Strona główna
opoka.org.pl
2020-11-10 13:50
MG / KAI, lk

11 listopada: pomimo pandemii chcemy świętować rocznicę odzyskania niepodległości

Pomimo pandemii w całym kraju odbędzie się wiele wydarzeń związanych ze Świętem Niepodległości. W Warszawie i innych miejscowościach odprawione będą okolicznościowe Msze święte, odbędą się koncerty pieśni patriotycznych oraz zdalne odśpiewywanie „Mazurka Dąbrowskiego”

Autor/źródło: flickr.com/photos/episkopatnews, episkopat.pl, licencja: CC BY-SA

Główna Msza święta w Narodowe Święto Niepodległości odprawiona zostanie o godz. 10.00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Eucharystii będzie przewodniczyć metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, a homilię wygłosi biskup polowy Józef Guzdek. W Mszy św. udział weźmie prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Tuż przed Eucharystią prezydent złoży wieniec na grobie śp. prezydenta RP Ryszarda Kaczorowskiego w Panteonie Wielkich Polaków oraz wiązankę kwiatów przy tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy pod Smoleńskiem.


W trakcie Mszy świętej w Świątyni Opatrzności Bożej zostanie po raz kolejny zapalona przez prezydenta RP Świeca Niepodległości ofiarowana Polsce przez Piusa IX w 1867 r. z życzeniem, by zapalono ją dopiero wówczas, gdy Polska będzie już wolna. Zostanie też odmówiony Akt Dziękczynienia Polski.


"W trudnym czasie pandemii dołożymy wszelkich starań, aby w jak największym stopniu zapewnić bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom uroczystości, przede wszystkim przez drastyczne ograniczenie liczby wiernych, którzy będą obecni w Świątyni, ale i inne działania służące ścisłemu przestrzeganiu reżimu sanitarnego. W porównaniu z latami ubiegłymi ograniczona też zostanie liczba wydarzeń, jakie tego dnia odbędą się w Wotum Narodu" - czytamy w komunikacie Centrum Opatrzności Bożej.

O godz. 19.18, w symbolicznym nawiązaniu do daty odzyskania niepodległości, rozpocznie się kolejna Eucharystia, kończąca tegoroczne uroczystości Narodowego Święta Niepodległości. Na początku Mszy św. zostanie zapalona Świeca Niepodległości, w tym samym zaś czasie w kilkudziesięciu tysiącach domów zapłoną miniatury tej historycznej świecy, a wierni będą przy ich blasku modlili się o opiekę Bożą nad Ojczyzną. Wszystkie wydarzenia, które tego dnia będą miały miejsce w Świątyni Opatrzności Bożej, będą transmitowane na stronie internetowej www.centrumopatrznosci.pl. Transmisję z głównej Mszy św. w Święto Niepodległości o godz. 10.00 przeprowadzi Telewizja Polska.


Uroczyste obchody będą miały miejsce w większości miast Polski:

Kraków: o godz. 10.00 w katedrze na Wawelu Mszy św. za Ojczyznę w 102. rocznicę odzyskania niepodległości przewodniczyć będzie metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

Białystok: uroczystej Eucharystii o godz. 11.00 przewodniczyć będzie tamtejszy metropolita abp Tadeusz Wojda.

Gdańsk: w kościele św. Brygidy w Gdańsku na godz. 16.00 planowany jest koncert "W Hołdzie Niepodległości". Jego organizatorem jest Muzeum II Wojny Światowej. Transmisja na żywo w TVP 3 Gdańsk oraz na facebookowym profilu Muzeum II Wojny Światowej.

Jasna Góra: 11 listopada na Jasnej Górze zakończy się nowenna o pokój i jedność w Ojczyźnie. Trwająca od 3 listopada modlitwa jest błaganiem o "dar pojednania, uleczenia ran, ducha przebaczenia, afirmacji życia, wzajemnej miłości, szacunku i troski", aby Polacy nie poddali się nienawiści i pogardzie. Nowennę zakończą trzydniowe rekolekcje głoszone przez biskupów i transmitowane w internecie do wiernych w całej Polsce.


