Strona główna
opoka.org.pl
2019-11-20 15:05
Małgorzata Strzelec / ks. Krzysztof Ordziniak

22. XI. pogrzeb śp.Ks. Kan. Pawła Kubiaka proboszcza i kustosza sanktuarium w Tursku

22.listopada 2019 roku o godz. 11:00 w Tursku odbędą się uroczystości pogrzebowe śp.Ks.Kan.Pawła Kubiaka, wieloletniego proboszcza i kustosza sanktuarium Matki Bożej Łaskawej.

Ks.Kan. Paweł Kubiak
Autor/źródło: Archiwum parafii pw. Świętej Trójcy wMikstacie

18. listopada w wieku 62 lat, z których ponad 36 w posłudze kapłańskiej, Pan powołał do siebie, długoletniego proboszcza mojej rodzinnej parafii w Tursku Ks. Kan. Pawła Kubiaka. Ostatni okres Jego życia naznaczony był cierpieniem, znoszonym z cierpliwością i w duchu zaufania Bogu. Gdy dowiedziałem się o chorobie swojego Ks. Proboszcza otoczyłem Go modlitewną wraz z mikstackimi parafianami prosząc Pana Boga o łaskę uzdrowienia i ulgę w cierpieniu. Inny był jednak zamysł i plan Boga względem Ks. Kan. Pawła. Dane mi było towarzyszyć śp. Ks. Kan. Pawłowi w ostatnich chwilach Jego ziemskiej wędrówki, przy szpitalnym łóżku.

     Śp. Ksiądz kanonik Paweł posługiwał w Tursku w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej przez ponad 26 lat. Czynił to z wielkim zaangażowaniem, oddaniem troszcząc się by jak najwięcej osób nawiedzało sanktuarium i mogło doświadczyć miłości Matki Bożej Łaskawej, Tej którą On  w sposób szczególny ukochał od pierwszych dni swego pasterzowania  w turskiej wspólnocie.

To w czasie Jego posługi sprawowałem właśnie tam prymicyjną Mszę Świętą. Swoim modlitewnym wsparciem, dobrą i życzliwą radą towarzyszył mi przez wszystkie dotychczasowe lata kapłańskiej posługi.  Z wielką otwartością witał mnie podczas pobytów w rodzinnej parafii. Troskliwością otaczał swoich parafian, powierzone Jego opiece Maryjne Sanktuarium.

Korzystała z Jego kapłańskiej posługi także mikstacka parafii, w której obecnie jestem proboszczem.  Przypomnę kilka takich momentów. W 2017 roku Ksiądz Kanonik Paweł podczas uroczystości odpustowych ku czci św. Rocha w naszym Diecezjalnym Sanktuarium przewodniczył mszy świętej w intencji pielgrzymów, gospodarzy oraz o Boże błogosławieństwo w pracy i inwentarzu. Posługiwał w parafii wiejskiej i doskonale rozumiał trud pracy rolników. Dał temu wyraz w wygłoszonej wówczas homilii. Zwrócił uwagę, że dzięki ludzkiej pracy pięknieje polska ziemia, że jest ona ubogacana przez człowieka. Jednocześnie zaakcentował że zadaniem, powołaniem wierzących jest osiągniecie zbawienia, w związku z tym powinni znaleźć czas, by oddać chwałę Bogu. Zachęcał licznie zebranych na Mikstackim Wzgórzu wiernych do modlitwy, poszukiwania drogi swego powołania, do pracy nad sobą. Dziś, gdy Pan powołał Księdza Kanonika Pawła te słowa brzmią jak swoisty testament. Słowa te realizował On w swoim życiu. Odpowiedział na słowa zaproszenia Jezusa: Pawle, Ty pójdź za mną i wiernie kroczył drogą swego powołania sprawując sakramenty, troszcząc się o wzrastanie w wierze, tych którzy zostali powierzeni Jego duszpasterskiej posłudze.  W roku 2018, kiedy obchodziliśmy 100.lecie konsekracji naszej mikstackiej fary Ksiądz Kanonik Paweł przewodniczył sumie odpustowej ku czci Trójcy Przenajświętszej. Jak sam powiedział zaproszenie na tę uroczystość sprawiło Mu wielką radość. Ubogacił nas wszystkich swoimi słowem skierowanym do nas. Zwrócił uwagę na potęgę działania Trójcy Świętej w naszym życiu. Jednocześnie przypomniał nam, że zbawienia przyszło przez krzyż i zachęcał byśmy zapytali siebie, czy potrafimy być wierni Bogu w cierpieniu, czy potrafimy, czy umiemy dźwigać swój krzyż. My dziś możemy deklarować Panu Bogu wierność w cierpieniu, ale wiem, że śp. Ks. Kan. Paweł zdał w swoim życiu egzamin z wierności Panu Bogu w chwilach trudnego doświadczania krzyża ciężkiej, nieuleczalnej choroby. Ostatni raz Ksiądz Kan. Paweł był w naszej mikstackiej parafii na uroczystościach odpustowych ku czci św. Rocha w 2019 roku. Nikt nie przypuszczał wtedy, że będzie to Jego ostatni pobyt w parafii posługiwania syna Turskiej Ziemi.

