przemian, powstrzymać Armię Czerwoną przed ingerencją w krajach, które wymykają się Moskwie spod kontroli.

Autor/źródło: Fot. Pexels

W tych kategoriach Bernard Lecomte postrzega znaczenie historycznej wizyty Gorbaczowa w Watykanie. Wczoraj minęła jej 30 rocznica.

 Lecomte zanim trafił jako korespondent francuskich mediów do Watykanu, był jednym z najlepszych znawców Europy Środkowowschodniej. Z tej perspektywy postrzegał też audiencję Gorbaczowa u Papieża Polaka. Przypomina, że Jan Paweł II radykalnie zmienił watykańską Ostpolitik. Bazując na doświadczeniu wyniesionym z Polski, trzymał się prostej zasady: „z komunistami się nie negocjuje”, i dzięki temu wygrał. Gorbaczow z kolei nigdy nie interesował się religią. Jej znaczenie odkrył dopiero w 1988 r., kiedy Rosja obchodziła 1000-lecie chrztu. To właśnie przy tej okazji Jan Paweł II zaprosił Gorbaczowa do Watykanu – wspomina Bernard Lecomte.

Lecomte: Zbliżyła ich idea jedności Europy o dwóch płucach

“ Na zakończenie ich rozmowy, która trwała 80 minut, bardzo intensywne spotkanie twarzą w twarz, Gorbaczow wyszedł cały uśmiechnięty, zapewniając, że wydarzyło się coś nadzwyczajnego. Zadowolony był również Jan Paweł II. Okazało się, że ci dwaj Słowianie znaleźli wspólny grunt, wspólne wartości – mówi Radiu Watykańskiemu Bernard Lecomte. – Jan Paweł II od dawna nawoływał, by Europa oddychała swymi dwoma płucami. Gorbaczow podjął ten sam temat. Chciał, by wszyscy Europejczycy razem odkryli własną kulturę, wspólną przeszłość i wspólną przyszłość. Chciał, by Europa zrozumiała, że nie potrzebujemy Ameryki, jej imperializmu, jak mówił, by razem tworzyć wspólną historię. Ta idea jedności kontynentu ich zbliżyła, świadomość, że Europa ma własną kulturę i że to na tej podstawie mają budować swoją przyszłość.”

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-12-03 08:22:21
miniaturka

Abp Francji mówi o różnych rodzajach cenzury w jego kraju

Cenzura we Francji jest faktem. Jeśli ktoś myśli inaczej niż większość, nie może się wypowiadać w miejscach publicznych - mówi arcybiskup Paryża.
2019-12-03 08:24:56
miniaturka

Boliwijczycy z nadzieją patrzą w przyszłość dzięki Caritas

W Adwencie dla dzieci, które mają właśnie wakacje Caritas organizuje m.in. tzw. szkółki bożonarodzeniowe. Duży akcent kładzie się też na rodzinę.
2019-12-03 08:44:12
miniaturka

Belgia: parlament chce późnych aborcji, wyborcy nie

Proaborcyjnemu lobby udało się uzyskać poparcie 90 proc. francuskojęzycznych parlamentarzystów, podczas gdy, jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie sieci RTL, 75 proc. francuskojęzycznych wyborców sprzeciwia się liberalizacji aborcji.
2019-12-03 09:54:14
miniaturka

Franciszek na Adwent zachęca do czuwania i wolności serca

"Adwent prowadzi nas do świętowania Bożego Narodzenia i przypomina, że Jezus przychodzi każdego dnia do naszego życia i powróci w chwale u kresu czasów. Ta pewność skłania nas do patrzenia w przyszłość z ufnością.” - powiedział Franciszek.
2019-12-03 11:32:08
miniaturka

500 - lecie pierwszej Mszy w Argentynie

Kościół w Argentynie rozpocznie 8 grudnia Rok Maryi. Ma być on zachętą do zawierzenia pogrążonego w kryzysie tamtejszego Kościoła Matce Bożej, która przez wieki szczególnie dawała o sobie znać w tamtym kraju.
2019-12-03 11:45:17
miniaturka

70 lat w służbie 7 papieży. Kim jest Maria do Céu Pereira?

90 - letnia Maria do Céu Pereira ze Zgromadzenia Franciszkanek Misjonarek Maryi, która służyła papieżowi i podczas II Sobory Watykańskiego codziennie rano modliła się w kaplicy o jego dobre owoce wczoraj obchodziła swój jubileusz.