Strona główna
opoka.org.pl
2019-10-24 12:19
AC / ar, MEN / KAI

10 tys. zgłoszeń do akcji „Szkoła pamięta”!

Już 10 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych zgłosiło swój udział w planowanej na 25 października br. akcji „Szkoła pamięta”.

Autor/źródło: Ks. Robert Capała, licencja: CC BY

Głównym celem tej inicjatywy jest pamięć o ważnych postaciach i wydarzeniach historii Polski. Zgłoszenia można przesyłać jeszcze dziś, do godziny 15:00.

Ministerstwo Edukacji Narodowej zachęca wszystkie szkoły, przedszkola i placówki oświatowe, aby w dniach, w których szczególnie wspominamy bliskich zmarłych, pamiętały również o tych, którzy zapisali się w historii ogólnonarodowej i lokalnej.

- Zapraszamy do podejmowania różnych działań upamiętniających ważne postacie oraz wydarzenia. Chcemy, aby piątek, 25 października br., czyli ostatni piątek przed 1 listopada, był dniem kulminacji tych aktywności. Przypominamy, że aby wziąć udział w akcji, do 24 października br. należy wypełnić ankietę zgłoszeniową widoczną w Strefie dla zalogowanych w Systemie Informacji Oświatowej. Na zgłoszenia od dyrektorów szkół, przedszkoli i placówek oświatowych czekamy do dziś, 24 października br. do godziny 15:00 – czytamy w zaproszeniu.

W ramach akcji „Szkoła pamięta” uczniowie wraz z nauczycielami mogą, m.in.: uporządkować i odwiedzić groby osób zasłużonych i cenionych w danej społeczności; odwiedzić lokalne miejsca pamięci i zgłębić ich historię; zapalić znicze w miejscach związanych z ważnymi wydarzeniami historii lokalnej; posprzątać bezimienne i opuszczone groby, zorganizować zbiórkę kwiatów i zniczy, by udekorować te groby; odwiedzić groby nauczycieli z danej placówki; wesprzeć działania organizacji opiekujących się polskimi cmentarzami i miejscami pamięci za granicą, zaprosić lokalnego bohatera, by podzielił się swoimi wspomnieniami, zorganizować wystawę upamiętniającą ważne dla danej społeczności wydarzenie, zorganizować wycieczkę patriotyczną.

Są to wyłącznie propozycje działań w ramach akcji.

- Zachęcamy do zamieszczania informacji na swoich stronach internetowych oraz postów z oznaczeniem #SzkołaPamięta w mediach społecznościowych. Szkoły, przedszkola i placówki oświatowe, które zaangażują się w akcję, będą mogły pobrać specjalnie przygotowane logo i dołączyć do społeczności szkół pielęgnujących pamięć o naszej historii – czytamy w komunikacie MEN-u.

ar, MEN / Polska

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-10-24 10:07:02
miniaturka

Papież przypomniał postać kard. Kozłowieckiego

Pozdrawiając Polaków przybyłych do Watykanu na audiencję ogólną Papież Franciszek przypomniał postać kard. Adama Kozłowieckiego, jezuity, który przez 60 lat posługiwał na misjach w Zambii. Zwrócił się też do organizatorów wystawy poświęconej Polakowi.
2019-10-24 10:53:42
miniaturka
play

Czy Jan Paweł II krył pedofilów?

Po śmierci Papieża-Polaka pojawiły się kontrowersje wokół jego pontyfikatu. O walce z nadużyciami, jaką podjął św. Jan Paweł II, mówi o. Maciej Zięba OP - uczestnik seminariów w Castel Gandolfo, a także znawca pontyfikatu i nauki Jana Pawła II.
2019-10-24 11:17:32
miniaturka
play

Czym jest nowa ewangelizacja? O czym będzie V Kongres Nowej Ewangelizacji w Gnieźnie?

– Nowa ewangelizacja jest po prostu sposobem funkcjonowania Kościoła – mówi abp Grzegorz Ryś, przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Konferencji Episkopatu Polski. W Gnieźnie rozpoczyna się dziś V Kongres Nowej Ewangelizacji.
2019-10-24 12:54:09
miniaturka

Proces rodziców Jana Pawła II może ruszyć w 100. rocznicę jego urodzin!

Jeśli Stolica Apostolska wyrazi zgodę na rozpoczęcie procesu Karola seniora i Emilii Wojtyłów, może on ruszyć w maju, w 100. rocznicę urodzin papieża Polaka. Postulatorem procesu został kard. Stanisław Dziwisz.
2019-10-24 13:35:10
miniaturka

Ks. Wachowski wiceszefem watykańskiej dyplomacji!

Ojciec Święty dokonał dwóch ważnych nominacji w sekretariacie stanu. Ks. Mirosław Stanisław Wachowski został podsekretarzem sekcji ds. relacji z państwami, a zatem wiceszefem watykańskiej dyplomacji.
2019-10-24 14:05:41
miniaturka

Haiti: bezprecedensowy marsz zakonników przeciw prezydentowi

Na desperacki i bezprecedensowy gest zdecydowali się zakonnicy i zakonnice na Haiti. W centrum Port-au-Prince zorganizowali marsz na znak protestu przeciwko rządom prezydenta Jovenela Moise’a.