Strona główna
opoka.org.pl
2021-04-30 11:15
Biuro Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

2 maja - Dzień Polonii i Polaków za Granicą

Przez wstawiennictwo Prymasa Tysiąclecia polecajmy Bogu naszą Ojczyznę i wszystkich naszych rodaków w kraju i za granicą – powiedział Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą, obchodzonego 2 maja. Bp Lechowicz zaprosił do łączności modlitewnej w niedzielę, 2 maja. W tym dniu o godz. 13 zostanie odprawiona w Kaplicy na Jasnej Górze Msza święta w intencji Polonii.

Eucharystia będzie transmitowana przez TVP Polonia. W Mszy można także uczestniczyć przez kanał YouTube: Jasna Góra - transmisja na żywo, ON-LINE, msza święta na żywo /https://www.youtube.com/watch?v=wJFxJjTob9o/.

Będziemy też w sposób szczególny dziękować Bożej Opatrzności za dar zapowiedzianej beatyfikacji Sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego, który w latach 1964 – 1981 pełnił funkcję Protektora – Opiekuna duchowego polskich emigrantów” – zaznaczył bp Lechowicz.

BP KEP

Pełny tekst :

Słowo Delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Od 2002 roku dzień 2 maja obchodzony jest w Polsce jako Dzień Polonii i Polaków za Granicą. To wyraz uznania dla Polonii i Polaków żyjących poza Ojczyzną za wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości, za wierność i przywiązanie do polskości oraz za pomoc krajowi w najtrudniejszych momentach.

Mimo, że Kościół w Polsce na co dzień otacza modlitwą Polonię i Polaków za granicą, to jednak w dniach 2 i 3 maja – w uroczystość Królowej Polski, ta modlitwa staje się jeszcze bardziej intensywna. Pragnę zaprosić Was, Drodzy Rodacy, do łączności modlitewnej w najbliższą niedzielę, 2 maja. W tym dniu o godz. 13:00 czasu polskiego zostanie odprawiona w jasnogórskiej kaplicy Królowej Polski Msza święta w intencji Polonii. Udział w tej Eucharystii umożliwi transmisja przez TVP Polonia.

W dniach 2 i 3 maja będziemy też w sposób szczególny dziękować Bożej Opatrzności za dar zapowiedzianej beatyfikacji Sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego, który w latach 1964 – 1981 pełnił funkcję Protektora – Opiekuna duchowego polskich emigrantów. Proszę Was, abyście poprzez modlitwę oraz zapoznanie się z jego osobą i działalnością jak najlepiej przygotowali się do beatyfikacji, która odbędzie się 12 września.

Przez wstawiennictwo Prymasa Tysiąclecia polecajmy Bogu naszą Ojczyznę i wszystkich naszych rodaków w kraju i za granicą. Prośmy o dar wiary, która potrafi przybliżyć nas do Boga i siebie nawzajem. Albowiem jak mówił kard. Wyszyński: „W szeregu licznych zagrożeń największym niebezpieczeństwem jest zagrożenie wiary; podcina ono korzenie całego naszego pokoju, ładu i bytu narodowego” (Jasna Góra, 3 maja 1973).

bp Wiesław Lechowicz

Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Warszawa, 23 kwietnia 2021

ŻYCZENIA SKIEROWANE DO POLONII - BP WIESŁAW LECHOWICZ

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-04-26 20:50:03
miniaturka

USA: miliardy w morską energetykę wiatrową

Stany Zjednoczone ogłosiły, że chcą zainwestować trzy miliardy dolarów, by w ciągu najbliższych dziesięciu lat zwiększyć produkcję energii z wiatru do 30 GW. Pakiet stymulujący rozwój OZE obejmuje między innymi gwarancje pożyczkowe na rozwój morskiej energetyki wiatrowej.
2021-04-27 08:50:56
miniaturka

46 proc. Polaków ciężko znosi pandemię, obostrzenia i kolejne lockdowny

46 proc. Polaków ciężko znosi pandemię, obostrzenia i kolejne lockdowny i ma już tego dość – wynika z sondażu Kantar Public. Co dziewiąty respondent zdążył przyzwyczaić się do otaczającej rzeczywistości, jednak nikt nie czuje się obecnie lepiej niż przed pandemią – wskazano w raporcie.
2021-04-27 09:39:24
miniaturka

ABC ubezpieczeń wzajemnych dla instytucji kościelnych

TUW Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych ubezpiecza już ponad 100 instytucji kościelnych w całej Polsce. Są wśród nich największe diecezje.
2021-04-27 10:05:49
miniaturka

Abp Gudziak: konflikt na Ukrainie stwarza globalne zagrożenie

Konflikt we wschodniej Ukrainie stwarza zagrożenie nie tylko dla tego regionu, ale dla całego świata – uważa abp Borys Gudziak, zwierzchnik ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego w Stanach Zjednoczonych.
2021-04-27 10:08:36
miniaturka

Włoski biskup-nominat postrzelony w Sudanie Południowym

Pochodzący z Włoch nominowany przed miesiącem biskup diecezji Rembek w Sudanie Południowym, Christian Carlassare, został wczoraj wieczorem zaatakowany i raniony kilkoma strzałami z pistoletu.
2021-04-27 10:34:22
miniaturka

Izraelski sektor cybernetyczny bije kolejne rekordy

Od 2019 roku każdy kolejny rok jest rekordowym dla izraelskiego sektora cybernetycznego. W pierwszym kwartale 2021 r. został pobity kolejny rekord – pozyskano 1,5 mld dolarów finansowania. Branża dynamicznie się rozwija, bo rośnie też zapotrzebowanie na jej usługi.