1 lipca: dzień modlitwy za Liban. W Watykanie obecnych będzie czterech patriarchów

Czterech libańskich patriarchów potwierdziło już swoją obecność na zapowiedzianym na 1 lipca watykańskim dniu modlitwy za przeżywający głęboki kryzys polityczny Liban

Na początku tego tygodnia Papież ogłosił, że zaprasza przywódców głównych wspólnot chrześcijańskich w Libanie do Watykanu 1 lipca, aby „wspólnie modlić się o dar pokoju i stabilności”. Liban od miesięcy boryka się z kryzysem finansowym i politycznym, ponieważ politycy nie zdołali utworzyć rządu, który wprowadziłby reformy po niszczycielskiej eksplozji w porcie w Bejrucie w sierpniu ubiegłego roku.

Arcybiskup Joseph Spiteri, nuncjusz apostolski w Libanie, powiedział, że wszyscy szefowie katolickich, prawosławnych i protestanckich wspólnot chrześcijańskich w Libanie zostali zaproszeni na spotkanie modlitewne, które odbędzie się pod przewodnictwem papieża Franciszka w Bazylice Świętego Piotra.

Liban jest krajem o dużej różnorodności religijnej. Społeczność muzułmańska liczy około 61%. Chrześcijanie stanowią ponad 33% populacji kraju. Podzieleni są między różne wspólnoty kościelne: Kościół Maronicki (25,5%), Grecki Kościół Prawosławny (8,15%), Kościół Melchicko-katolicki (5,62%), Armeński Kościół Apostolski (2,64%) i inne mniejsze Kościoły i grupy wyznaniowe.

Przywódcy wspólnot wyznaniowych, którzy zadeklarowali udział w watykańskim dniu modlitwy za Liban to kard. Bechara Boutros Rai, Patriarcha Ignacy Józef III Younan, Patriarcha Moran Mor Ignacy Afrem II oraz Aram I.

Kardynał Bechara Boutros Rai jako maronicki patriarcha Antiochii od ponad 10 lat przewodzi maronickim katolikom. Kościół maronicki jest największym z katolickich Kościołów wschodnich, mających status sui iuris (samorządności), które posiadają pełną łącznąść z Rzymem. Liturgię odprawia się w języku aramejskim i arabskim według obrządku zachodniosyryjskiego. 81-letni kardynał jest wyrazistym kaznodzieją, który wezwał przywódców politycznych kraju do „przezwyciężenia logiki indywidualnych interesów” i utworzenia rządu dla ratowania kraju. Rai spotkał się z papieżem Franciszkiem w Watykanie w listopadzie i poinformował go o „gorzkim kryzysie gospodarczym” w kraju.

Ignacy Józef III Younan pełni funkcję syryjskokatolickiego patriarchy Antiochii od 2009 roku. Syryjski Kościół Katolicki jest jednym z 23 katolickich Kościołów wschodnich w pełnej komunii ze Stolicą Apostolską. Jego członkowie są rozsiani po całej Syrii, Iraku i Libanie, a także w Stanach Zjednoczonych, gdzie rośnie ich diaspora. Od XIX wieku patriarchat ma swoją siedzibę w stolicy Libanu, Bejrucie.

Patriarcha Moran Mor Ignatius Afrem II  jest patriarchą Syryjskiego Kościoła Prawosławnego z siedzibą w Damaszku. Ten 56-letni syryjski patriarcha pełnił wcześniej funkcję prawosławnego arcybiskupa dla wschodnich Stanów Zjednoczonych od 1996 roku do czasu wyboru na patriarchę w 2014 roku.

Aram I od 1995 r. pełni funkcję Katolikosa Cylicji Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego i mieszka w Antelias w Libanie. Ten 74-letni katolikos urodził się w Bejrucie. Posiada tytuł doktora Uniwersytetu Fordham w Nowym Jorku i jest autorem kilkunastu książek w języku ormiańskim, angielskim i francuskim. Ormiański Kościół Apostolski jest wschodnim kościołem prawosławnym i narodowym kościołem Armenii. Ma dwie siedziby, z Katolikosami w Armenii i w Libanie.

W obecnej chwili brak jeszcze oficjalnego potwierdzenia udziału patriarchy Kościoła Melchicko-katolickiego Youssefa Absi, którego stolica biskupia nie znajduje się w Libanie, ale w Damaszku (Syria).

Liczna grupa Libańczyków, będących członkami poszczególnych Kościołów, wyemigrowała i zamieszkuje poza granicami kraju - zwłaszcza w USA, posiadając własne struktury duszpasterskie zależne od patriarchatów w Libanie.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama