Strona główna
opoka.org.pl
2021-02-14 09:00
MG / PAP

14 lutego to także Dzień Wiedzy o Wrodzonych Wadach Serca

14 lutego to nie tylko święto zakochanych, ale też Dzień Wiedzy o Wrodzonych Wadach Serca. Kardiolog dr Tadeusz Zębik wskazuje, że wada w postaci niezamkniętego otworu owalnego w przegrodzie międzyprzedsionkowej serca u dorosłych może być np. przyczyną ciężkich migren.

Autor/źródło: PAP
Dr Zębik, ordynator kardiologii w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach przypomniał, że wadami wrodzonymi serca zajmuje się najczęściej kardiologia dziecięca albo kardiologia wieku młodzieńczego.

„Jeżeli jest to duża wada, jest w tym okresie życia odpowiednio leczona, najczęściej operacyjnie. Jeżeli wada jest mniejsza, nie daje większych objawów od wczesnego dzieciństwa, może się zdarzyć, że ona ujawnia się dopiero w wieku dorosłym, zwykle ok. 20., 30., maksymalnie 40. roku życia” – wskazał kardiolog.


„Wtedy też możemy pomóc takiej osobie” – zapewnił dodając, że najczęściej chodzi wówczas o wady, dotyczące ubytków w przegrodzie międzyprzedsionkowej. „Każdą taką wykrytą z jakiegoś powodu wadę jesteśmy w stanie albo zamknąć przezskórnie, jeżeli się do tego nadaje, a większość się nadaje, albo w wypadku dużej wady możemy skierować na leczenie operacyjne” - wyjaśnił.


Dr Zębik zaznaczył, że pewna grupa pacjentów z ubytkiem w przegrodzie międzyprzedsionkowej ma tzw. przetrwały otwór owalny, jaki każdy człowiek ma w wieku płodowym. Otwór owalny powinien u każdego zamknąć się po urodzeniu.


„U części ludzi jednak nie zamyka się: ta grupa pacjentów jest narażona na udary w młodym wieku – przemijające objawy niedokrwienia mózgu, albo ciężkie migreny. Chorzy z ciężkimi migrenami, którzy przez wiele lat cierpią z powodu makabrycznych bólów głowy, nie wiedzą często, że przyczyną jest ubytek w przegrodzie międzyprzedsionkowej i nie powinni się leczyć u neurologa, tylko o kardiologa” – zaznaczył specjalista.


„Warto wiedzieć i informować pacjentów, że każdy pacjent z ciężkim bólem głowy powinien być diagnozowany m.in. przez kardiologa” – podkreślił dr Zębik.


W piątek w gliwicki szpital nr 4 dołączył do grona ośrodków, wszczepiających wymagającym tego pacjentom specjalne rozruszniki resynchronizujące z funkcją defibrylacji, poprawiające pracę i wydolność serca.


65-letni pacjent kilka lat temu przeszedł bardzo ciężki zabieg kardiochirurgiczny, służący naprawie dwóch zastawek przedsionkowo-komorowych i wymianie aorty wstępującej. W ostatnim czasie cierpiał z powodu ciężkiej niewydolności serca, odczuwając duszności już przy najmniejszym wysiłku.


„Po raz pierwszy w Gliwicach wszczepiliśmy mu specjalny rozrusznik, zwany resynchronizującym, z funkcją defibrylacji (…), a dodatkowo kardiowerter-defibrylator, zapobiegający nagłej śmierci sercowej” – wyjaśnił dr Zębik deklarując nadzieję, że po zabiegu pacjent, działający wcześniej m.in. w klubie tenisowym, będzie mógł wrócić do aktywności.


Wszczepienie specjalistycznego rozrusznika to kolejny w ostatnich miesiącach nowy zabieg kardiologiczny w gliwickim szpitalu, który w minionym roku m.in. rozpoczął też zabiegi ablacji, ratujące chorych z arytmią serca. (PAP)


autorzy: Mateusz Babak, Marek Błoński


mtb/ mab/ mok/

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-02-14 10:08:59
miniaturka

Dramat dzieci-żołnierzy, przestępstwo zabijające nadzieję

Szacuje się, że co najmniej 250 tys. nieletnich zaangażowanych jest na całym świecie w różnego rodzaju konflikty zbrojne. Praktycznie od piątego roku życia dzieci stają się „przymusowymi żołnierzami”, aż w 18 krajach.
2021-02-14 11:15:26
miniaturka

Zakochanie to hormony, zauroczenie, czy może początek prawdziwej miłości?

Jak mówi dr. Paweł Stróżak z Katedry Psychologii Eksperymentalnej KUL, zakochanie zmienia sposób funkcjonowania naszego mózgu. Idealizujemy rzeczywistość i osobę kochaną. Jeśli jednak mamy odrobinę szczęścia, zakochanie może przerodzić się w prawdziwą miłość
2021-02-14 11:54:54
miniaturka

USA: jedni katolicy krytykują, inni bronią arcybiskupa Jose Gomeza

Amerykańscy katolicy różnie reagują na zdecydowane wypowiedzi abpa Jose Gomeza, wskazującego na niemożność pogodzenia deklarowanego przez Joe Bidena katolicyzmu z polityką pro-aborcyjną. Niektóre z tych reakcji budzą poważne wątpliwości co do moralnej świadomości katolików w USA
2021-02-14 12:29:21
miniaturka

Konserwatyzm przeżywa kryzys tożsamości

Kiedy sztandarowa publikacja ruchu konserwatywnego zamieszcza na okładce oświadczenie „W to wierzymy”, jak ostatnio zrobił to „National Review”, wiadomo, że pojawił się problem. Jednak nie jest on nowy.
2021-02-14 12:42:01
miniaturka

Anioł Pański: nie bójmy się iść do Jezusa, przezwyciężając nasze ograniczenia

Podczas rozważania przed modlitwą „Anioł Pański” Papież Franciszek zachęcał do wychodzenia z izolacji, nawiązując do dzisiejszej Ewangelii o trędowatym. Tak jak Jezus wychodzi do nas, tak i my powinniśmy odważnie wychodzić ku Niemu i naszym bliźnim
2021-02-14 12:48:54
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Postawa Kaina powtarza się w historii ludzkości - wobec naszych słabości i grzechów usiłujemy uciec przed Bogiem, nie rozumiejąc, że to droga do nikąd