Strona główna
opoka.org.pl
2018-04-13 10:45
Anna Bajon / ks. S. Kreczmański - http://archidiecezjakatowicka.pl

29 rocznica śmierci ks. bpa Herberta Bednorza

Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc przewodniczył Eucharystii w katowickiej archikatedrze Chrystusa Króla.

Autor/źródło: Czesław Mauer - Wydawnictwo Emmanuel

Metropolita katowicki podczas Eucharystii podkreślał w sposób szczególny dwie przestrzenie aktywności śp. Ks. Bp Herberta Bednorza. – Po pierwsze był obrońcą niedzieli i za to mu dziękujemy. Wiemy, jak ta przestrzeń jest ważna – mówił abp Skworc.

Podczas Mszy Św. homilię wygłosił ks. dr Marek Panek, rektor Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach.

Po zakończonej Eucharystii metropolita katowicki wraz z kapłanami oraz alumnami Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego udali się na chwilę modlitwy do krypty grobowej katowickich biskupów, gdzie spoczywa bp Herbert Bednorz oraz bp Stanisław Adamski i bp Arkadiusz Lisiecki.

Biskup Bednorz był pasterzem diecezji katowickiej w latach 1967-1985. Urodził się 22 wrześnie 1908 r. w Gliwicach, a następnie w 1922 r. rodzina przeniosła się do Katowic i zamieszkała na terenie parafii mariackiej. Po święceniach prezbiteratu posługiwał w Gliwicach, a następnie studiował w Leuven i Paryżu. Po posłudze w Brzezinach Śląskim kierował referatem duszpasterskim katowickiej kurii. W 1950 roku został koadiutorem bp Stanisława Adamskiego. Od 1967 roku pasterzował w diecezji katowickiej jako jej czwarty biskup. Zmarł 12 kwietnia 1989 roku i został pochowany w krypcie grobowej archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy