Strona główna
opoka.org.pl
2020-08-30 15:44
MG / Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

100 litrów krwi na 100-lecie urodzin św. Jana Pawła II

Ponad 20 osób włączyło się w akcję „100 litrów krwi na 100-lecie urodzin św. Jana Pawła II”, która w niedzielę odbywała się przy papieskim sanktuarium na Białych Morzach.

Autor/źródło: BP Arch. krakowskiej
Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie wspólnie z Klubem Honorowych Dawców Krwi klubu sportowego Cracovia w niedzielę 30 sierpnia zorganizowało akcję krwiodawstwa pod hasłem „100 litrów krwi na 100-lecie urodzin św. Jana Pawła II”.

Do honorowego dawstwa krwi zgłosiło się ponad 20 osób – wśród nich byli m.in. duszpasterze sanktuarium św. Jana Pawła II ks. Dariusz Chrostowski i kustosz ks. Tomasz Szopa.


W województwie małopolskim trwa akcja społeczna pod nazwą „Dobro jest w Małopolsce. Ramię w Ramię”. Ideą przedsięwzięcia jest promocja honorowego krwiodawstwa wśród mieszkańców regionu. Zaplanowano szeroką akcję promocyjną z wykorzystaniem m.in. bilbordów czy plakatów, a także mediów społecznościowych. Zaangażowane zostaną także punkty krwiodawstwa w całym regionie, szkoły, jak również parafie.


Do udziału w wydarzeniu zaproszono znanych Małopolan, którzy będą zachęcać do podzielenia się krwią z potrzebującymi. Do honorowego dawstwa krwi zachęca także metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, a w najbliższych dniach księża w Archidiecezji Krakowskiej będą o to apelowali do wiernych w czasie ogłoszeń duszpasterskich.


Jak informuje Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, ze względu na pandemię i czas wakacji, stacjom krwiodawstwa udaje się zebrać jedynie jedną trzecią zapotrzebowania na krew, o którą apelują małopolskie szpitale. Jej brak może spowodować m.in. opóźnienie zaplanowanych już operacji.


Krew może oddać każda zdrowa pełnoletnia osoba. Po donacji, 450 ml krwi w naszym organizmie uzupełnia się po 4 tygodniach. Ubytek żelaza po oddaniu takiej ilości wraca do pierwotnego poziomu po 8 tygodniach. Rekordzista Polski w oddawaniu krwi pochodzi z Małopolski. Pan Andrzej ze Starego Sącza oddał już 95,9 litrów krwi! To rekord Polski i Europy. Od upragnionych 100 litrów dzielą go niecałe 2 lata.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-08-30 08:50:22
miniaturka

Ksiądz Jerzy Popiełuszko i Solidarność

Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki zrealizowało wywiady ze świadkami tamtych dni.
2020-08-30 09:48:27
miniaturka

Kard. Duka: nie będzie jedności Europy bez wierności ojcom

Nie gardzę Unią Europejską, ale przypominam, że wszelkie starania o utworzenie Stanów Zjednoczonych Europy będą mieć szansę na sukces tylko wtedy, jeśli będziemy wierni idei ojców założycieli - napisał kard. Dominik Duka, włączając się w dyskusję nad integracją europejską.
2020-08-30 13:23:57
miniaturka

Przemyśl: biskupi proszą o modlitwę za abp. Józefa Michalika

O modlitwę za wszystkich chorych, szczególnie za abp. seniora Józefa Michalika, który przeszedł operację, proszą biskupi archidiecezji przemyskiej.
2020-08-31 06:06:57
miniaturka

Irlandia Płn.: Kościół katolicki najbardziej prześladowany

Według policyjnych statystyk w ciągu ostatnich pięciu lat w Irlandii Północnej odnotowano 601 aktów napaści na budynki sakralne i parafialne oraz cmentarze. Co roku wzrasta w tym kraju liczba ataków na miejsca kultu. Najbardziej narażone są kościoły katolickie.
2020-08-31 06:44:47
miniaturka

Nie tylko Covid-19: Kongo walczy z ebolą i epidemią odry

W Afryce walka z koronawirusem jest bardzo nierówna, ponieważ w większości krajów nie ma możliwości przeprowadzania testów. „Tak naprawdę nigdy nie poznamy prawdziwego rozmiaru pandemii na Czarnym Lądzie” – mówi misyjna lekarka pracująca w Demokratycznej Republice Konga.
2020-08-31 06:58:29
miniaturka

Zakończył się mityng w Rimini

Pandemia koronawirusa wyraźnie naznaczyła tegoroczny 41. Mityng Przyjaźni Między Narodami, organizowany co roku w Rimini we Włoszech przez Wspólnotę Komunia i Wyzwolenie. Zwraca na to uwagę organizator tego wydarzenia Giorgio Vittadini. Zauważa on, że zagrożenie pandemiczne zadecydowało o szczególnej formie mityngu.