W całym kraju zwyczajowo 11 listopada ulicami miast przechodzą manifestacje niepodległościowe. Organizowany od kilku lat jak główna manifestacja tego dnia Marsz Niepodległości w tym roku z powodu obostrzeń sanitarnych ma mieć odmienną formułę - będzie to przejazd przez Warszawę samochodami i motocyklami, jak zapowiada Stowarzyszenie Marsz Niepodległości, organizator manifestacji. Początek marszu o godz. 14.00. Uczestnicy są zachęcani do oflagowania i przyozdobienia pojazdów barwami narodowymi.

Z inicjatywy Programu „Niepodległa” odbędą się akcja „Niepodległa do hymnu” i Wirtualny Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu. W ramach tej pierwszej, każdy będzie mógł 11 listopada w samo południe przyłączyć się do wspólnego śpiewania Hymnu Państwowego. Wystarczy o godz. 12:00 włączyć jedną z większych stacji radiowych lub telewizyjnych i przyłączyć się do Mazurka Dąbrowskiego, który będzie emitowany na antenie. Wirtualny Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu będzie transmitowany na żywo w internecie już od godz. 12:00 – zaraz po wspólnym odśpiewaniu hymnu. W tym roku Festiwal będzie dostępny on-line, by każdy mógł zobaczyć przygotowane atrakcje na ekranie smartfona, komputera czy telewizora. Wystarczy wejść na stronę www.niepodlegla.gov.pl/festiwal

lk / Warszawa

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-11-10 10:56:31
miniaturka

500. rocznica pierwszej Mszy św. w Chile, podczas wyprawy Ferdynanda Magellana

Papież Franciszek przesłał list do biskupa Bernarda Bastres Florence z Punta Arenas z okazji 500-lecia pierwszej Mszy celebrowanej na terytorium Chile. Miało to miejsce 11 listopada 1520 roku na wzgórzu Monte Cruz, w cieśninie Magellana
2020-11-10 11:12:12
miniaturka

Czy wejdziemy w narodową kwarantannę?

Główny doradca premiera ds. Covid-19, prof. Andrzej Horban, udzielił wywiadu jednej z ogólnopolskich gazet. Stwierdził w nim, że po przekroczeniu 30 000 zakażań dziennie Polska powinna być zamknięta przez miesiąc. Kościoły powinny zostać zamknięte w tym samym czasie, co galerie handlowe.
2020-11-10 11:50:58
miniaturka

Pomimo ukończenia 75 lat, kard. Nichols pozostaje zwierzchnikiem Kościoła w Anglii

Kard. Vincent Nichols, który 8 listopada ukończył 75 lat, zgodnie z przepisami prawa kanonicznego złożył na ręce papieża rezygnację z pełnionego urzędu. Ojciec Święty przyjął tę rezygnację, jednak zadecydował, że kard. Nichols będzie nadal zwierzchnikiem Kościoła w Anglii i Walii
2020-11-10 14:11:05
miniaturka

Ojczyzno moja, ile ty mnie kosztujesz!

Św. Faustyna w „Dzienniczku” pisała, że nie ma dnia, w którym by się nie modliła za Polskę. Jej modlitwa i ofiara przyniosły ogromne owoce! Co dziś mogłaby przekazać Polakom? O czym nasz kraj nie powinien zapominać?
2020-11-10 15:23:19
miniaturka

Ci, którzy wieszczą koniec Kościoła, ciągle umierają, a Kościół ciągle trwa

Niektórzy powiadają: oto już chrześcijaństwo ma się ku końcowi; jak w pewnym momencie zaczęło istnieć, tak w określonym czasie się skończy. Ale ci, którzy tak mówią, ciągle umierają, a Kościół trwa, głosząc potęgę Pańską każdemu pokoleniu – pisał św. Augustyn.
2020-11-10 15:27:58
miniaturka

Ks. Studnicki: niewyjaśnienie tej sprawy rzucałoby cień na pontyfikat Jana Pawła II

Komentując reportaż „Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza” ks. Piotr Studnicki, kierownik biura Delegata Episkopatu ds. ochrony dzieci i młodzieży stwierdził, że niewyjaśnienie tej sprawy będzie szkodziło Kościołowi, a także rzucało cień na pontyfikat Jana Pawła II