Strona główna
opoka.org.pl
2018-03-15 13:16
Ewa Kotowska-Rasiak

150 lat kościoła w Dziadowej Kłodzie

Bp Edward Janiak przewodniczył Mszy św. w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Dziadowej Kłodzie z okazji 150. rocznicy istnienia parafii. Biskup kaliski poświęcił odnowioną świątynię i udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

W homilii celebrans dziękował proboszczowi i wiernym za troskę o świątynię. - Pragnę podziękować za waszą miłość do Kościoła, za troskę o świątynię, za ofiarność i modlitwy. Robicie to nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla  następnych pokoleń. Nigdzie w Piśmie Świętym nie znajdziemy miejsca, gdzie Pan Bóg domagałby się od nas bogatych świątyń, złoconego tabernakulum, On chce mieszkać w naszych sercach – powiedział bp Janiak.

Zaznaczył, że świątynia jest miejscem, gdzie człowiek uczy się modlitwy i przyjmuje sakramenty święte. - Kościół jest budowany po to, żeby oddawać cześć Panu Bogu, ale też przyjmować sakramenty święte, żeby przekazywać prawdy wiary. To jest miejsce, które należy do wszystkich – akcentował kaznodzieja.

Zachęcał wiernych, aby dbali o swoje wnętrze. - Wiara jest łaską i darem, ale można ją stracić. Kto nie będzie pielęgnował wiary w swoim sercu, nie będzie modlił się, to prędzej czy później straci wiarę. Ile potrzeba wysiłku, żeby zadbać o wnętrze. Wielu ludzi przeżywa depresję, bo nie dbają o wnętrze, o samodyscyplinę. Proszę was dbajcie o swoje wnętrze, o stan ducha, tak jak dbacie o tę piękną świątynię. W tym bardzo pomocne są sakramenty święte, bo błądzić jest rzeczą ludzką, ale Miłosierdzie Boże jest bez granic – przekonywał hierarcha.

Wraz z biskupem kaliskim Edwardem Janiakiem Mszę św. koncelebrowali: ks. prał. Leszek Szkopek, proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Sycowie i dziekan dekanatu sycowskiego, ks. Tadeusz Siwczyński, proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Dziadowej Kłodzie i ks. kan. Krzysztof Duchnowski, kapelan biskupa.

Po raz pierwszy miejscowość wymieniona została w źródłach pisanych jako „Czadowacloda” w 1305 r. Początkowo wieś stanowiła własność rycerską, a później wchodziła w skład Księstwa Sycowskiego. W latach 1615-1810 należała do zakonu krzyżowców z czerwoną gwiazdą (późniejszych kanoników regularnych).

Do budowy kościoła parafialnego przystąpiono 13 września 1866 r. z inicjatywy ówczesnego proboszcza ks. Kupietza. Kościół został poświęcony 27 września 1868 r. Wyposażenie wnętrza pochodzi z XVIII i XIX w., a w tylnej części kościoła ulokowany jest chór muzyczny z prospektem organowym wykonanym w 1871 r. przez Johanna Spiegla, a przebudowanym przed I wojną światową przez Wilhelma Sauera z Frankfurtu nad Odrą. W rokokowym ołtarzu głównym umieszczony jest obraz Matki Bożej Niepokalanej. Są też XVIII-wieczne rzeźby: Matki Bożej pod krzyżem, św. Józefa, św. Jana Apostoła i św. Anny.

Od 2005 r. proboszczem parafii jest ks. Tadeusz Siwczyński.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-03-15 12:21:55
miniaturka

Papież do Polaków o sakramencie pokuty

Do owocnego spotkania z Bogiem w sakramencie pokuty zachęcił Franciszek polskich pielgrzymów. Podkreślił, że w ten sposób z czystym sercem będą mogli przyjąć Komunię w czasie świąt wielkanocnych.
2018-03-15 12:42:32
miniaturka

„Duchowa rEwolucja” w Kętach: jak zombie może odzyskać prawdziwe życie?

O tym, że człowiek jest grzesznikiem, ale został zbawiony – przypomniał o. Michał Legan OSPPE, który spotkał się z młodzieżą szkół średnich w Kętach w ramach ewangelizacyjnej inicjatywy pt. „Duchowa rEwolucja”.
2018-03-15 13:09:37
miniaturka

Nowi członkowie Rady Stałej KEP

Podczas 378. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski wybrano dwóch nowych członków do Rady Stałej. Zostali nimi abp Wiktor Skworc i bp Piotr Turzyński.
2018-03-15 13:51:16
miniaturka

Obradowała Komisja ds. Dialogu między PRE a Konferencją Episkopatu Polski

Organizacja ekumenicznego nabożeństwa dziękczynnego z okazji 100. rocznicy odzyskania Niepodległości była jednym z tematów omawianych przez Komisję ds. Dialogu między Polską Radą Ekumeniczną, a Konferencją Episkopatu Polski.
2018-03-15 14:15:17
miniaturka

Caritas: ubodzy zapłacą w Biedronce specjalną kartą

200 zł na miesięczne zakupy otrzymali na specjalnej karcie płatniczej podopieczni Caritas. Program polega na korzystaniu z karty na codzienne zakupy w sieci sklepów Biedronka.
2018-03-15 14:44:24
miniaturka

Bóg nie przyjmuje łapówek, chce modlitwy cierpliwej i odważnej

Na potrzebę odwagi i cierpliwości w modlitwie zwrócił uwagę Papież w czasie Mszy, którą sprawował w kaplicy Domu św. Marty.