Strona główna
opoka.org.pl
2018-03-01 18:37
S. Zielińska / KAI

2 marca - Światowy Dzień Modlitwy

Pod hasłem „Wszystko co Bóg stworzył, jest dobre” odbędą się nabożeństwa w ok. 170 krajach z okazji Światowego Dnia Modlitwy. W Warszawie nabożeństwo odbędzie się w Kościele Starokatolickim Mariawitów na Woli.

Autor/źródło: Pixabay, LoveToTakePhotos, licencja: CC0

Światowy Dzień Modlitwy obchodzony jest od ponad stu lat co roku w pierwszy piątek marca. 

2 marca do wspólnej modlitwy zapraszają kobiety z Surinamu. Przygotowały one porządek nabożeństwa pod hasłem: „Wszystko co Bóg stworzył, jest dobre”.

Corocznie wspólna modlitwa poprzedzona jest informacjami o kraju autorek liturgii, o jego historii i kulturze, Kościołach, sytuacji politycznej i sytuacji kobiet. Następstwem modlitwy powinno być działanie na rzecz tych, którzy potrzebują pomocy i wsparcia.

W tym roku ofiary, zebrane podczas nabożeństwa w tym dniu, będą przeznaczone na wsparcie projektu kształcenia dziewcząt na liderki młodzieżowe, aby mogły znaleźć wspólny język ze swoimi rówieśnikami, żyjącymi na peryferiach Paramaribo - stolicy Surinamu i zająć się nimi.

Światowy Dzień Modlitwy jest ogólnoświatowym ruchem ekumenicznym, łączącym chrześcijanki różnych wyznań. Zrodził się on z inicjatywy kobiet w USA i Kanadzie w XIX w. W 1887 roku Mary Ellen James z Kościoła Prezbiteriańskiego zainicjowała wspólną modlitwę kobiet w intencji ludzi biednych, bezrobotnych, pokrzywdzonych na skutek wojny domowej w Ameryce Północnej oraz w intencji ubogich emigrantów napływających z Europy i Azji.

W 1890 dwie członkinie Kościoła Baptystów - Helen Barret Montgomery i Lucy Peabody, wezwały do obchodzenia Dnia Modlitwy w intencji misji zagranicznych. W 1920 odbyło się po raz pierwszy wspólne nabożeństwo tych grup modlitewnych. Po 1922 idea rozprzestrzeniła się na inne kraje anglojęzyczne, a w 1927 obchodzono już po raz pierwszy Światowy Dzień Modlitwy Kobiet. Obecnie nabożeństwo odbywa się w ok. 170 krajach. Co roku kobiety z innego kraju przygotowują nabożeństwo.

W Polsce pierwsze nabożeństwo Światowego Dnia Modlitwy odbyło się 4 marca 1927 r. w Kościele Baptystycznym w Łodzi. Od 1962 r. ekumeniczne nabożeństwa odbywają się regularnie, organizowane przez przedstawicielki Kościołów należących do Polskiej Rady Ekumenicznej. Od 1992 w pracach przygotowawczych i nabożeństwach czynny udział bierze Polski Związek Kobiet Katolickich, od 2000 - Stowarzyszenie Pokoju i Pojednania „Effatha”, a od 2001 także Kościół Greckokatolicki.

Porządek nabożeństw jest od 1930 r. opracowywany kolejno przez chrześcijanki z różnych krajów. W 1999 roku na IX Walnym Zgromadzeniu Światowego Dnia Modlitwy po raz pierwszy w historii tego ruchu powierzono polskim chrześcijankom przygotowanie Światowego Dnia Modlitwy 2005 roku pod hasłem „Niech nasza światłość świeci”.

Na stronie Polskiej Rady Ekumenicznej dostępne są materiały Światowego Dnia Modlitwy 2018: ekumenia.pl

Organizatorki zapraszają również do przeczytania rozmowy z Joanną Kamińską, przewodniczącą Komitetu Krajowego Światowego Dnia Modlitwy w Polsce: www.ekumenizm.pl

agt, pgo / Warszawa

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-03-01 15:26:48
miniaturka

Niezłomni kapłani w służbie Ojczyzny

Ks. Władysław Gurgacz, ks. Rudolf Marszałek, ks. Jan Stępień - represjonowani, torturowani i skazywani na karę śmierci byli zawsze blisko Żołnierzy Wyklętych. Byli kapelanami, łącznikami, oferowali pomoc w ukrywaniu się poszukiwanych.
2018-03-01 15:44:33
miniaturka

Kraków: Nabożeństwo ku czci bł. Salomei

W dniu 6 marca, w Jubileuszowym Roku bł. Salomei, siostry klaryski z Krakowa zapraszają do wzięcia udziału w Nabożeństwie ku czci bł. Salomei na pamiątkę odnalezienia Jej relikwii.
2018-03-01 18:10:00
miniaturka

Papież: dzisiejsza działalność

W dniu dzisiejszym Papież Franciszek przyjął na audiencji nową ambasador Nikaragui, spotkał się także z kard. Robertem Sarahem oraz biskupami ze Słowenii.
2018-03-01 22:31:17
miniaturka

Abp Gądecki: podstawowym zadaniem Kościoła jest wychowanie sumienia

- Podstawowym zadaniem Kościoła jest wychowanie sumienia. Kościół bowiem jest przekonany, że polityka nie może być wolna od zasad moralnych – mówił abp Stanisław Gądecki w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.
2018-03-02 08:06:39
miniaturka

Indie: zamordowano katolickiego księdza

W Indiach zamordowano 52-letniego ks. Xaviera Thelakkata. Został on kilkakrotnie pchnięty nożem przez pracownika ośrodka parafialnego, którego zawiesił w obowiązkach z powodów dyscyplinarnych.
2018-03-02 08:37:02
miniaturka

Kard. Müller krytycznie o komunii dla protestantów w małżeństwach mieszanych

Były prefekt Kongregacji Nauki Wiary odniósł się do udzielania komunii ewangelickim współmałżonkom w tzw. małżeństwach mieszanych.