Strona główna
opoka.org.pl
2020-12-12 07:38
AC / BP KEP

13 grudnia zapal Światło Wolności w oknie! To gest wdzięczności i pamięci

Ta niedziela to dzień modlitw za ofiary stanu wojennego. Abp Stanisław Gądecki zachęca do włączenia się w akcję społeczną Instytutu Pamięci Narodowej „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”.

Autor/źródło: BP KEP, episkopat.pl

Przewodniczący Episkopatu w niedzielę o 19.30 w oknie pałacu arcybiskupiego w Poznaniu zapali symboliczne Światło Wolności, upamiętniające ofiary komunistycznych represji.

Do akcji włączy się również sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur G. Miziński.

„Zapalenie w oknach 13 grudnia o 19.30 symbolicznych świec ma upamiętniać wszystkich tych, którzy w czasie stanu wojennego stracili życie, utracili pracę lub musieli opuścić Ojczyznę w wyniku przeciwstawiania się brutalnym działaniom władz komunistycznych. Zapalając Światło Wolności dajemy świadectwo wdzięczności wobec osób i ich rodzin, które nie zawahały się cierpieć i znosić represje w imię podstawowych praw jednostki” – powiedział bp Miziński.

Zainicjowana przez Instytut Pamięci Narodowej kilka lat temu akcja społeczna „Ofiarom Stanu Wojennego. Zapal Światło Wolności” nawiązuje do historycznych gestów św. Jana Pawła II oraz Ronalda Reagana, prezydenta Stanów Zjednoczonych, którzy pamiętnego 13 grudnia 1981 roku w ten właśnie sposób – w Pałacu Apostolskim oraz w Białym Domu, wyrazili swój sprzeciw wobec polityki władz komunistycznych w Polsce.Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-12-11 14:57:59
miniaturka
play

GGDuo w wersji 5G! Śpiewa cała rodzina! Takiej premiery nie można przegapić [wideo]

O 19.00 rusza premiera wyjątkowego utworu „Do stajenki”, w wykonaniu małżeństwa z GGDuo, Gabrieli i Wojciecha Gąsiorów, wraz z dziećmi. Duet wydał niedawno swoją pierwszą płytę „Moja Cisza”, a ich singiel pod tym samym tytułem uzyskał na YouTube ponad trzy miliony odsłon!
2020-12-11 15:30:11
miniaturka

Nie odmładzajmy św. Józefa. On był starcem

Święty Józef nie pasuje do współczesnego męskiego wzorca. Dziś raczej byłby petentem opieki społecznej, bez większych szans na odegranie „głównej roli życia”. A jednak Franciszek nazywa św. Józefa „ukochanym ojcem, ojcem czułości, twórczej odwagi, robotnikiem”. Jakie dylematy postawiło przed nim życie?
2020-12-11 16:37:28
miniaturka

Jacek Pulikowski wyjaśnia, dlaczego odmowa współżycia w małżeństwie może być konieczna

Odmowa współżycia w małżeństwie w pewnych sytuacjach jest nie tylko wskazana, co wręcz konieczna. Współżycie wymuszone, „wbrew sobie”, może być raniące i prowadzi do niszczenia relacji intymnej – stwierdza Jacek Pulikowski w rozmowie z KAI
2020-12-12 00:46:54
miniaturka

Prof. Horban namawia do tego, by nie jechać do rodziny na święta

Główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban namawia, by osoby, które mają rodzinę daleko, nie jechały do niej na święta Bożego Narodzenia, nawet gdyby miały spędzić je w małym gronie. On sam, jak mówi, spędzi je tylko z tymi, z którymi spotyka się na co dzień.
2020-12-12 09:14:52
miniaturka

Bp Galbas: dajmy się wszyscy pandemii na „m”, pandemii miłości

Miłość to drobiazgi jak zapukanie do drzwi sąsiada z tym pytaniem: czy wszystko w porządku, jak jedna zwykła rodzina: ona, on i dziecko, jak przyklęk prostych pasterzy w środku nocy – powiedział bp Adrian Galbas SAC ostatniego dnia rekolekcji na antenie TVP 3.
2020-12-12 09:38:23
miniaturka

Sakrament chorych oraz liturgia pogrzebu w okresie pandemii COVID-19

Główny Inspektor Sanitarny wydał dwa dokumenty. Jedno dotyczy posługi sakramentalnej chorym na COVID-19, a drugi jest komunikatem w sprawie chowania osób zmarłych z powodu zakażenia koronawirusem