Jestem winien śp. Księdzu Kanonikowi słowa podziękowania za posługę w czasie choroby mojego Taty, za pomoc i słowa kapłańskiej otuchy po Jego odejściu do Pana.

Wiadomość o śmierci księdza Kanonika Pawła napełniła  smutkiem serca wielu osób, ale jednocześnie rodzi się nadzieja, że przecież kiedyś się spotkamy ze śp. Księdzem Kanonikiem Pawłem, bo przecież wierzymy, że życie ludzkie zmienia się, ale się nie kończy. Więc Bogu niech będą dzięki, że na drogach ziemskiej pielgrzymki postawił śp. Ks. Kan. Pawła, Kapłana, którego życie było świadectwem miłości Boga, Maryi i każdego człowieka.

  Wieczne odpoczywanie - racz śp. Ks. Kan. Pawłowi dać Panie niech odpoczywa w mieszkaniu, które dla Niego przygotowałeś na wieczny czas. Amen.

                                                                                     Syn Turskiej Parafii ks. Krzysztof Ordziniak

Uroczystości pogrzebowe śp. Ks. Kan. Pawła Kubiaka  odbędą się według następującego porządku:

czwartek, 21 listopada br.: godz. 18.30 - wprowadzenie do kościoła parafialnego w Tursku i różaniec, godz. 19.00 – Msza św. żałobna;

- piątek, 22 listopada br.:  godz. 11.00 – Msza św. pogrzebowa w kościele parafialnym w Tursku; po Mszy św. pogrzeb na miejscowym cmentarzu parafialnym.Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-11-20 13:53:52
miniaturka

Jubileusz Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej

Dzisiaj 21 listopada przypada 60 rocznica założenia Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej. Bp Wiesław Lechowicz, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej w życzeniach skierowanych do Sióstr napisał: „W tym świątecznym i jubileuszowym nastroju wracam pamięcią do spotkania z papieżem Franciszkiem na placu św. Piotra w Rzymie w Roku Życia Konsekrowanego. Przywołuję słowa, z jakimi się do Was zwrócił wówczas – prosił, abyście dostrzegały w drugim człowieku Chrystusa, a odchodząc kilka razy powtórzył słowo, które miało moc apelu: „tenerezza” („czułość”)"
2019-11-20 14:14:34
miniaturka

Weszły w życie przepisy zwalczające nielegalne adopcje

Weszła w życie nowelizacja, zgodnie z którą za nielegalne lub przeprowadzone z obejściem prawa adopcje dzieci, grozi do 5 lat pozbawienia wolności. Zmiana ta ma pomóc w zwalczaniu procederu oddawania dzieci do nielegalnych adopcji za pieniądze.
2019-11-20 14:26:35
miniaturka

Jasna Góra: trzeci dzień biskupich rekolekcji

Eucharystia to dzieło miłości potężniejsze od zła i śmierci. Każda Msza św. powinna być przeżywana w duchu wdzięczności Bogu za Jego dary, za Jego codzienną miłość, przypominają polscy biskupi, którzy trzeci dzień na Jasnej Górze przeżywają wspólnotowe rekolekcje.
2019-11-20 14:55:32
miniaturka

Trzecia rocznica Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana

Ogólnopolskie obchody trzeciej rocznicy Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana odbędą się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach w najbliższy weekend.
2019-11-20 16:00:21
miniaturka

26. Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek

Jeszcze przez niemal tydzień, do 26 listopada, na stronie www.mfkip.pl można zapisać się do uczestnictwa w 26. edycji Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. K. Szwarlika w Będzinie.
2019-11-20 18:33:56
miniaturka

„Przychodzimy, aby dziękować” – 25-lecie Rady Szkół Katolickich na Jasnej Górze

Ponad 500 nauczycieli i dyrektorów z terenu całej Polski przybyło na Jasną Górę do swojej Patronki – Matki Bożej Częstochowskiej, aby dziękować za przeszłość i, patrząc w przyszłość, podjąć refleksję nad swoją misją wychowania i kształcenia w wierności Bogu i Kościołowi.