Strona główna
opoka.org.pl
2018-08-24 13:43
S. Zielińska / BP KEP

26 sierpnia: Maryja Częstochowska, Opiekunka Narodu Polskiego

Jasna Góra to – jak powiedział papież Franciszek – duchowa stolica Polski. Maryja jest dla narodu polskiego Matką, Królową i Opiekunką.

Autor/źródło: Ewa Klejnot-Schreiber, licencja: CC BY

W najtrudniejszych momentach dziejowych, Polacy udają się do Tej, którą obrali za Opiekunkę Narodu. „Pielgrzymowanie pątników na Jasną Górę nie ustało nawet w czasie zaborów, okupacji i reżimu komunistycznego. W wolnej Polsce pielgrzymi udają się do Jasnogórskiej Matki w licznych pielgrzymkach pieszych, rowerowych, konnych, motocyklowych a nawet na rolkach, by powierzyć Maryi swoje osobiste i narodowe intencje. Głównymi intencjami tegorocznych pielgrzymek jest dziękczynienie za 100-lecie odzyskania niepodległości oraz 40-lecie wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową” – powiedział ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Episkopatu.

Pielgrzymki przybywają na Jasną Górę przez cały rok. Grupowo i indywidualnie nawiedza rokrocznie jasnogórskie sanktuarium ok. 4 milionów pielgrzymów. Szczyt pielgrzymkowy przypada na lipiec i sierpień, kiedy to na Jasną Górę zdążają pątnicy w ponad 40 diecezjalnych i kilkudziesięciu regionalnych pielgrzymkach. Najdłuższą drogę – 617 km – mają do pokonania pielgrzymi z Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Na Jasną Górę przybyło też w tym roku 113 pielgrzymek rowerowych.

W przededniu uroczystości spotka się na Jasnej Górze Rada Biskupów Diecezjalnych. Przedmiotem obrad będą ważne sprawy dotyczące Kościoła katolickiego w Polsce i na świecie. W Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej księża biskupi wezmą udział we Mszy św. na jasnogórskim szczycie z udziałem tysięcy pielgrzymów. Eucharystii przewodniczył będzie i homilię wygłosi abp Wojciech Polak, Prymas Polski.

Święto Matki Bożej Częstochowskiej ustanowił dla jasnogórskiego sanktuarium papież Pius X w 1904 roku. Następnie papież Pius XI, w roku 1931, ustalił obchodzenie święta na 26 sierpnia. Cztery lata później zostały zatwierdzone teksty liturgiczne przeznaczone na uroczystość NMP Częstochowskiej, które mówią o opiece Maryi nad Polską. Od roku 1956 uroczystość obchodzona jest w całej Polsce.

BP KEP/episkopat.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-08-24 12:21:22
miniaturka

Rajcza: uczestnicy ewangelizacyjnej wyprawy rowerowej „Rozkręć wiarę” wrócili do domu

Ósma wyprawa na jednośladach, w ramach ewangelizacyjnego projektu, polegała na przejechaniu 2700 km z Żywca do La Salette oraz Rzymu i pokonaniu dziesięciu alpejskich przełęczy.
2018-08-24 12:50:11
miniaturka

Lublin: Jerycho „młodzież”

Nabożeństwo Jerycho „młodzież”, które odbędzie się w piątek 21 września w kościele kapucynów na Poczekajce w Lublinie, to ważny element przygotowań przed rzymskim Synodem Biskupów na temat młodzieży.
2018-08-24 13:27:32
miniaturka

Dzieci z Wadowic wyruszyły "Z Lolkiem do szkoły"

W dniu 23 sierpnia wadowiccy uczniowie otrzymali wyprawki szkolne w ramach akcji "Z Lolkiem do szkoły", którą już po raz piąty zorganizowało Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach.
2018-08-24 13:48:56
miniaturka

Dzień Adopcji Serca 2018

Po raz drugi z inicjatywy Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata MAITRI w Kościele katolickim będzie obchodzony Dzień Adopcji Serca. 5 września oraz w sąsiadujące dni w różnych miastach Polski, ale także w Czechach, na Słowacji i w krajach misyjnych spotkamy się na modlitwie i agapie.
2018-08-24 14:25:58
miniaturka

Spotkanie Rodzin to okazja by przemyśleć tajemnicę miłości we współczesnym świecie

Rodziny z ponad 100 krajów świata biorą udział w trwającym od 21 do 26 sierpnia w Dublinie XI Spotkaniu Rodzin. – To okazja, by jeszcze raz przemyśleć tajemnicę miłości we współczesnym świecie – podkreśla ks. Przemysław Drąg.
2018-08-24 14:45:48
miniaturka

Bp Solarczyk: pytanie o młodzież to pytanie o kształt i przyszłość Kościoła

Pytanie o młodzież to pytanie o kształt i przyszłość Kościoła; o to, jaką tworzymy wspólnotę i jak przeżywamy wiarę – wyjaśnił przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży bp Marek Solarczyk.